První diabetik na světě: V Egyptě testovali cukrovku pomocí mravenců, název vznikl v Řecku
Syndrom jedné jehly: Proč je důležité pečovat o místo vpichu
Zdroj: Freepik
Léčba diabetu s sebou přináší i nutnost starat se více o svou pokožku. Ať už na svou kůži aplikujeme senzor, kanylu inzulínové pumpy, či inzulín samotný, nebo si občas měříme glykémii z bříška prstů – tím vším namáháme svou kůži, která sice leccos vydrží, ale pokud se o ni nebudeme pravidelně starat, začne brzy volat o pomoc. Pojďme se podívat na nebezpečí syndromu jedné jehly, ale zároveň i na to, jak nejlépe o své vpichy pečovat.
Jsou vám povědomé projevy jako mravenčení, bolest, necitlivost, otok nebo modřina? Není divu, podle výzkumů totiž až 90 % pacientů s diabetem mělo dermatologické komplikace. Své pokožce se – jako diabetici – musíme zkrátka mnohem více věnovat, jen tak předejdeme nepříjemným následkům.
Komplikace spojené s aplikací jehly
Co si budeme povídat, jehly jsou každodenní součástí života diabetika a jsou i životně důležité – bez nich bychom dlouho nepřežili. Jenže právě často ony mohou za to, že jsou naše části těla oteklé, suché, leckdy i mokvající. Takové reakce není úplně dobré podceňovat, zánět nebo infekce mohou vést k život ohrožujícím komplikacím.
Inzulín
Ať už v peru, nebo v pumpě, ať už skrz jehlu, nebo kanylu. Často je také jedno, jestli se jedná o materiál z kovu nebo teflonu – zkrátka a dobře nás taková aplikace dokáže potrápit. Důležité však je, že místo, kam si hodláte jehlu vpravit, by nemělo být ani oteklé, ani zarudlé – a už vůbec ne bolestivé. Zbystřete v případě, že vpich krvácí, cítíte z ranky inzulín nebo se objeví modřina!
Senzory
Technologie často usnadňují diabetikům život. Senzory například ochránily naše bříška prstů od pravidelného píchání, ale přibylo starostí o naši kůži. Nechat si na paži nebo noze přilepený senzor déle než týden je pro naši kůži opravdu náročné. Nejčastější reakcí tak bývá alergie na lepidlo, mokvání pod senzorem, svědění nebo zarudnutí pokožky.
Inzulínová rezistence aneb Když přeslazené buňky volají o pomoc
Nekvalitní zpracované jídlo, časté mlsání sladkého a absence pohybu může vyústit v inzulínovou rezistenci. To znamená, že buňky našeho těla ...
Jak o svou pokožku správně pečovat?
Myslete na to, že kůže tvoří až 10 % z hmotnosti vašeho těla, a tak si zaslouží zvláštní zacházení i v případě, že vás ještě žádné neduhy netrápí. Každodenní kontrola pohledem i pohmatem by se měla stát vaší rutinou, stejně tak jako používání přípravků, které jsou speciálně určeny pro diabetiky, případně pro namáhanou pokožku – hodně vám mohou pomoci sprchové oleje, hydratační krémy nebo masti (např. levandulový olej je doporučován doktory pro zmírnění bolesti vpichu). Existují také:
- Bariérové látky – ty jsou k dostání ve formě mastí a sprejů. Po aplikaci se na pokožce vytvoří film, který zaschne, a můžete na něj aplikovat i senzor.
- Transparentní látky – jedná se jen o jiný druh bariérového krytí, který ale vytvoří na těle tenkou fólii, a ta chrání pokožku před vnějšími vlivy (ideální před aplikací inzulínu nebo kanyly).
- Znecitlivující krémy – ty jsou vhodné jak pro děti, tak pro velmi senzitivní osoby.
- Hydrokoloidní přípravky a kortikoidy – ty jsou vhodné v případě, že vám rána už mokvá a nechce se dlouho zahojit. V opravdu závažných případech můžete požádat lékaře i o kortikoidy, ale na ty si musíte dát veliký pozor, protože zcela jistě rozhází vaši glykémii.
Tip: Dobrým pomocníkem při hojení kůže se vám může stát i solární lampa.
Víte, co je lipohypertrofie?
Pod tímto velice složitým názvem se skrývá jedno veliké nebezpečí. Vzniká v důsledku opakovaného použití jehel a častými vpichy do jednoho místa – pod takovou kůží se hromadí tuk, který způsobuje tzv. tvrdé uzlíky. Ty nejenom, že narušují absorpci inzulínu, ale projev lipohypertrofie je nenávratný.
Pokud byste se podívali na jehlu pod mikroskopem, viděli byste, že je její špice roztřepená už po jednom použití. Po šestém použití kůži doslova trhá! Předejít takovému namáhání pokožky i možnosti zanesení infekce lze opravdu jednoduchým způsobem. Pravidelně měňte jehly i kanyly, střídejte místa vpichu a každý večer zkontrolujte svou pokožku.
Fakt: Nepoužívejte jednu jehlu na celé balení inzulínu! Nejenom, že se vystavujete riziku lipohypertrofie, ale zároveň se vystavujete riziku infekce.
Nová studie zkoumá látku, která může prodloužit schopnost vlastní produkce inzulínu slinivkou břišní u diabetu 1. typu
První fáze studie, při kterých byla testována speciální látka, již probíhají po dobu 20 let a prokázaly jak bezpečnost samotné látky, tak také ...
Správná technika je základ
Péče o pokožku by měla být důležitou součástí edukace každého diabetika, ale toto téma je stále ještě opomíjené, a to jak ze strany pacientů, tak odborníků. Tento problém však není jenom estetický, on totiž může i poměrně často bránit v dobré kompenzaci:
- vždy volte místo vpichu, které je zdravé (bez otoku, zatvrdlin a bez modřin),
- před každou aplikací inzulínu ověřte průchodnost jehly,
- dbejte na hygienu a vždy před aplikací (např. senzoru nebo kanyly) si nejdříve umyjte ruce a poté dezinfikujte místa, kde chcete aplikaci provést,
- vždy střídejte místa, kde máte pumpu nebo senzor umístěný, stejně tak střídejte místa vpichu inzulínu,
- pravidelně měňte své jehly!
Tip: Nezapomínejte ani na pravidelnou výměnu lancet v odběrovém peru, a to i v případě, že je používáte jednou za čas pro kalibraci. Opakovaně používané lancety jsou tupé a mohou poškodit bříška vašich prstů. Také ale nejsou sterilní, což může zapříčinit nepřesnost měření nebo zanesení infekce.
Zdroje: mylife-diabetescare.com, agamatrix.com, healthline.com,onlinelibrary.wiley.com
5162