Syndrom FOMO jako stále častější nebezpečný fenomén: V čem ohrožuje diabetika?

Syndrom FOMO jako stále častější nebezpečný fenomén: V čem ohrožuje diabetika?
Sociální sítě nemusí jen inspirovat. Mohou také ubírat z naší psychické pohody. Zdroj: Shuttestock

Znáte syndrom FOMO? Do češtiny ho překládáme jako strach, že nám utíká nějaká významná příležitost. Strach ze zmeškání, jednoduše řečeno. Jde o novodobý fenomén, který úzce souvisí se sociálními sítěmi, které každodenně využíváme. Moderní doba je tak intenzivní, že si ani neuvědomujeme, jak velkému vlivu se necháváme na pospas. V čem může syndrom FOMO zasáhnout diabetika a jaká síť byla vyhodnocena jako vůbec nejhorší?

FOMO je anglická zkratka “fear of missing out”. Do češtiny bychom tento fenomén přeložili jako “strach ze zmeškání”. Týká se pocitu, že vám něco utíká. Představte si, že sedíte s telefonem v ruce, sledujete sociální sítě a máte pocit, že se má každý lépe. Každému se daří více než vám. Každý to má lehčí. Zkrátka máte pocit, že sami nezvládáte vůbec nic. Už byste měli mít dostudováno. Nebo koupit ten velký dům. Možná už je čas na dítě. A pokud máte jedno, už byste určitě měli mít děti dvě. Diabetik, kterého sledujete, opakovaně zveřejňuje, jak perfektně zvládá svou glykémii. A vy nemůžete přijít na jedinou věc, která je ve vašem životě správně. Proč to mají všichni lehčí?

Syndrom FOMO jako stále častější nebezpečný fenomén: V čem ohrožuje diabetika?

FOMO je anglická zkratka "fear of missing out". Do češtiny bychom tento fenomén přeložili jako "strach ze zmeškání". Týká se pocitu, že vám něco ...

Sociální sítě mají vliv na vnímání osobní hodnoty

S telefonem v ruce máte pocit hluboké závisti a vaše sebevědomí prudce klesá. Nejde jen o to, že druzí mají podle vás daleko lepší život. Oni také, dle vašeho mínění, prožívají nějakou zásadně důležitou zkušenost, o kterou vy přicházíte. Představte si, že sledujete někoho, kdo se i navzdory své cukrovce vydal na dlouhou cestu exotickými zeměmi. Máte pocit, že přesně tohle vám utíká a je vám vlastně nepříjemné toho člověka v danou chvíli sledovat.

Moderní doba je plná úskalí, kterým musíme čelit. V posledních letech se také zásadním způsobem změnila forma komunikace. Více fotíme, méně hovoříme. Jsme zvyklí kontrolovat, kolika lidem se naše příspěvky líbí. Hodnotíme, kdo nás sleduje. Na tom, že nás sociální sítě dokážou zcela pohltit, má velký podíl jejich vizuální stránka. Právě ta je totiž mnohem silnějším vjemem než mluvené slovo. Nese krátkou a jasnou informaci. A my jsme konzumenti, kteří se nechtějí zdržovat dlouhým přemýšlením o tom, co se nám snažil dotyčný sdělit.

Souvisí nedostatek potravy v raném věku během 2. světové války se vznikem cukrovky?

Druhá světová válka byla globálním ozbrojeným konfliktem, kterého se zúčastnila většina států světa. Se ztrátami na životech, které dosáhly více ...

Instagram vyšel z výzkumu jako nejhorší sociální síť

Dokonalé životy, dokonalé domy a perfektní práce. Zdá se, že každý zkrátka dělá to, co ho baví. Říkáte si, jak to, že vy ne? Možná nejste jediní. Dle britského výzkumu RSPH (Královská společnost veřejného zdraví)  je Instagram vůbec nejhorší sociální sítí vůbec. Způsobuje nervozitu, pocity méněcennosti a má významný vliv na duševní zdraví. Oproti tomu třeba YouTube je vnímán jako platforma, která na lidi působí pozitivním dojmem a v celkovém žebříčku se umístila jako první. Zkoumána byla věková kategorie 14 až 24 let.

Dále bylo zjištěno, že sociální sítě poškozují spací návyky, negativně ovlivňují vnímání vlastní tělesné atraktivity nebo zkreslují představu o osobní hodnotě. Studie dokonce říká, že samotný Instagram je návykovější než alkohol nebo cigarety – tak kde máme ten varovný štítek? Princip je jednoduchý, sociální sítě jsou osobním marketingem jednotlivců. V době, kdy všichni nechávají druhé nahlédnout do svých životů, je touha porovnávat se přiživována každý den.

Syndrom FOMO jako stále častější nebezpečný fenomén: V čem ohrožuje diabetika?

FOMO je anglická zkratka "fear of missing out". Do češtiny bychom tento fenomén přeložili jako "strach ze zmeškání". Týká se pocitu, že vám něco ...

Neporovnávejte se a žijte naplno i s diabetem!

Ať už se jedná o porovnávání se s ženou, která otěhotněla snadněji a nemusela kvůli tomu řešit své glykémie, nebo o blízkého přítele, jenž mohl odletět na dovolenou bez zásob inzulinu a krabičkových džusů, vždy to pro diabetika představuje velmi nebezpečný tlak na psychické zdraví. Jako chronicky nemocní zkrátka můžete mít pocit, že oni žijí život, který měl být váš. Myslíte si, že oni prožívají zkušenost, která vás nečeká. Opak je ale pravdou! Nenechte se strhnout závistí nebo žárlivostí a vytvořte si svůj reálný osobní příběh. Cukrovka není limitující pro plnění snů…

Theodore Roosevelt říkával, že porovnávání se je zlodějem radosti.

Omezte čas, který strávíte u obrazovky telefonu

Sociální média jsou tak silně zakořeněna v životech mladých lidí, že je nelze ignorovat. Avšak problémy, které s tímto fenoménem přichází, mohou být velmi závažné. Trpět může zejména sebevědomí dospívajícího člověka. Dbejte tedy na duševní pohodu svou i svých dětí, a zařaďte do života pravidla. A především – omezte čas, který na sociálních sítích trávíte a pečujte o život, který je tady a teď. Takový digitální detox čas od času skutečně neuškodí!

Viděli jste film Jonesovi s Davidem Duchovny a Demi Moore? Snímek poskytuje velmi zajímavý vhled do influencer marketingu, jenž je dnes už běžnou součástí našich životů.

Zdroj: rsph.org.uk, verywellmind.com, wikipedia.org

858

Diskuze k článku