
As. MUDr. Jarmila Jirkovská: Není diabetik jako diabetik. Víte, kolik typů úplavice cukrové existuje?
Bolesti břicha, nadýmání, migrény, průjem, nebo naopak zácpa… To jsou jen některé z projevů syndromu dráždivého tračníku. Jde o funkční poruchu trávicího traktu, která se obtížně diagnostikuje, často postihuje diabetiky a dokáže pořádně znepříjemnit život. Proto se na pomoc pacientům s tímto onemocněním zaměřuje řada vědců. V časopise Nutrients byla nedávno zveřejněna studie, která přinesla zajímavé informace o pozitivním vlivu fyzických aktivit.
V rámci studie, která byla publikována v časopise Nutrients, byl hodnocen vliv různých typů a intenzity fyzického cvičení na střevní mikrobiom a zmírnění příznaků u pacientů se syndromem dráždivého tračníku.
Syndrom dráždivého tračníku (IBS neboli Irritable Bowel Syndrom) je onemocnění spojené s problémy s pohyblivostí střev, změnami imunitního systému a nerovnováhou střevních bakterií. Zasahuje horní i dolní část zažívacího ústrojí. Toto onemocnění postihuje až třetinu populace, přičemž u žen je výskyt zhruba třikrát vyšší než u mužů, a má výrazný negativní vliv na kvalitu života. Hlavní příznaky syndromu dráždivého tračníku zahrnují:
Přesné příčiny onemocnění jsou dosud předmětem vědeckého zkoumání. Velmi pravděpodobně má ale na IBS svůj podíl porucha koordinace osy mozek-střevo. Přispívá k němu i celá řada dalších vlivů:
Okurky mají velmi nízký glykemický index, vysoký obsah vody a jsou zdrojem antioxidantů, které naše tělo chrání před civilizačními chorobami. ...
Cukrovka může mít vliv na rozvoj syndromu dráždivého tračníku. Vysoká hladina cukru v krvi způsobená cukrovkou může časem způsobit poškození nervů v trávicím traktu. To může zhoršit schopnost mozku komunikovat se střevy.
Poškození může způsobit zpomalení nebo zrychlení střevní funkce, což vede k zácpě nebo průjmu, tedy běžným příznakům IBS. Existují ale i další způsoby, jak může vysoká hladina cukru v krvi vést ke gastrointestinálním příznakům:
Také některé léky na cukrovku a rovněž některé potraviny, které diabetici konzumují, například potraviny s vysokým obsahem vlákniny a cukerných alkoholů, jako je sorbitol, mohou mít vliv na střeva, což může vést k průjmu nebo zácpě.
Nový výzkum naznačuje, že fyzické cvičení může pozitivně modulovat střevní mikroflóru, snižovat zánět a zmírňovat příznaky IBS, což fyzické aktivity staví do pozice slibné nefarmakologické léčby.
V časopise Nutrients byla nedávno zveřejněna studie, v jejímž rámci skupina autorů hodnotila vliv různých typů a intenzity fyzického cvičení na střevní mikrobiom a zmírnění příznaků u pacientů se syndromem dráždivého tračníku. V rámci studie byly vyhodnoceny tyto typy fyzických aktivit:
Pravidelné aerobní cvičení zvyšuje rozmanitost a množství prospěšných střevních bakterií, což zlepšuje zdraví střev.
Jedním z přínosů je zvýšení pohyblivosti střev neboli motility. To zabraňuje přemnožení škodlivých bakterií tím, že zajišťuje efektivní průchod potravy a odpadních látek trávicím traktem. Prostřednictvím zkrácení doby, po kterou potrava setrvává v tlustém střevě, aerobní cvičení snižuje kvašení škodlivých bakterií a podporuje růst prospěšných bakterií produkujících protizánětlivé SCFA.
SCFA pomáhají udržovat zdraví střev tím, že slouží jako zdroj energie pro buňky tlustého střeva a podporují vyvážené střevní prostředí. SCFA jsou životně důležité pro udržení integrity střevní sliznice a snížení zánětu. Posílením střevní bariéry brání SCFA translokaci toxinů a škodlivých bakterií do krevního oběhu, čímž snižují systémový zánět.
Tento proces pomáhá zmírnit příznaky, jako jsou bolesti břicha a nadýmání, a zároveň zlepšuje celkové metabolické a psychické zdraví.
Ostružiny, které vědci znají pod latinským názvem Rubus fruticosus, provázejí lidstvo již tisíce let. Jejich původ je tak rozmanitý, že ho lze ...
Pravidelné aerobní cvičení může být pro pacienty s IBS opravdovým přínosem. Zlepšuje zdraví střev a zmírňuje příznaky. Doporučuje se začít s aktivitami s nízkou zátěží, jako je chůze nebo plavání, a postupně zvyšovat intenzitu.
Cvičení také snižuje stres a úzkost a zlepšuje celkovou pohodu. Kombinace cvičení se změnou stravy, správnou hydratací a spánkem tyto výhody ještě umocňuje.
Pacienti s IBS by se měli zaměřit na alespoň 150 minut středně intenzivního až intenzivního aerobního cvičení týdně. Účinné jsou aktivity, jako jsou rychlá chůze, běh, plavání a jízda na kole.
Flexibilita v plánování a rozmanitost cvičení zajišťují konzistenci a potěšení, což je zásadní pro dlouhodobé dodržování pravidel. Zařazení silového tréninku a cvičení na bázi jógy může posílit fyzické i duševní zdraví.
Podle vědeckých pracovníků by zařazení cvičení do standardních protokolů léčby syndromu dráždivého tračníku mohlo zlepšit terapeutické výsledky a zlepšit kvalitu života pacientů s IBS.
Zdroj: news-medical.net, dále dle textu
5342