Syd Barrett, frontman kapely Pink Floyd
Zpěvák, frontman, kytarista a hlavní skladatel legendární kapely Pink Floyd, britský umělec Syd Barrett, prožil posledních osm let svého života s diabetem 2. typu. Vzhledem k tomu, že vedl nechvalně známý umělecký život, nebyl to jediný zdravotní problém, se kterým se musel potýkat.
Syd Barrett se narodil v roce 1946 v Cambridgi jako čtvrté z pěti dětí. Vlastním jménem se jmenoval Roger Keith Barrett a Syd byla vlastně jeho přezdívka ze střední školy. On sám tuto přezdívku neměl rád a bránil se (marně) jejímu používání.
Toužil se stát seriózním umělcem
Syd vystudoval Cambridge High School For Boys, kam chodil o dva ročníky výše i jeho budoucí kolega ze skupiny – Roger Waters. V té době se ovšem neznali, poznali se až později v Londýně. Syd pravděpodobně ještě více než muziku miloval malířství a toužil se stát seriózním umělcem. I když jeho nápady byly dosti výstřední, byly jeho kresby vcelku kladně přijímány, a to i ze strany pedagogů umělecké školy, na kterou také chodil.
Jeho prvním nástrojem byla mandolína
Již v jedenácti letech ale začal experimentovat i s hudbou, a když mu rodiče koupili napřed mandolínu a později bendžo, bylo téměř rozhodnuto. Sám si ještě koupil ve dvanácti letech svoji první akustickou kytaru, ale ta mu brzy přestala stačit a splnil si svůj sen o elektrické kytaře.
Písně pro Pink Floyd ho proslavily
V roce 1965 v Londýně vznikla skupina Pink Floyd, ke které se Syd přidal jako zpěvák a klávesista. Ze začátku hráli jen převzaté písničky, ale už o dva roky později získali manažera, který zaplatil nahrávání jejich původních písní a vzal nahrávku do hudební společnosti EMI. Ta s Pink Floyd podepsala smlouvu. Skupina slavila úspěch u fanoušků i kritiků – Syd byl autorem skvělé huby a textů.
Pod vlivem drog a alkoholu nedokázal hrát
Později ale Sydovo chování začalo být nevyzpytatelné. Bylo to způsobeno hlavně užíváním LSD, které ještě ztěžovalo jeho psychické problémy. V kombinaci s nadměrným požíváním alkoholu způsobily drogy například to, že Syd během koncertu nedokázal zahrát nic jiného než jeden tón. V roce 1968 pak Syd z Pink Floyd odešel. Během své sólové dráhy nahrál dvě další alba, ale většina písní pocházela z jeho nejplodnějšího období u Pink Floyd.
Odešel do ústraní
Později se Syd vrátil ke svému milovanému umění a od sedmdesátých let žil v Cambridgi se svou matkou a neukazoval se na veřejnosti. V roce 1998, tedy v jeho 52 letech, mu lékaři diagnostikovali diabetes 2. typu. Syd se nejprve léčil s pomocí diety a perorálních léků, ale protože se mu velmi rychle horšil zrak, přešel na léčbu inzulinem. Zemřel o osm let později, v roce 2006 na rakovinu slinivky břišní.
774
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný