Svítící kontaktní čočky proti retinopatii

Svítící kontaktní čočky proti retinopatii

Se světelnou maskou pro léčbu diabetické retinopatie jsme se již u nás setkali. Na podobném principu mají pracovat i kontaktní čočky, které vyvíjejí vědci v Kalifornském technologickém ústavu (Caltech) a který by měly být ještě účinnější.

Nové kontaktní čočky vydávají ve tmě slabé světlo, stejně jako světelná oční maska, která se během spánku přikládá na víčka očí. Cílem této léčby je zvýšit průtok krve v místě nejostřejšího vidění sítnice. “Tímto, spánkem nerušícím světlem, se snižuje aktivita fotoreceptorů sítnice, které odpovídají za vidění ve tmě – tyčinek. Snižuje se jejich potřeba krevního zásobení a tím se zvyšuje přívod krve do centra sítnice – makuly. Během noci by tedy mělo docházet k lepšímu prokrvení a výživě centrální části sítnice, která je u diabetiků nejčastěji poškozena,” vysvětluje MUDr. Jana Mikšovská, zástupkyně primářky Oční kliniky NeoVize Praha.

Světlo, které v noci neruší?

Svítící kontaktní čočky by měly vyřešit problémy, které se při léčbě světelnou maskou objevují. Při usínání se totiž naše oči pohybují, intenzita světla je tak nestejnoměrná a toto blikání může být ve spánku pro někoho rušivé. Často se také naše duhovky dostanou mimo záření světelné masky – zvrátí se v sloup apod. Světelný zdroj přímo na povrchu oka v kontaktních čočkách se pohybuje spolu s okem, což je v obou směrech výhodnější. Pacient pak žádnou změnu intenzity světla nezaznamená a světlo bude působit stále. Otázkou zůstává, nakolik bude i toto slabé světlo pacienty při spánku rušit.

Tato světelná terapie je prozatím ve fázi testování a je považována za experimentální léčebný prostředek, který by mohl pomoci při prevenci diabetické retinopatie. Vědci se vyjádřili, že má slibný potenciál, ale jeho léčebné účinky musí být ještě podloženy skutečnými výsledky.

 

741

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku