Světový den hygieny rukou: Pravidelné mytí může zachránit životy

Světový den hygieny rukou: Pravidelné mytí může zachránit životy
Dejte si pozor. Nečistoty se nedrží jen na rukou. Zdroj: Freepik

Správné mytí a dezinfekce rukou může zachraňovat životy! To bylo poselství letošního světového Dne hygieny rukou, ke kterému se na popud WHO připojila zdravotnická zařízení po celém světě. Ani Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) nebyl výjimkou. Tento den tam přišlo oslavit přes 500 lidí. Děti i dospělí si mohli doslova na vlastní kůži vyzkoušet, zda si správně dezinfikují své ruce.

Správně umyté nebo vydezinfikované ruce jsou klíčové pro zdraví a prevenci nemocí. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) se přes ruce přenáší až 80 % infekčních onemocnění. A to rozhodně není zanedbatelné číslo. I proto se IKEM spolu se zdravotnickými zařízeními po celém světě připojil ke Dni hygieny rukou. Přes 500 účastníků akce si mohlo vyzkoušet, zda je jejich technika dezinfekce rukou správná. Na pomoc si naši odborníci vzali speciální scannery, pod kterými byly případné nedostatky jasně viditelné.

Glykemický index zažívá renesanci. Naučte se s ním pracovat a zlepšit si tak kompenzaci

Vnímavý a dobře spolupracující diabetik si nemůže nevšimnout, že stejná množství složených sacharidů, snědená ve formě různých potravin zvyšují ...

Bakterie všude kolem nás

Bakterie a nečistoty se nedrží pouze na rukou, ale také na běžně používaných předmětech. Stěry z mobilního telefonu, počítačové klávesnice, klíčů nebo kuchyňského dřezu ukázaly, že většina bakterií a jiných nečistot není pro běžného člověka riziková. „Nejvíce potencionálních patogenů se vyskytovalo ve stěru z kuchyňského dřezu a houbičky na nádobí. Jednalo se hlavně o Gram-negativní bakterie. Možnou hrozbou mohou být tito mikrobi pro pacienty s poruchou funkce imunitního systému, ke které může vést celá řada příčin,“ říká MUDr. Tomáš Kraus z Oddělení klinické mikrobiologie IKEM. Nejhůře z výsledků stěrů vyšel kuchyňský dřez.

Tomicová ze ZOO: Cukrovka ji nikdy na kolena nesrazila, přesto má za sebou svůj nejtěžší rok

Pavla Tomicová je pověstná svým typickým smíchem, který si diváci pamatují ještě ze Snowboarďáků. Teď si zahrála roli veterinářky Anežky v ...

Kdy provádět hygienu rukou?

„Umýt si ruce před jídlem a po použití WC je pro nás všechny samozřejmostí. Je však mnoho dalších situací, kdy je hygiena rukou žádoucí a někdy opomíjena. Jde například o situace po použití veřejné hromadné dopravy, návštěvě úřadu a jiných veřejných míst, stejně tak jako při a po návštěvě zdravotnického zařízení,“ vysvětluje hygienička Helena Marcinková.

Odborníci se shodují, že většina lidí si neumí dezinfikovat ruce správně. Ke zlepšení situace pomohla pandemie covid-19, která nás naučila používat dezinfekční prostředky i po podání ruky cizímu člověku, po kontaktu s penězi nebo manipulaci s rouškou či respirátorem.

Mezinárodní Den hygieny rukou každoročně připadá na 5. květen a je součástí iniciativy WHO (Světové zdravotnické organizace). Letos nesl název Save lives: Clean your hands (Hygiena rukou zachraňuje životy). Datum 5. 5. bylo WHO vybráno záměrně pro propojení stanoveného data a symboliky obou rukou a pěti prstů. První takový den byl zorganizován v roce 2005. Projekt v té době podpořilo prostřednictvím svých ministrů zdravotnictví 121 zemí světa. Od té doby se počty zemí zapojených do osvětové akce rok od roku zvyšují, a tím narůstají i počty participujících zdravotnických zařízení.

Zdroj: MUDr. Tomáš Kraus

930

Diskuze k článku