Světový den diabetu se blíží. Proč se slaví na počest Fredericka Bantinga?

Světový den diabetu se blíží. Proč se slaví na počest Fredericka Bantinga?
Zdroj: Shutterstock

Čtrnáctý listopad si lidé připomínají již třicet let jako Světový den diabetu. V roce 1991 jej poprvé vyhlásila Světová zdravotnická organizace spolu s Mezinárodní diabetologickou federací. Je jakousi osvětou pro všechny, kteří o cukrovce ví jen pramálo. Letos připadá na neděli a současně připomene i lékaře a vědce Fredericka Bantinga.

Právě Frederickovi Bantingovi dnes mnoho lidí s diabetem I. typu vděčí za to, že mohou být léčeni inzulínem. 14. listopad tedy nebyl zvolen náhodně. Jedná se o den narození lékaře, který přišel s přelomovým objevem.

Život Fredericka Bantinga

Abychom si více přiblížili objevitele inzulínu, pojďme nahlédnout do jeho života. Frederick Grant Banting se narodil 14. 11. 1891 v Allistonu (stát Kanada). Byl nejmladším z pěti dětí. Vzdělání získal na střední škole v rodném městě. Později odešel na vysokou školu University of Toronto studovat bohosloví. Jenže obor jej nenadchnul a tak se přihlásil k studiu medicíny. Lékařem se stal v roce 1916 a ihned vstoupil do armádního lékařského sboru, prostřednictvím kterého sloužil během první světové války ve Francii. O dva roky později však Bantinga ve válce zranili a o rok později byl vyznamenán Vojenským křížem za hrdinství.

Po konci války odešel Frederick zpět do Kanady a působil jako praktický lékař. Později si dodělal specializaci v oboru ortopedie a stal se chirurgem v dětské nemocnici se sídlem v Torontu. Banting byl velice všestranný člověk, a tak se věnoval i přednášení farmakologie a ortopedie na kanadských univerzitách. V té době se začal rovněž intenzivně zabývat problematikou cukrovky.

Světový den diabetu se blíží. Proč se slaví na počest Fredericka Bantinga?

Právě Frederickovi Bantingovi dnes mnoho lidí s diabetem I. typu vděčí za to, že mohou být léčeni inzulínem. 14. listopad tedy nebyl zvolen ...

Objev důležitý pro diabetiky

Průlomový byl rok 1921, kdy Frederick Banting společně s jednadvacetiletým studentem medicíny Charlesem H. Bestem zahájili intenzivní práci, na jejímž konci měla být úspěšná izolace hormonu inzulínu. K experimentu tehdy použili psy. Vědci nejprve podvázali u jednoho z nich vývod slinivky břišní a z Langerhansových ostrůvků izolovali inzulín. Ten pak podávali injekčně jinému psovi, kterému byla slinivka zcela odstraněna (tím uměle vyvolali diabetes). Pes se po injekci dobře zotavoval, a tím pádem oběma odborníkům svitla naděje ohledně účinné pomoci mnoha nemocným lidem. Experiment pak ukončili v roce 1922 a rok následující získali Nobelovu cenu za objev hormonu inzulínu.

Světový den diabetu se blíží. Proč se slaví na počest Fredericka Bantinga?

Právě Frederickovi Bantingovi dnes mnoho lidí s diabetem I. typu vděčí za to, že mohou být léčeni inzulínem. 14. listopad tedy nebyl zvolen ...

Inzulín oslavil 100 let

Tento rok uplynulo již sto let od Bantingova průlomového objevu inzulínu, který zachraňuje a zkvalitňuje životy mnoha diabetikům na celém světě. Prvním člověkem, kterému byl izolovaný hormon v roce 1922 podán, byl čtrnáctiletý Leonard Thompson z Kanady. Druhá dávka inzulínu jej uvedla prakticky zpět do normálního života, jelikož předtím několikrát za sebou upadl do diabetického kómatu.

Světový den diabetu připomíná nejen objev inzulínu, ale i neúprosně zvyšující se počty nemocných

Podle Světové zdravotnické organizace se léčí s cukrovkou na celém světě celkem 420 milionů lidí. V České republice je to zhruba 900 000 obyvatel, přičemž 91 % z tohoto počtu se léčí s diabetem II. typu. Problematické je též to, že mnozí o své nemoci vlastně ani neví, jelikož podceňují příznaky. Ohledně vyhlídek do budoucnosti jsou odborníci z Mezinárodní diabetologické federace spíš pesimističtí. Odhadují totiž, že za 25 let přibyde celosvětově dalších 200 milionů diabetiků.

Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock

Zdroj: Britannica.com, Janssen.com

1132

Diskuze k článku