Svalové kontraktury nejsou nic příjemného: Jejich prevence je také v jídle a pití

Svalové kontraktury nejsou nic příjemného: Jejich prevence je také v jídle a pití
O svaly je potřeba dobře se starat, aby sloužily, jak mají. Pravidelné protahování i výživa pomohou eliminovat problémy s nimi Zdroj: Pixabay

Sval je část těla, která se při pohybech přirozeně napíná a uvolňuje. Ale když se svaly stahují neustále, aniž by se po dlouhou dobu uvolnily, nastává problém. V tomto případě se mohou objevit příznaky jako bolest a ztuhlost, které mohou nepěkně potrápit nejen diabetiky.

Pokud se objevuje bolest, která přetrvává více dní od doby, kdy se poprvé objevila, může se jednat o nepříjemný problém zvaný kontraktura. Svaly jsou při ní tvrdé a bolestivé na dotek. Uvolnění svalů je při ní tedy důležitou činností.

Pomocníci pro uvolnění namožených svalů z přírody

Mnohé rostliny jsou známé jako vynikající přírodní relaxátory svalů. Poskytují efektivní přírodní řešení svalových kontraktur a bolestí spojených s činností pohybového aparátu. Jedním z výborných pomocníků je například arnika, která snižuje projevy bolesti a reguluje zánětlivé markery. Thymol, který se v ní přirozeně vyskytuje, podporuje činnost krevního oběhu, zvyšuje transport krve a živin, čímž napomáhá úspěšným léčebným procesům. Tato aromatická molekula je vlastní také tymiánu (existuje přímo chemotyp esenciálního oleje tymián thymol).

Rostliny, které pomáhají v managementu bolestí pohybového aparátu, obsahují určité látky, díky nimž je možné dosáhnout protibolestivého a protizánětlivého svalového účinku, např. flavonoidy, monoterpenoidy nebo alkaloidy.

Proto se doporučují konzumovat jako potravinové doplňky, máte-li potíže s bolestmi kloubů a svalů. Typicky se doporučuje například džus z granátového jablka, kurkuma, zázvor, česnek. Velkou roli v takových případech opravdu hraje konzumace protizánětlivých potravin jako celek. Nevyvážená strava totiž může skutečně vést ke vzniku nutričních nedostatků, které mohou způsobit svalové kontraktury. Strava bohatá na zpracované produkty a cukry může vyvolat chronický zánět, který je často spojený s bolestí svalů a kloubů.

Upozornění: Před používáním esenciálních olejů je potřeba zjistit si jejich možné kontraindikace a lékové interakce. Některé jsou kontraindikované při vysokém nebo nízkém tlaku, astmatu a epilepsii, pokud berete medikaci na management glykémie nebo antikoagulanty. V případě pochybností o vhodnosti konkrétního druhu esenciálního oleje je potřeba poradit se s ošetřujícím lékařem. Stejně tak je potřeba konzultovat užívání bylinných potravinových doplňků.

Dejte si zelené fazolky: Pomáhají zkrotit hladinu krevního cukru a jsou zásobárnou vitamínů i minerálů

Pro diabetiky představují silného spojence nejen díky nízkému glykemickému indexu. Jsou ideální jako součást podzimních jídel, plné vlákniny a ...

Prevence svalových kontraktur je také v jídle a pití

Prevence vzniku svalových křečí je důležitá rovněž v sestavení jídelníčku a dodržování zdravého pitného režimu. Dehydratace totiž může podporovat kontraktury a bolesti svalů. Správné zvolení potravin může pro diabetiky rovněž představovat pomoc při lepším managementu výkyvů krevního cukru. Potraviny bohaté na vápník, jako je brokolice, kapusta, mandle, zelí, mořské řasy či vhodné mléčné výrobky, jsou dobrým základem, na kterém můžete jídelníček postavit. Rovněž pomohou potraviny bohaté na hořčík (celá zrna, olejnatá semena, luštěniny a zelená listová zelenina) a draslík (jablka, banány, mrkev, pomeranče, sladké brambory, maso a ryby).

Kterým potravinám se určitě vyhnout:

  • Sladké nápoje (limonády, ovocné šťávy).
  • Výrobky bohaté na rafinované cukry (cukrovinky, sušenky, bonbony, zákusky, pečivo).
  • Rafinované cereálie, bílý chléb, ​​suchary, necelozrnné těstoviny.
  • Alkohol a kofein, který působí jako diuretikum (což podporuje odvodňování a vyšší vylučování minerálních látek z těla).

Co jsou svalové kontraktury a jak vznikají

Kontraktura (patologické stažení svalu) je trvalé svalové napětí, které přetrvává v klidu a je způsobeno abnormální nebo příliš intenzivní stimulací svalových partií. Existují dva typy svalové kontraktury. Primární, která se týká svalu, jenž se při klidovém režimu trvale stahuje. Sekundární kontraktura pak způsobuje podráždění kloubu v blízkosti svalů nebo svalový problém, jako je natažení nebo natržení.

Při výskytu svalových kontraktur jsou nejpostižitelnějšími oblastmi krk, záda, stehna a lýtka. 

Příčiny svalových kontraktur lze rozdělit do dvou kategorií: příčiny fyzické a příčiny psychosomatické. Mezi fyzické příčiny patří svalová únava související s věkem, špatné držení těla během dne nebo poloha během spánku, sedavý způsob života, přetížení různých svalových skupin, špatné nebo žádné zahřátí před sportem či cvičením, nedostatečná hydratace.

Jako psychosomatické příčiny vzniku svalových kontraktur se uvádí:

  • neustálá intelektuální přepracovanost,
  • dlouhodobý stres,
  • mentální únava,
  • celkový špatný životní styl, nezdravá výživa.

Stopové prvky a jejich důležitost pro zdraví: Vyznejte se v nich a jejich fungování v organismu

Nedostatek některých stopových prvků může poměrně slušně zkomplikovat život. Jsou na něj vázány únava, potíže s motorikou, anémie, nedostatečná ...

Potravinové doplňky patří k dobré prevenci

Chronické křeče nohou jsou běžné u starší populace, ovlivňují spánkový režim a kvalitu života. K prevenci nebo zmírnění svalových kontraktur je proto nutné zajistit dostatečnou hydrataci a zastoupení minerálních látek v organismu (hořčík, vápník, draslík). U sportovců může konzumace nápoje obsahujícího sacharidy a elektrolyty před a během výkonu v teplém prostředí oddálit nástup křečí. Užívání potravinových doplňků, ať už samostatných, nebo kombinovaných, případně orgánové výživy, by měli zvážit všichni ti, kteří žijí aktivním životem, anebo jim hrozí nedostatek minerálních látek v závislosti na věku či zdravotním stavu (např. v těhotenství).

Proč jsou vápník, hořčík a draslík důležité pro diabetiky:

  • Hořčík působí pozitivně na vyvažování hladin krevního cukru a stará se o pohodu nervosvalové soustavy i emoční kondici.
  • Draslík je důležitý pro ochranu ledvin diabetiků.
  • Vápník hraje roli při normální srážlivosti krve, podporuje činnost energetického metabolismu a svalů. Je důležitý pro udržení zdravého pohybového aparátu a kostí. Díky příznivému vlivu na krevní srážlivost je pro diabetiky spojencem prevence infarktu myokardu a mozkové mrtvice, které ohrožují převážně ty, kteří se léčí s cukrovkou II. typu.

Zdroje: Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, Nature.com, Healthline.com

3875

Diskuze k článku