Volají vaše bedra o pomoc? Dopřejte jim denní dávku pohybu a předejděte bolestivým komplikacím
Studie poukazují na důležitost péče o zápěstí: Předejděte bolesti pomocí snadných tipů pro každý den
Zdroj: Pixabay
Zápěstí patří k částem těla, které používáme při většině každodenních aktivit. Proto jsou zvláště náchylná k různým typům přetížení a poranění. Bolesti zápěstí mívají mnoho příčin, kterým často jdeme naproti nevhodným způsobem používání. Bez ohledu na původ potíží však existují způsoby, jak předcházet bolesti zápěstí a udržovat je v dobré kondici i v pokročilejším věku. Podívejme se společně, co můžeme udělat pro zdraví zápěstí již dnes!
Pokud patříte k lidem, kteří mají buď fyzicky náročnou práci, nebo naopak sedavé kancelářské zaměstnání, zřejmě jste již někdy pocítili bodavou bolest v zápěstích. Nepoddejte se mylnému dojmu, že bolavé klouby jsou nutnou součástí vaší práce. S poctivou prevencí se nepříjemným stavům můžete vyhnout jednou pro vždy!
Tenisový loket postihuje sportovce málokdy. Častá práce u počítače je však jasnou pozvánkou
Nepříjemné a hlavně soustavné bolesti kloubu na vnější straně lokte mohou být právě příznakem tzv. tenisového lokte. Bolest se projevuje zejména ...
Časté příčiny bolavých zápěstí
Potíže se zápěstími se mohou vyskytnout z mnoha důvodů. Mezi ty nejčastější se řadí:
- přetížení kloubů v důsledku opakovaného pohybu,
- degenerativní onemocnění (artritida),
- nevhodné držení těla,
- zranění, jako jsou zlomeniny, výrony nebo natržení vazů.
Pokud nejsou problémy se zápěstími řešeny, mohou se rozvinout do závažnějších stavů, jako je například tzv. syndrom karpálního tunelu.
Věděli jste, že…
… karpální tunelový syndrom je stav, při kterém dochází k tlaku na nerv procházející zápěstím? Tento nerv je odpovědný za pohyb a citlivost prstů a dlaně. Jeho dlouhodobé stlačení vede k bolesti, brnění a slabosti ruky a prstů.
Proto je důležité udržovat svoje zápěstí v dobré kondici a minimalizovat riziko potíží.
Jak na prevenci potíží se zápěstími? Chytře a snadno!
Jedním z ověřených způsobů, jak minimalizovat riziko bolestí zápěstí, je pravidelné protahování a posilování svalů zápěstí. To dokazují i mnohé výzkumy:
- Několik studií ukázalo, že pravidelné cvičení může být účinné při prevenci potíží se zápěstím a dokonce i při zmírnění již existujících potíží.
- Studie zaměřená na ortopedické zdraví zjistila, že osoby trpící bolestí zápěstí mohou značně zlepšit svůj stav cvičením zaměřeným na posílení svalů zápěstí.
- Jiná studie zaměřená na klouby ruky potvrdila účinnost pravidelného cvičení v prevenci potíží se zápěstím u pacientů s karpálním tunelovým syndromem.
Co dělat kromě cvičení?
Kromě vlastního cvičení je užitečné také udržovat správnou ergonomickou polohu těla a zápěstí při práci nebo při každodenních aktivitách. Mezi nejrizikovější činnosti patří:
- psaní na klávesnici,
- způsob držení mobilního telefonu,
- zdvihání těžkých předmětů.
Tzv. „zaměstnanecké wellness“ se v posledních letech stává předmětem studií, které se snaží analyzovat kvalitu pracovního prostředí zaměstnanců. Studie zaměřená na zdravé pracovní návyky zaměstnanců prokázala, že školení pracovníků o zdravých pohybových návycích výrazně snižuje výskyt potíží se zápěstími u lidí, kteří musí denně vykonávat opakované pohyby (např. pracovníci pásových výrobních linek).
Fascie: Věda přichází s novými souvislostmi v bolestech pohybového aparátu. Vyzdvihuje cvičení před léky
V posledních letech se fascie (česky též povázky šlachové) staly předmětem vědeckého zájmu a výzkumu. Zjistilo se totiž, že mohou mít zásadní ...
Praktické tipy pro zdravá zápěstí, které můžete využít i v práci
Chcete-li předejít bolesti zápěstí, věnujte pozornost zejména prevenci. Inspirujte se několika tipy, které mohou pomoci předejít bolesti zápěstí:
- Udržujte správnou polohu zápěstí
Když používáte klávesnici, myš nebo mobilní telefon, ujistěte se, že máte zápěstí v rovné linii s předloktím a držte je co nejvíce narovnané. Vyhněte se ostrým zlomům v zápěstích! Pokud pracujete s ručními nástroji nebo zdviháte těžké předměty, ujistěte se, že držíte zápěstí v neutrální poloze a „nevykrucujete“ je.
- Pravidelně protahujte svaly zápěstí
Jednoduché protahovací cviky lze provádět během pracovního dne. Vhodné je například ohýbání a vytáčení zápěstí různými směry. Pravidelné protahování by mělo být součástí vašeho denního pracovního plánu.
Tip na cvičení: Opřete dlaň natažené paže o stěnu, držte ji v úrovni ramene. Pro zvýšení účinnosti můžete jemně vytočit hrudník opačným směrem.
- Posilujte svaly zápěstí
Jednoduché posilovací cviky můžete provádět s pomocí cvičebních pomůcek, jako jsou například lehké činky, gumové kroužky do dlaní nebo elastické pásky.
- Upravte své pracovní návyky
Pokud vaše práce zahrnuje repetitivní pohyby zápěstí, ujistěte se, že si často dáváte přestávky a měníte polohu ruky. Pokud je to možné, používejte ergonomické pomůcky, jako jsou speciálně navržené klávesnice a myš.
Tip pro vás: Vytvořte si návyk, ve kterém propojíte krátké protažení zápěstí s jinou každodenní aktivitou. Například při vaření vody v konvici si protáhněte zápěstí vestoje u stěny.
Prevence bolesti zápěstí není nijak složitá a může vás ušetřit nepříjemných komplikací. Vyhněte se návštěvě lékaře a zahrňte do každého dne několik minut věnovaných vašim kloubům.
Zdroje: researchgate, pubmed, fyzioklinika
2339