Studie napovídají: Jaké riziko rozvoje diabetu II. typu mají ženy v menopauze?

Studie napovídají: Jaké riziko rozvoje diabetu II. typu mají ženy v menopauze?
I v období menopauzy si můžete občas zamlsat. Myslete však na přijatelnou míru cukrů i tuků v jídelníčku. I to je prevence cukrovky II. typu! Zdroj: Shutterstock

Zajímá vás, jaký vliv mají na rozvoj diabetu II. typu u žen v menopauze sociální vztahy, stresová nálož nebo třeba věková hranice při přechodu do klimakteria? Odpovědi na tyto i další otázky přináší americké studie z uplynulých let. Jejich závěry jsou mnohdy pozoruhodné, ale i předvídatelné.

Závěry studií však nepředznamenávají to, že právě vy musíte nutně diabetem II. typu po menopauze onemocnět. K pevnému zdraví i ve vyšším věku totiž můžete udělat mnohé v rámci prevence. I to vám níže nastíníme.

Metody a výsledky amerického výzkumu na téma “sociální vztahy”

V rámci studie provedené skupinou amerických vědců v roce 2019 bylo sledováno po dobu čtrnácti let celkem 139 924 žen ve věku 50 až 79 let. Přes 19 tisíc z nich cukrovkou II. typu v tomto časovém rozmezí onemocnělo. Zkoumány byly faktory, které mohly k samotnému onemocnění vést. Zejména se vědečtí pracovníci zaměřovali na sociální vztahy a společenskou zátěž. A k jakým došli výsledkům?

  • Ženy, které měly ze strany rodiny a nejbližších největší podporu, vykazovaly nižší riziko vzniku diabetu II. typu.
  • Naopak sociální zátěž a stresující okolnosti podporovaly u některých žen rozvoj cukrovky. Tento fakt byl nejpozorovatelnější u Afroameričanek.

Jako příklad oné sociální podpory byla považována možnost komunikace s osobou blízkou o starostech nebo obavách, přičemž byla doplněna o pocit bezpečí a porozumění. Vědci tedy závěrem podotkli, že rozvoj diabetu II. typu u žen ve vyšším věku mohou skutečně podpořit nedobré mezilidské vztahy.

Výzkumníci se také domnívají, že osamělé dámy v menopauze mají též zvýšené riziko rozvoje cukrovky. Jistý protektivní vliv tedy může mít soužití v páru či manželství. Přinese totiž starším ženám sociální, ekonomické či emocionální benefity.

Preventivní opatření aneb Jak se udržet v kondici i po menopauze

K prevenci cukrovky po menopauze napomůžete jednoznačně zdravějším životním stylem. Inspirujte se několika tipy:

  1. Omezte konzumaci alkoholických nápojů.
  2. Vsaďte na jakýkoliv pro vás příjemný pohyb – ať to bude svižná procházka, nordic walking, běh, cyklistika nebo třeba plavání, neuděláte chybu.
  3. Snažte se udržet optimální hmotnost a pravidelně ji kontrolujte.
  4. Upravte jídelníček tak, aby obsahoval méně cukrů a tuků.
  5. Z hlediska konzumovaných potravin navyšte příjem omega-3 mastných kyselin (ty obsahuje např. losos, sardinky, makrely, sója, vlašské oříšky nebo lněná semínka).

Menstruace či menopauza a jejich vliv na glykémii: Co nastiňují nejnovější studie o hormonálních změnách u diabetiček?

Další významnou změnou v životě ženy je vstup do období menopauzy (časový úsek, kdy žena přestává mít menstruaci a není už schopna z biologických ...

Zajímavosti na závěr: O čem hovoří další studie?

Podle jiné americké studie z roku 2017 může mít vliv na vznik diabetu II. typu i doba, kdy žena vstupuje do období menopauzy. Podle vědců jsou rizikovější ty dámy, které přestaly menstruovat už před 40 rokem života. Čím později tedy nastupuje klimakterium, tím v tomto ohledu lépe. Velice zajímavé informace však přinesl i výzkum s názvem Menopausal Hormone Therapy and Type 2 Diabetes Prevention: Evidence, Mechanisms and Clinical Implications (Menopauzální hormonální terapie a prevence diabetu II. typu: Důkazy, mechanismy a klinické důsledky). Výstupní data se týkala nasazení MHT – menopauzální hormonální terapie s estrogenem jakožto účinného postupu při snižování vzniku diabetu II. typu u žen v klimakteriu.

Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov, menopause.org, dialiga.cz

1214

Diskuze k článku