Studie dokazují přínosy zimního běhání. Nenechte se zastrašit sněhovými vločkami a vyrazte do terénu!

Studie dokazují přínosy zimního běhání. Nenechte se zastrašit sněhovými vločkami a vyrazte do terénu!
S patřičným vybavením a jistou dávkou odvahy můžete vyběhnout ven i v zimě. Jako diabetik si ale dejte o vrstvu oblečení navíc! Zdroj: Freepik

Spousta Čechů si utužuje svoji fyzickou kondici pravidelným během. Svítí-li sluníčko a ptáci zpívají, je taková odpolední běžecká chvilka příjemným protažením po pracovním dni. S příchodem zimy však spousta běžců svůj koníček odkládá a v lepším případě přesedlá na trénink na běžeckém pásu za doprovodu televize. To je ale velká škoda, běhání venku totiž nabízí spoustu benefitů i v zimních měsících. Nebojte se proto vyběhnout ven třeba i na konci února, a zahajte tak svoji běžeckou sezónu v předstihu!

Dny se pomalu prodlužují a ti aktivnější z nás již netrpělivě vyhlíží sluneční paprsky, které by nás vytáhly ven. Není ale třeba čekat na sluneční pozvánku, pobyt na čerstvém vzduchu nám prospívá za každých okolností. Nasaďte proto kulichy či třeba sluneční brýle a vydejte se ven užít si poslední chvíle mrazivého počasí!

Běhat lze i s diabetem, buďte ale trošku opatrnější

Běhání má bezesporu spoustu zdravotních přínosů pro každého. Máte-li cukrovku, měli byste být při běhu opatrní a hlídat se více než zdraví lidé. Pomalejší tempo však zvládnete i s diabetem. Máte-li přece jen obavy, zvolte klidně pouze svižnější chůzi. Každý krok se počítá a vaše glykémie se vám za každou trošku pohybu odvděčí!

Vědci hlásí: Pobyt na sluníčku snižuje hladinu cholesterolu. Pojďme jaru naproti!

Pokud zrovna nepatříte k vyznavačům „hygge stylu“, kteří si lebedí u kamen za svitu svíček a poslechu sněhové vánice za okny, jistě netrpělivě ...

Jste-li diabetik a s během teprve začínáte, zde je pro vás několik užitečných tipů:

  1. Sledujte hladinu krevního cukru: Před začátkem běhu by měli diabetici zkontrolovat hladinu krevního cukru a adekvátně ji upravit. Před během je vhodné dát si malou lehkou svačinku, bohatou zvláště na tuky. Důležité je také pravidelně měřit hladinu krevního cukru během běhu a v případě hrozící hypoglykémie si hned dát pauzu s občerstvením v podobě rychlých cukrů.
  2. Vyberte si vhodné boty: Diabetici mají často problémy s nohama, jako jsou vředy, otoky nebo neuropatie, a proto je důležité zvolit si správné běžecké boty.
  3. Postupujte pomalu: Diabetici by měli postupovat pomalu a nezvyšovat intenzitu běhu příliš rychle. Především je důležité cvičit pravidelně a vyhnout se dlouhým obdobím nečinnosti, po kterých je opětovný začátek obzvlášť těžký.
  4. Sledujte příznaky: Diabetici by měli dávat pozor na varovné příznaky, jako je slabost, závratě či třes. V těchto situacích si okamžitě dejte regenerační pauzu a další běh převeďte raději na formu svižnější chůze.

Jak dýchat při běhu?

Správný dech je nedílnou součástí každé pohybové aktivity a u běhu to platí dvojnásob.

Obecně platí, že běhat byste měli tak rychle, abyste při běhu zvládali vést konverzaci.

Nedostává-li se vám dechu, zkuste zvolnit tempo. Zaměřte se na svůj dechový rytmus a pokuste se prodloužit výdech oproti nádechu. Snažte se běžet v pravidelném rytmu dechu, a proměňte tak svůj pohyb v elegantní umění!

Dopřejte svým kloubům potřebnou výživu i zátěž. Co je pro jejich zdraví zásadní?

Klouby jsou vedle kostí a svalů velice důležitou součástí těla, jelikož nám umožňují pohyb a flexibilitu. Spojení mezi kostmi jsou tvořena ...

Běhání v zimě posiluje naše zdraví dvojnásob

Všichni se jistě shodneme, že běhání je zdravé, a to bez ohledu na roční období. Jaké konkrétní benefity nám ale pravidelný běh v zimě přináší?

  • Posílení imunitního systému

V zimních měsících je naše tělo náchylnější k nachlazení a různým virózám. Běhání posiluje imunitní systém a snižuje riziko onemocnění, což je v zimě dvakrát tak důležité. Vědecké studie ukazují, že běhání má potenciál zvýšit počet bílých krvinek v těle. Jedná se o krvinky, které bojují proti infekcím, a zajišťují tak imunitní odpověď organismu.

  • Zlepšení nálady a snížení stresu

Běhání může také mít pozitivní vliv na naši náladu a dlouhodobé psychické rozpoložení. Sport totiž uvolňuje endorfiny (tzv. hormony štěstí), které zlepšují náladu a snižují stres a pocit úzkosti. Psychologická studie ukázala, že běhání může mít pozitivní vliv na psychické zdraví a může být účinným způsobem, jak zvládat stres.

  • Zlepšení kondice

Běhání v zimních měsících zlepšuje celkovou kondici a vytrvalost. Nepřestanete-li běhat s příchodem zimy, snáze tak udržíte svůj běžecký rituál po mnoho let. Častou chybou běžců je, že s prvním sněhem s během přestávají, což je veliká škoda. Hrozí totiž riziko, že na jaře se jim nebude chtít svoji kondici znova budovat.

  • Spalování kalorií

Běhání je efektivním způsobem, jak spalovat kalorie a pomoci udržovat zdravou váhu. Jedna lékařská studie ukázala, že běhání v chladném prostředí dokonce zvyšuje míru spalování tuků. Takže, chcete-li zhubnout, máte teď ideální podmínky!

  • Posílení kostí

Běhání může také pomoci posílit kosti a snížit riziko osteoporózy, což dokazuje studie zveřejněná v časopise Bone. Pravidelné běhání dle této studie vede k nárůstu hustoty kostní tkáně, což ji činí pevnější a odolnější.

Zimní běh se pojí s jistými výzvami a omezeními

Běhání v zimě je příjemné a osvěžující, avšak přináší s sebou určitá úskalí a zdravotní rizika. Je proto třeba přizpůsobit se zimním podmínkám, a snížit tak riziko zranění či onemocnění. Jaké jsou typické běžecké obtíže v zimních měsících?

  • Klouzavý povrch: V zimě může být povrch kluzký a nebezpečný, což zvyšuje riziko pádu a zranění. Proto je důležité vybírat si běžecké trasy s pevným a bezpečným povrchem, jako jsou zpevněné cesty nebo pěší zóny, a zvolit si běžecké boty s protiskluzovou podrážkou.
  • Chladné počasí: Zvláště jste-li diabetik, je důležité obléct si dostatečné množství vrstev, abyste udrželi tepelnou rovnováhu těla. Nosit byste měli kvalitní běžecké oblečení, které chrání proti větru a chladu. Je také důležité zakrýt si hlavu, ruce a nohy, protože tyto části těla jsou nejvíce vystaveny chladu.
  • Suchý vzduch: V zimě může být vzduch suchý a dráždivý, což může způsobit podráždění dýchacích cest a další zdravotní potíže. Dýchejte proto pouze nosem a vyhněte se běhání v místech s vysokým znečištěním vzduchu.
  • Nedostatek světla: V zimě se rychle stmívá, což zvyšuje riziko pádu a zranění. Proto je bezpečnější běhat na dobře osvětlených místech a používat reflexní prvky, aby byli běžci viditelní pro ostatní. Pro vlastní komfort můžete zkusit večerní běh s čelovkou.

I přes určitá rizika je běhání skvělým způsobem, jak se udržet fit i v zimě. Nenechte se odradit sněhovými vločkami a dobře vybavení vyrazte vstříc venkovním zimním radovánkám.

Zdroje: ncbi.nlm, frontiersin, pubmed

1316

Diskuze k článku