Student sestrojil lampu, která svítí podle glykemie
O tom, že diabetes dokáže nejen omezovat a ztrpčovat lidem život, ale také inspirovat a předkládat nové výzvy, se můžete přesvědčit přímo u Ondřeje Peľáka doma. Tento student průmyslového designu na ČVUT v Praze si totiž navrhl a sestrojil lampu, která je nejen ozdobou interiéru, ale dokáže také reagovat na změny hladiny cukru v jeho krvi a varovat ho v případě, že se odchýlí od předem daného, ideálního rozmezí.
Jak jste přišel na nápad vytvořit lampu, která by reagovala na hodnoty cukru v krvi?
Studuji průmyslový design na ČVUT v Praze a v rámci semestrální práce v loňském roce jsme měli za úkol navrhnout svítidlo. Ale jelikož jsem měl pocit, že vzhledem k množství svítidel na světě je již „předesignováno“ (i když ne zcela vyčerpáno!) a na- víc jsem na slovo design již poněkud alergický, hledal jsem pro pojem „svítidlo“ něco víc, nějakou další, zajímavou či přínosnou funkcionalitu. A po několikadenním hledání tohoto „něčeho navíc,“ jsem se dostal opět k cukrovce.
Říkáte „opět“, znamená to, že s cukrovkou už byly spojeny některé vaše předchozí projekty?
Lampa má pracovní název Projekt D3, je tedy mým třetím projektem zabývajícím se v nějaké formě diabetem. Tím prvním byl elektronický diabetický deník, což byla má maturitní práce, a druhým byla prvotní fáze glukometru – tedy hledání ideálního tvaru glukometru, nejoptimálnějšího způsobu jeho použití a příprava na další nadstavby. Šlo primárně o tvarovou studii.
Měl jste hned zpočátku jasno, jak bude lampa fungovat?
K nápadu s lampou mě vlastně dovedl systému Nightscout. Znal jsem ho sice již dlouho předtím, ale teprve krátce před vznikem lampy jsem se konečně odhodlal jej zprovoznit a začít jej využívat. Ihned poté jsem pochopil jeho výhody, zejména možnost zobrazit a hlavně reagovat na diabetická data v reálném čase i jinou cestou, než jen čekat na pípání pumpy. Pro mě, člověka, který většinu času sedí
u počítače, není zdánlivě až takový problém tyto hodnoty sledovat a reagovat na samotnou inzulinovou pumpu (používám Medtronic 640g). Ale lidská lenost je někdy silnější, než by měla být, a častokrát se přistihnu při tom, že varování pumpy ignoruji. Převážně proto, že je celý systém neintuitivní a po čase
snad i otravný… A tak bylo celkem nasnadě zkombinovat Nightscout, otevřenou platformu s diabetic-
kými real-time daty, a nějakou formu svítidla do interieru.
Jaká byla vaše představa o lampě po stránce praktické a estetické?
bylo vytvořit svítidlo neinvazivní, minimalistické, univerzální do každého prostoru, nezávislé na nábytku. Na druhé straně smysluplné a informativní. Takové, kdy forma ustupuje funkci. Pro diabetika má působit zábavně, informativně, ale nemá zastávat funkci plnohodnotného zdravotnického prostředku. Má varovat, pokud je třeba, a nemá rušit, pokud je vše v pořádku. Zajímavé na spojení barevného světla a glykemie (bezesporu soukromé informace) je, že nezasvěcený člověk vůbec nepostřehne, že vám lampa něco sděluje. Pro ostatní je to „jen barevné světlo“. Vy však při sledování filmu víte, že je čas nenápadně se odebrat do kuchyně pro sklenici džusu.
Vaši aktuální glykemii tedy vyčtete ze změny barvy světla?
Ano, svítidlo vytváří na stěně, u které stojí, vertikální světelnou linku. Její délka je 100cm, což je rozměr, který umožňuje dostatečné rozlišení pro zobrazení dat a zároveň je to rozměr, který v místnosti ani nezapadne, ani nepůsobí hrubě. Tato linka zobrazuje hodnotu glykemie v danou chvíli. Glykemické spektrum mám rozdělené podle logiky „dobré – špatné“ glykemie a převedené do barev, v tomto případě modrá – červená. Modrá barva tedy znázorňuje dobrou glykemii, červená špatnou. Každý diabetik přitom ví, že hranice mezi dobrým a špatným je velice variabilní a není absolutně přesná. Proto v místě přechodu těchto rozmezí využívám barevný gradient (barevný přechod). Z glykemické stupnice 2.2 – 25.5 mmol/l tak mám předem definovaný gradient v barvách červená-modrá-červená. Diabetik si sám nastaví cílový rozsah „dobré“ glykemie a co je mimo, tedy nad, nebo pod rozsahem je špatné.
Jak rychle lampa na vaši glykemii reaguje?
Barevná informace se mění každých 5 minut, v momentě, kdy se v systému Nightscout objeví nová data ze senzoru kontinuální monitorace (CGM). Mohu tedy pohodlně nevnímat, co okolo mě svítí, ale ve chvíli změny směrem k horšímu světlo zabliká a přitáhne mou pozornost. V nočních hodinách lampa snižuje jas pro nerušený spánek avšak zachovává možnost přečíst glykemii jen otevřením očí. Nemusím probouzet pumpu, telefon ani chytré hodinky.
Jak při pohledu na červenou linku poznáte, jestli jste nad limitem nebo pod ním, když tedy pomineme případné tělesné příznaky?
Lampu si můžete představit jako kukátko na již zmíněnou glykemickou stupnici. Diabetik, respektive jeho glykemie se po této stupnici neustále pohybuje nahoru a dolů – na stejném principu pracuje lampa – ukazuje jen právě relevantní část z celé stupnice. Protože je ale cílem být co nejvíce v ideálním rozsahu glykemie, musí pacient neustále vědět, kde se tento rozsah nachází – zda-li je nahoře, nebo dole. Jestli má hyponebo hyperglykemii. Proto na jednom z konců světelné linky neustále svítí modrá barva.
Samozřejmě jsem si vědom určité nepřesnosti, která vychází z technických možností svítidla, ale i pozorovacích schopností uživatele. Částečně je to samozřejmě i proto, že svítidlo by přece jen mělo působit zajímavě. Tedy jako uživatel nevidím konkrétní číslo, bod na přímce, ale rozostřený rozsah – místo, ve kterém se pohybuji. Ironií osudu však toto zobrazení, vzdáleně, odpovídá mnohem více
realitě diabetického života – CGM i proužky mají také určitou nepřesnost.
Můžete prozradit více technických informací čtenářům, které lampa zaujala natolik, že by si ji rádi pořídili i do svého interiéru?
Zařízení jsem dělal primárně pro sebe, takže jsem si vědom, že jeho vzhled neosloví každého. Ale je natolik univerzální, že čistá změna vzhledu tělesa není problém. Lampa je strohá, industriální a technická. Je vyrobena z ocelového jeklu o rozměrech 20x20mm, svařeného do tvaru připomínajícího písmeno „Z“. Uvnitř je mikrokontroler ESP8266 s wifi a digitálně řízený RGB LED pásek. Lampa je napájena z externího zdroje a pro její zprovoznění stačí mít v bytě wifi s připojením k internetu a zastrčit zdroj do elektrické zásuvky.
A samozřejmě také nakonfigurovaný Nightscout a na něj nakonfigurovanou lampu. Celé zařízení, včetně ocelového těla a elektroniky vyjde na zhruba 2 000Kč. Nebojím říci, že jde o prototyp, ze kterého se dá dále vycházet do libovolných tvarů a funkcí. Další informace a obrázky najdete na webové stránce projektu http://d3.ondrejpelak.cz.
Více o autorovi:
Ondřej Peľák (22) je student průmyslového designu na fakultě architektury ČVUT v Praze. Zajímá se o technologie a design, a to nejen z pohledu tvarů a barev, ale také uživatelského zážitku a systému fungování. Protože je již dvanáct let diabetik 1. typu, pracuje rád na projektech, které mohou usnadnit či zpříjemnit život právě diabetikům.
Soňa Burgerová (převzato z časopisu DIAstyl 1/2018)
472
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný