Strom ginkgo biloba je perlou tradiční čínské medicíny. Pomůže také jako prevence očního poškození

Strom ginkgo biloba je perlou tradiční čínské medicíny. Pomůže také jako prevence očního poškození
List ginkgo je populární nejen v tradičním léčitelství, ale je symbolem hlavního japonského města Tokia. Zdroj: Pixabay

Ginkgo biloba je po staletí používáno jako jeden z prostředků bylinné medicíny hlavně jako tonikum oběhového systému. Bylo zkoumáno také jako možné fytoterapeutikum pro podporu úspěšného zvládání diabetu.

Jinan dvoulaločný je uváděn mimo jiné jako účinný bylinný prostředek pro podporu léčby zrakových poruch. U diabetiků může pomoci s projevy retinopatie a glaukomy. Extrakt z listů je v alternativní medicíně doporučovaný jako výborný zdroj antioxidačních látek, jejichž konzumace je pro diabetiky důležitá.

Perla tradiční čínské medicíny

Strom Ginkgo biloba pochází původně z Asie (jihovýchodní Čína), najdete jej také pod českým názvem jinan dvoulaločný. Jeho léčivé použití sahá až do začátků tradiční čínské medicíny, patří k nejstarším dochovaným dřevinám. Tento pozoruhodný strom je v Japonsku symbolem dlouhověkosti. Patří do čeledi Ginkgoaceae (jinanovité). Do Evropy se dostal v 18. století. Jeho listy vás okouzlí nádherně zelenou barvou, na podzim pak příjemně zežloutnou.

Nyní se pěstuje převážně v Číně, Japonsku a Koreji, na našem území jej můžete najít jako součást botanických zahrad.

V tradiční čínské medicíně najdete listy ginkgo pod názvem Yin Xing Ye, semena pak hledejte jako Bai Guo. Používání pro léčivé účely najdete popsáno v jednom z nejstarších dochovaných lékopisů Pen T’sao. Jak se části tohoto pozoruhodného stromu používají?

  • Semena ginkgo jsou známá tím, že odstraňují z organismu vlhkost, zastavují vaginální výtok (leukorrhea) a zadržují moč. Tradičně se indikují při „vlhkém teplu“ s typickými příznaky kašle a zahlenění.

  • Listy ginkgo jsou sladce-svíravé s dotekem hořkosti, používají se jako plicní tonikum, u starších lidí pak hrají slibnou roli ve zlepšování paměťových funkcí. Jsou výbornými stimulanty krevního oběhu, podporují prokrvení mozku.

Ženšen poskytne energetickou vzpruhu tělu: Diabetici jej ocení jako pomocníka s hladinami krevní glukózy

Ženšen je vnímán jako jeden z nejúčinnějších doplňků stravy, protože je to přírodní stimulant organismu, funguje jako dobrý adaptogen, podporuje ...

Použití jinanu dvoulaločného v dnešní fytoterapii

Dnešní fytoterapeutické doplňky stravy s ginkgo jsou obecně využívány pro podporu krevního oběhu. Užívají se při nedokrvení končetin jak samostatně, tak v synergických směsích s jinými bylinami. Například s Rhodiolou rosaceou tvoří dvojici pro úspěšné zlepšování paměti, zvládání stresových situací a projevů Alzheimerovy choroby. Spolu s ženšenem napomáhá ginkgo biloba podpořit přirozené funkce libida a snižuje známky únavy. Další možné byliny, s kterými je jinan dvoulaločný často spojován, jsou třeba také kurkuma nebo ashwagandha, kotvičník a maca.

Extrakt z ginkgo biloba byl mimo jiné úspěšně zkoumán v rámci studií, které se zajímaly o jeho možný pozitivní přínos u projevů úzkostí.

Tento jeho vliv je přímo uváděn v materiálech  Světové zdravotnické organizace (WHO). Obecně je jinan používán také v prevenci vzniku a rozvoje kognitivních potíží. Je přímo zařazen v klasifikaci Anatomical Therapeutical Chemical (neboli ATC) Světové zdravotnické organizace mezi léky používané k léčbě demence. Jak jinak se ginkgo dále využívá?

  • Při bolestech pohybového aparátu a svalstva.

  • Jako prevence kardiovaskulárních chorob.

  • Díky obsahu antioxidantů jej lze považovat i za dobrý prostředek proti vzniku diabetických komplikací.

  • Zvětšuje průměr krevních cév (je vazodiletační).

  • Je vhodné pro zlepšení paměti, podporuje učení a může pomoci studentům lépe zvládnout zkouškové období.

  • U vitiliga napomáhá snižovat projevy nesrovnalostí v barvě pokožky.

  • Používá se také při hemeroidech a křečových žilách, působí jako antikoagulant (lék na ředění krve), proto jej fytoterapeuté doporučují i u trombóz a krevních sraženin. Pro tyto účely se kombinuje v potravinových doplňcích s cesmínou, černým rybízem, česnekem, vilínem, jírovcem nebo vinnou révou.

  • Ginkgo biloba je prospěšné i pro ženy, které bojují s projevy premenstruačního syndromu.

Maca je tradiční potravou jihoamerických indiánů: Diabetikům pomůže s hypoglykémií a dodá energii

Maca jako výborný zdroj tělesné energie Maca (Lepidium meyenii) je rostlina s kulovitým, masitým kořenem, listy tvoří zploštělou nadzemní ...

Jak ginkgo biloba prospěje diabetikům?

Ginkgo biloba je vyhledávané hlavně jako výborný zdroj antioxidačních látek. Obsahuje quercetin a další flavonoidy ginkgolidy (terpenové laktony), terpeny, seskviterpenové laktony a bilobalidy. Obzvlášť flavonoidy jsou látky, o které by se měli hned z několika důvodů zajímat právě diabetici. Jako silný zdroj antioxidantů je ginkgo vyhledávané pro prevenci komplikací cukrovky, které vznikají v rámci poškození buněk organismu volnými radikály.

Flavonoidy zlepšují patogenezi diabetu a jeho komplikací prostřednictvím regulace metabolismu glukózy, aktivity jaterních enzymů a managementu lipidového profilu.

I když nemáme k dispozici mnoho studií o účincích jinanu dvojlaločného na diabetes jako takových, jedna z nich, pocházející z roku 2019, uvádí, že extrakt je schopný výrazně snížit hladiny HbA1c (hyperglykovaný hemoglobin) v krvi. Zároveň  byl efektivní při zlepšování výsledků léčby osob, které se léčí s diabetem II. typu. Další ze studií uvádí, že extrakt dokáže účinně podpořit rychlost průtoku krve retinální kapilárou u pacientů s diabetem II. typu s retinopatií, právě díky vysoké antioxidační aktivitě a schopnosti podpořit přirozené funkce krevního oběhu.

Co je potřeba ještě vědět?

  • Pokud se rozhodnete pro fytoterapeutickou léčbu pomocí jinanu dvoulaločného a jste diabetik, poraďte se s ošetřujícím lékařem, abyste předešli možným komplikacím.
  • Není vhodné pro osoby, které užívají antikoagulanty (léky na ředění krve), těhotné a kojící ženy, hemofiliky, epileptiky.
  • Nedoporučuje se užívat před operací a dentálním zákrokem, protože může zvýšit krvácení.
  • Ve velmi vzácných případech může užívání ginkgo způsobit mírné gastrointestinální potíže, kožní alergie, závratě a bolesti hlavy.
  • Lidé s nízkým krevním tlakem by jej měli užívat opatrně nebo po dohodě s ošetřujícím lékařem.
  • Je potřeba striktně dodržovat doporučené dávkování, ať už bylo předepsáno lékařem nebo fytoterapeutem.

Upozornění: Článek je informativního charakteru a nenahrazuje lékařskou péči. Před užíváním jakéhokoli doplňku stravy, který má vliv na krevní oběh a snižuje hladinu krevního cukru, se poraďte s lékařem, abyste se vyhnuli projevům hypoglykémie nebo hypoglykemického šoku.

Zdroje: Ncbi.nlm.nih.gov, Giovanni-maciocia.com, Meandqi.com, Britannica.com

12721

Diskuze k článku