Děti diabetických rodičů: Jejich psychikou bychom se měli zabývat více než možnou dědičností
Střevní parazité nadělají v těle paseku. Vypuďte vetřelce pomocí přírodních prostředků za pár korun
Zdroj: Freepik
Škrkavky, tasemnice, roupi, motolice nebo třeba exoticky znějící toxocara. Každý odpovědný majitel psa nebo kočky pravidelně odčervuje svého pejska či kočku. Ale kolik z nich pomyslí i na sebe? A nejen milovníci zvířat by měli být na pozoru. Nevítané návštěvníky totiž mohou mít ve střevech i lidé, kteří domácí mazlíčky nemají. Na diabetiky mohou mít parazité navíc neblahý vliv v podobě hypoglykémie, nebo naopak hyperglykémie. Před návštěvou lékaře a užíváním léků na předpis se můžete pokusit vyhnat je z těla pomocí přírodních prostředků, které znaly už naše babičky. Které to jsou?
Střevní parazité se kromě kontaktu se zvířaty mohou dostat do trávicího traktu člověka i kontaminovaným syrovým jídlem, obvykle při konzumaci nemytého ovoce nebo nedostatečně tepelně upraveného masa. Už naše babičky používaly k vypuzení parazitů z těla ricinový olej nebo bylinky. Tenhle proces lidé opakovali obvykle každého půl roku.
Oslabené tělo se vetřelcům neumí bránit
Návyk pravidelného vypuzování parazitů z těla se z naší kultury postupem času vytratil. A na rozdíl od spousty jiných onemocnění se u nás nekoná ani žádná velká lékařská osvěta ohledně možné nákazy parazity. A přitom pejska nebo kočku chová více než 60 % Čechů, takže riziko tu je. Možná je to tím, že pokud je člověk zdravý, jeho tělo se dokáže s toxiny produkovanými parazity vypořádat. Úplně jinak je to ale v případě, kdy je tělo z nějaké příčiny oslabené.
Režisér George Lucas: Od boje s cukrovkou k bitvám v Hvězdných válkách
Když George Lucas v roce 1975 nabídl svůj scénář k filmu Star Wars studiu Universal, byl odmítnut. Údajně kvůli velkému rozpočtu a obavě z jeho ...
Škrkavky, roupi, motolice, tasemnice a spol.
Nejčastějším vnitřním parazitem, který přenášejí psi, jsou škrkavky. Kočky zase přenášejí kokcidii kočičí, která způsobuje toxoplazmózu, což je onemocnění nebezpečné zejména pro těhotné ženy. Nebezpečná je i tasemnice, která se projevuje bolestmi břicha, zácpou, průjmy a nevolnostmi. Přenáší se konzumací nedostatečně upraveného masa. Možná si napříště rozmyslíte oblíbený tatarák. Roup dětský je nazýván „nemocí špinavých rukou“ a vyskytuje se hlavně u dětí. Motolice jaterní se přenáší nedostatečně tepelně upraveným masem, kontaminovanou vodou nebo špatně omytou zeleninou a ovocem. Napadá zejména játra, střeva, žaludek a slinivku. Bičíkovec střevní se přenáší kontaminovanými potravinami, špinavýma rukama a ze zvířat. Svalovec se do tenkého střeva dostane ze syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného masa.
Jak se projevuje napadení střevního traktu parazity?
Mezi symptomy patří zejména průjmy, plynatost, bolesti břicha, závratě, pocity hladu, kožní problémy, poruchy spánku, snížená imunita či problémy s váhou.
Vliv střevních parazitů na cukrovku
Vědci dlouhodobě zkoumají vztah mezi parazity a cukrovkou. Podle různých studií může existovat vztah mezi parazity a diabetem. Diabetici by se v každém případě měli mít na pozoru. Některé z parazitických infekcí mohou mít za následek poruchu metabolismu glukózy a vést ke snížení vstřebávání živin ve střevě. Tyto faktory pak mají vliv zejména na hladinu cukru v krvi. Například při nákaze lamblií střevní, která napadá tenké střevo, může docházet ke snížení hladiny cukru v krvi. Hyperglykémii naopak může mít na svědomí krevnička střevní, která způsobuje schistosomózu. Usazuje se v játrech a ovlivňuje metabolismus glukózy. Tělo na ni – podle rozsahu a závažnosti infekce – reaguje zvyšující se hladinou cukru v krvi.
Přírodní prostředky na střevní parazity
Přírodní prostředky můžete používat ve formě prášku (po usušení a nadrcení), čaje či tinktury. Mezi nejdůležitější přírodní prostředky, které působí proti parazitům, patří:
- ořešák královský – hubí parazity v zárodečném stadiu,
- lněné semínko,
- pelyněk – vypuzuje parazity, má antioxidační účinky,
- syrový česnek – proti škrkavkám,
- hřebíček – hubí vajíčka parazitů,
- zeměžluč,
- dýňová semena – proti tasemnici.
Nejúčinnější trojkombinace
Za nejsilnější kombinaci se považuje trojkombinace sestávající ze zelených slupek ořechů, pelyňku a hřebíčku, protože v tomto složení likviduje všechna stádia parazitů, tedy včetně vajíček. Ideální formou je použití například ve formě čaje nebo tinktury.
Jak si připravit domácí bylinný čaj proti parazitům
Na přípravu antiparazitárního čaje budete potřebovat:
- nať pelyňku pravého,
- zeměžluč,
- saturejku,
- kopřivu,
- 20 ks dýňových semen.
Všechny ingredience, kromě dýňových semen, smíchejte ve stejném poměru. Dýňová semena rozdrťte a povařte ve vodě. Pak přidejte zbývající směs, nechte přejít varem a odstavte. Po cca 5 minutách louhování nápoj sceďte. Polovinu čaje vypijte večer před spaním, druhou polovinu ráno – minimálně půl hodiny před snídaní.
Jak předcházet nákaze střevními parazity?
- Dodržujte osobní hygienu.
- Konzumujte antiparazitární potraviny, jako je česnek, oregano, zázvor, dýňová semínka.
- Nepijte vodu z neznámého zdroje, to platí zejména pro zahraničí.
- Zvyšte příjem vlákniny.
- Pravidelně odčervujte domácí mazlíčky.
- Omezte sladkosti, naopak přidejte listovou zeleninu.
- Nejezte nedostatečně tepelně upravené maso.
- Nepijte nepasterizované mléko.
- Dostatečně omývejte zeleninu a ovoce.
- Dbejte na hygienu svých dětí, zejména po návštěvě pískoviště.
Návštěvě lékaře se možná nevyhnete
Vždy mějte na mysli, že přírodní detoxikace, jejímž prostřednictvím se snažíte zbavit parazitů, nemusí být stoprocentně účinná a nemusí být adekvátní náhradou za lékařskou diagnostiku a léčbu. Pokud máte podezření na parazitární infekci, neváhejte s návštěvou svého praktického lékaře, který může situaci řádně vyhodnotit a předepsat vhodnou léčbu.
Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, lekarna.cz, prima-receptar.cz, rehabilitace.info
89889