Střevní mikrobiom: Vědci nabízejí kontroverzní metodu, jak se s jeho pomocí vyléčit z cukrovky

Střevní mikrobiom: Vědci nabízejí kontroverzní metodu, jak se s jeho pomocí vyléčit z cukrovky
Ve střevech žije daleko více mikroorganismů, než je počet vlastních tělních buněk. Nepozorovaně ovlivňují mnoho aspektů vašeho života Zdroj: Shutterstock

Každá část našeho těla je osídlena unikátní komunitou mikrobů. Nacházejí se na holé kůži, v ochlupení, ve všech tělních otvorech a doslova bují v trávicím traktu. Střevní mikroflóra obsahuje miliardy mikroorganismů a soubor jejich genů je označován jako mikrobiom. Tento celek se chová jako nezávislý tělní orgán a významně ovlivňuje naše fyzické i psychické zdraví.

V lidském těle se nachází asi 50 až 70 bilionů (pozn. bilión je tisíc miliard) vlastních buněk. Váš organismus však nepatří jen vám, sdílíte ho s dalšími zhruba 100 bilióny mikrobů: s bakteriemi, viry, kvasinkami a plísněmi. Ty společně s tělními buňkami určují, v jakém stavu se organismus nachází. Zdraví či nemoc nejsou otázkou pouze vnějších vlivů, vnitřní kolonizátoři mají velkou rozhodující pravomoc.

Správné složení střevního mikrobiomu je nejlepší prevencí rozvoje mnoha nemocí, zvláště tzv. civilizačních chorob, které zahrnují například cukrovku II. typu, obezitu, nespecifické střevní záněty, alergie, astma a kardiovaskulární potíže.

Střevní mikroflóra je jedinečná, podobně jako otisk prstu

Mikrobiální “království” je specifické pro každého člověka, dokonce i jednovaječná dvojčata se mírně liší svým mikrobiomem. Ten je totiž částečně zděděn od rodičů, svůj nezanedbatelný vliv na jeho podobu však mají i vnější faktory.

Co tedy ovlivňuje složení střevního mikrobiomu?

  • Genetika a dědičnost – část mikrobiomu si dítě přináší od rodičů
  • Způsob stravování – konzumace přírodních či naopak průmyslově zpracovaných surovin
  • Fyzická aktivita – pohyb podporuje střevní peristaltiku, a tím optimální činnost mikrobiomu
  • Vystavení chemickým látkám – antibiotika a jiné léky, pesticidy, barviva, stabilizátory
  • Bariatrické operace (tj. odstranění části trávicího traktu) – transplantace a jiné chirurgické zákroky výrazně mění složení mikrobiomu

Mikrobiom a diabetes spolu úzce souvisí

Byla prokázána souvislost mezi složením a aktivitou střevního mikrobiomu a rozvojem diabetu 1. i 2. typu. Jelikož je mikrobiom částečně dán geneticky, má vliv i na případný rozvoj autoimunitního diabetu 1. typu. Porod císařským řezem narušuje složení střevní mikroflóry a předurčuje dítě k vyššímu riziku rozvoje diabetu 1. typu. Studie z Univerzity Karlovy ukazuje, že určité druhy střevních mikroorganismů mají ochrannou funkci, jiné naopak organismu škodí – poškozují játra a způsobují záněty. Lidé trpící obezitou a léčící se cukrovkou II. typu často postrádají ochranné mikroorganismy a naopak mají v nadbytku mikroby škodlivé.

Střevní mikrobiom se rychle mění už od narození

Prvotní forma mikrobiomu je dána již v okamžiku porodu, kdy jsou střeva dítěte osídlena mikroorganismy od matky. Během prvních dní života se jeho složení značně změní vlivem prostředí, kde se dítě nachází. Kolem 5. roku života je jeho podoba téměř shodná s dospělým mikrobiomem, k určitým změnám však dochází v průběhu celého života.

Správnými pohybovými návyky můžete ovlivnit svoje emoce a přechytračit tak vlastní mysl

Řeč těla prozradí více než slova. Pokud jste shrbení s pokleslou hlavou a staženými rameny, zdvořilostní odpověď „mám se dobře“ nepůsobí ...

Co má na jeho proměnu největší vliv?

Zásadní vliv na složení mikrobiomu má strava. V posledním století se způsob stravování výrazně změnil, v našem jídelníčku chybí dostatek vlákniny a objevují se v něm nepůvodní zdroje sacharidů a chemických látek z průmyslově zpracovaných potravin. Přílišná hygiena, sterilita a příjem léčiv zdravému mikrobiomu také neprospívají. Zatímco tělní buňky se od pradávna přizpůsobují měnícím se vnějším podmínkám, střevní mikrobiom neměl na takovou adaptaci dostatek času. Změny stravy a způsobu života jsou na něj jednoduše moc radikální.

Zajímá vás, jaké jsou hlavní funkce mikrobiomu? Je to ochrana proti patogenům (cizorodým bakteriím, virům) potřebná pro zdravá střeva, prokrvení střevní výstelky zajišťující správnou pohyblivost střeva, produkce vitamínů a jiných bioaktivních látek a vliv na celkovou harmonii organismu, náladu a emoce.

Mikrobiom určuje rychlost trávení i kvalitu vašeho spánku

Složení a množství mikrobiálních spoluobyvatel zásadním způsobem ovlivňuje život každého člověka, mnohdy i v překvapivých oblastech:

  • Nálada a emoce – mikroflóra ovládá hormony a jiné přenašeče nervových signálů
  • Spánek – klid či napětí jsou také projevem střevních kolonizátorů
  • Metabolismus a trávení – přibírání na váze či hubnutí
  • Imunita – mikroby mají vliv na funkci obranných mechanismů (zejména aktivitu bílých krvinek)
  • Rozvoj nemocí – celiakie, diabetes 1. i 2. typu, střevní záněty, syndrom dráždivého střeva, kožní problémy, metabolický syndrom, deprese, neurodegenerativní onemocnění

Transplantace stolice je možným řešením diabetu

Úprava mikrobiomu vyžaduje mnohdy kompletní změnu jídelníčku i životního stylu. Zdravého střevního osídlení je však díky moderní medicíně dosahováno také prostřednictvím tzv. transplantace stolice, která může v budoucnu sloužit jako efektivní léčba diabetu a souvisejících chorob. Jak název naznačuje, jedná se o přenos prospěšných mikroorganismů do střeva pacienta, ve kterém se tyto namnoží a usídlí. Pozitivní vliv na mikrobiom má i Metformin a vědecká komunita zvažuje možnost očkování proti škodlivým mikroorganismům. Diabetikům se tak snad brzy začne blýskat na lepší časy.

Zdroje: symprove.cz, casopisvnitrnilekarstvi.cz, journals.plos.org

2283

Diskuze k článku