Stres škodí více ženám než mužům

Stres škodí více ženám než mužům

Ženy, které se dlouhodobě pohybují v prostředí se zvýšenou stresovou zátěží, čelí o 21% vyššímu riziku onemocnění diabetem 2. typu, než muži. Výzkum vedený francouzským zdravotnickým institutem INSERM tvrdí, že tento zvýšený rizikový faktor je spojen s hormony, které jsou při nadbytečném stresu vyplavovány.

Dlouhodobého výzkumu se zúčastnilo více než 70 000 francouzských žen pracujících především v oblasti vzdělávání. Vědci je sledovali kolem 22 let, během kterých si zaznamenávali nejen jejich duševní stav, ale například i jejich stravovací návyky. V průběhu výzkumu bylo diagnostikováno s diabetem 2. typu více než 4 000 účastnic, které často v rámci sběru dat uváděly, že vnímají svou práci jako psychicky náročnou a navíc vykazovaly většinou známky nezdravého životního stylu spojeného s nevhodnými stravovacími návyky.

Guy Fagherazzi z Centra pro výzkum epidemiologie a populačního zdraví v INSERMU uvedl, že díky tomuto výzkumu se podařilo prokázat, že zvýšený stres a duševní únava působí zejména u žen jako rizikový faktor možného vzniku a rozvoje diabetu 2. typu. Bylo by tedy vhodné, aby byla pro ženy pracující ve stresovém prostředí zavedena lepší prevence a podpora na pracovišti, což by jistě pomohlo předcházet různým chronickým onemocněním a zejména diabetu 2. typu. Stres byl již dříve vnímán jako jeden z rizikových faktorů vzniku diabetu, ovšem nemusí nutně vést k samotnému onemocnění, pokud jsou dodržována pravidla zdravé životosprávy, vyvážené stravy a pravidelná pohybová aktivita.

Zdroj: www.diabetes.co.uk

850

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku