Středomořská strava výrazně snižuje riziko vzniku diabetu

Středomořská strava výrazně snižuje riziko vzniku diabetu

Američtí vědci zjistili, že u žen s nadváhou, které přejdou na středomořskou stravu, je riziko vzniku diabetu 2. typu nižší až o 30 %. Tým vědců z nemocnice Brigham Women’s Hospital a lékařské fakulty Harvardovy univerzity proto věří, že strava bohatá na zdravé tuky jako olivový olej, ryby a ořechy zlepšuje inzulinovou rezistenci.

V rámci výzkumu bylo 25 000 žen požádáno, aby přešly na středomořskou stravu. Měly tedy jíst více ovoce, zeleniny a celozrnných obilovin, pít alkohol s mírou a omezit konzumaci červeného masa. V průběhu výzkumu byl všem účastnicím měřen cholesterol, index tělesné hmotnosti (BMI) a zjišťována inzulinová rezistence. U 2 307 z 25 000 žen, které se výzkumu zúčastnily, následně došlo k onemocnění diabetem 2. typu.

„Naše zjištění podporují názor, že lidé, zejména ti, kteří trpí nadváhou nebo obezitou, mohou snížit možné riziko vzniku diabetu 2. typu tím, že se začnou lépe stravovat,“ uvádí jedna z autorů studie, Dr Samia Mora z lékařské fakulty Harvardovy univerzity v USA.

Mediterranean diet, středomořská strava, rajčata, tomato, zelenina, ryba, fish

„K objasnění důvodů tohoto sníženého rizika co se týče středomořské stravy a diabetu 2. typu došlo zejména skrze biomarkery spojené s inzulinovou rezistencí, BMI index, metabolismus lipoproteinů a zánět. Tyto poznatky mohou v budoucnu hrát důležitou roli v oblasti primární prevence diabetu,“ uvádí hlavní autor studie Dr. Shafqat Ahmad z univerzity v Uppsale ve Švédsku.

Tato zjištění byla publikována v lékařském časopise JAMA Networ Open.

„I malé změny mohou časem přerůst ve velký posun. Zlepšit stravování je to nejlepší, co mohou pacienti udělat pro své budoucí zdraví a nyní začínáme rozumět tomu, proč tomu tak je,“ dodává Dr. Ahmad.

Zdroj: diabetes.co.uk

771

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku