Strava bohatá na flavonoly chrání před nemocemi a prodlužuje život. Najdete je v běžných potravinách

Strava bohatá na flavonoly chrání před nemocemi a prodlužuje život. Najdete je v běžných potravinách
Flavonoly jsou obsaženy v celé řadě běžných potravin Zdroj: Pixabay

Zvýšená konzumace potravin, které obsahují velké množství přirozeně se vyskytujících sloučenin zvaných flavonoly, je spojena s nižším rizikem úmrtí a onemocnění, naznačují závěry nového výzkumu. Odborníci doporučují zvýšit příjem flavonolů prostřednictvím zdravé a pestré stravy a nespoléhat se pouze na doplňky stravy.

Flavonoly jsou typem flavonoidů, silných bioaktivních sloučenin nacházejících se téměř ve všech potravinách rostlinného původu, jako je ovoce, zelenina a čajové lístky.

Flavonoidy jako spojenec v boji s kardiovaskulárními problémy, cukrovkou i rakovinou

Již dřívější výzkumy prokázaly, že strava bohatá na flavonoidy, tj. významné antioxidanty, které chrání buňky před volnými radikály, přispívá ke zdraví cév, může vyrovnávat hladinu cholesterolu, snižovat záněty a riziko srdečních problémů a pomáhat v boji s diabetem. Flavonoidy mohou dokonce hrát roli v prevenci a léčbě rakoviny, protože eliminují karcinogeny z těla a zastavují růst a šíření rakovinných buněk.

Mezi nejznámější flavonoidy patří:

  • Kvercetin: Je velkým přínosem pro jedince žijící s cukrovkou. Antidiabetické účinky byly prokázány například u kvercetinu, který podle výsledků výzkumu pomáhá s kontrolou glykémie, snižuje oxidační stres, zlepšuje inzulinovou rezistenci a působí jako slibný prostředek proti komplikacím cukrovky, jako je diabetická nefropatie. Kromě toho má i protizánětlivé a antioxidační vlastnosti.
  • Resveratrol: Působí proti zánětům a díky svým antioxidačním účinkům přispívá ke zdraví srdce a dlouhověkosti. Navíc má terapeutický potenciál při prevenci a léčbě diabetu a souvisejících kardiovaskulárních komplikacích.
  • Rutin: Je pověstný svými antioxidačními účinky. Kromě toho podporuje zdraví cév a přispívá ke zlepšení krevního oběhu. Byl prokázán jeho pozitivní vliv na krevní tlak a kvalitu života u pacientů s cukrovkou.
  • Anti-anthokyanidiny pomáhají udržet zdraví očí a přispívají ke správnému fungování kardiovaskulárního systému.

Cukrovka a pečivo: Žitný chléb je správná volba. Má nízký GI a je zdravější než pšeničný

V Čechách bylo žito hlavní chlebovou obilovinou až do poloviny 20. století. Dnes má dominantní postavení pšenice, která je vhodná prakticky pro ...

Nový výzkum prokázal, že flavonoly přispívají ke snížení rizika úmrtí

Prospektivní studie publikovaná v únoru 2024 v časopise Nature zkoumala souvislost mezi příjmem flavonolů (isorhamnetinu, kaempferolu, myricetinu a kvercetinu) ve stravě a rizikem úmrtí na různé příčiny a specifická onemocnění u dospělých ve Spojených státech.

Analýza příjmu flavonolů a rizika úmrtí

Celkem 11 679 účastníků s průměrným věkem 47 let bylo hodnoceno z hlediska příjmu flavonolů a zkoumáno z hlediska rizika úmrtí na specifická onemocnění a úmrtí ze všech příčin. Po zohlednění zdravotních a sociodemografických faktorů analýza odhalila významné souvislosti mezi celkovým a specifickým příjmem flavonolů a rizikem úmrtí z různých příčin.

Nejvyšší příjem flavonolů ve stravě snižoval riziko úmrtí na rakovinu o 55 %, úmrtí na kardiovaskulární onemocnění o 33 % a riziko úmrtí z jiných příčin o 36 %.

Komplexní zjištění rovněž poukázala na specifické flavonoly, z nichž každý přispěl k podstatnému snížení rizika úmrtí na všechny příčiny a specifická onemocnění. Za zmínku stojí, že nejvyšší spotřeba myricetinu vykazovala ohromující 66% snížení rizika úmrtí na Alzheimerovu chorobu.

Výsledky studie rovněž odhalily, že konzumace flavonolů měla větší ochranný účinek proti úmrtnosti ze všech příčin u osob starších 40 let než u mladších osob.

Tato zjištění naznačují, že strava bohatá na flavonoly by mohla významně snížit riziko úmrtí na rakovinu, srdeční choroby, Alzheimerovu chorobu a další příčiny zejména u zralé nebo stárnoucí populace.

Zařadit na jídelníček stravu s vysokým obsahem flavonolů se vyplatí

Přínosy flavonolů ocení nejen diabetici. Mezi nejbohatší zdroje flavonolů patří tyto potraviny:

  • Čaj: zelený a černý čaj.
  • Čokoláda: hořká čokoláda nebo kakao.
  • Luštěniny: cizrna a sója.
  • Ovoce: jablka, hroznové víno, třešně, citrusové plody, lesní plody.
  • Zelenina: jarní cibulka, červená cibule, artyčoky, paprika, brokolice.
  • Bobulovité ovoce: černý rybíz, brusinky a další bobulovité ovoce.
  • Bylinky: kopr, petržel a oregano.
  • Listová zelenina: špenát a kapusta.
  • Obiloviny/pseudocereálie: pohanka a quinoa.

Tyto rostliny produkují velké množství těchto molekul ve svých listech, květech, kůře a slupce. Pouze malé množství se nachází v podzemních částech rostlin (výjimku tvoří cibule).

Mateřídouška: Na kašel, migrény, záněty i při cukrovce. Koupel uklidňuje a posiluje

Má půvabné jméno a ještě půvabnější vzhled. A navíc je Thymus serpyllum po stovky let velmi dobře známou léčivkou, která se dodnes sbírá a ...

Naděje na prodloužení života a zmírnění rizik onemocnění

Závěry studie naznačují, že existuje významná souvislost mezi příjmem flavonolů ve stravě a úmrtností dospělých jedinců na Alzheimerovu chorobu, rakovinu a kardiovaskulární onemocnění. Je tedy zřejmé, že úpravu stravy lze využít k řízení zdravotních rizik.

Většina chronických onemocnění se začíná projevovat v pozdějším věku, takže pro jedince, kteří těmito onemocněními trpí nebo jsou vystaveni vyššímu riziku jejich vzniku, může být povzbudivé zjištění vědců, že ochranný faktor flavonolů proti úmrtnosti byl významnější u osob starších 40 let.

Zdroj: medicalnewstoday.com, dále dle textu

10821

Diskuze k článku