Strach z hospitalizace není nijak nezvyklý. Jak se s ním vypořádat?

Strach z hospitalizace není nijak nezvyklý. Jak se s ním vypořádat?
Zdroj: Shutterstock

Zřejmě neexistuje člověk, který by se do nemocnice těšil. Strach z hospitalizace je tedy zcela přirozenou reakcí při náhlé změně zdravotního stavu. Pokud toto téma vztáhneme na diabetiky, je více než aktuální. Dle dostupných dat III. interní kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice, tvoří diabetici až čtvrtinu všech hospitalizovaných.

Cukrovka je onemocněním, které představuje hned několik rizik vzniku komplikací. Proto je u lidí s diabetem větší pravděpodobnost hospitalizace oproti zdravým lidem. Nevíte, jak svou psychiku zocelit během pobytu v nemocnici? Inspirujte se několika tipy.

Nejčastější důvody hospitalizace u diabetiků

Největším strašákem diabetika je dozajista těžká hypoglykémie neboli rozvoj nízké hladiny cukru v krvi. Tento stav může vyústit až v život ohrožující hypoglykemické koma, pakliže diabetik zavčasu nezkonzumuje rychlý zdroj sacharidů. Jakmile dojde ke změně vědomí, je nutné co nejrychleji přivolat záchrannou službu (z pozice příbuzného), která zpravidla podává pacientovi nitrožilně roztok glukózy.

Pakliže diabetik žije sám, měl by sanitku přivolat ihned po tom, co na sobě pozoruje silnou až abnormální únavu, spavost, nevolnost a malátnost, která mu nedovoluje běžně fungovat. K hospitalizaci se pak přistupuje dle závažnosti aktuálního zdravotního stavu nemocného.

Jaké další stavy mohou diabetika dovést až na nemocniční lůžko?

  • Dekompenzace onemocnění: kromě výše uvedené hypoglykémie se může rozvinout i hyperglykémie. Opakované výkyvy hladiny cukru v krvi mohou vyžadovat monitoring v nemocnici, během kterého odborníci nastaví účinnou léčbu.
  • Infekce měkkých tkání a kostí: není žádnou novinkou, že diabetici mívají zvýšené riziko vzniku kožních defektů. Ty závažnější jednoznačně vyžadují nemocniční péči, jelikož může hrozit rozvoj sepse.
  • Cévní mozková příhoda: lidé s cukrovkou mají až 2x vyšší riziko vzniku mrtvice. Ta je častým důvodem k hospitalizaci.
  • Infekce močových cest: při dekompenzaci diabetu dojde snadněji k proniknutí virů či bakterií do organismu. Těžké formy infekce močových cest vyžadují hospitalizaci, při které dochází k správnému nastavení léčby cukrovky a podávání antibiotik.
návštěva

Návštěvy příbuzných v nemocnicích dokážou nabít pozitivní energií. Neodmítejte je. | zdroj: Shutterstock

Jak pobyt v nemocnici psychicky zvládnout?

Ať už lékař přistoupí k vaší hospitalizaci z jakéhokoliv důvodu, nikdy na to nemůžete být stoprocentně připraveni po psychické stránce. Náhlá změna prostředí nikomu na dobré náladě rozhodně nepřidá. Lze však vytvořit jakési obranné mechanismy, díky kterým pobyt v nemocnici můžete lehce zvládnout.

  1. Požádejte příbuzné, aby vám do nemocnice (v rámci dodržení jejích vnitřních stanov) donesli oblíbené předměty, knihy ke čtení, časopisy, křížovky a podobně. Ve volném čase se tak zabavíte a přijdete na jiné myšlenky. Samo sebou záleží i na vašem aktuálním zdravotním stavu a oddělení, kde ležíte.
  2. Neodmítejte návštěvy, jestliže jsou povolené nemocničním personálem. Nebuďte sami na svůj boj s nemocí. Láska, opora a útěcha udělají velkou službu.
  3. S milovanými lidmi si volejte, pište. Není nic důležitějšího než podpora rodiny během pobytu v nemocnici. Pokud rodinu či jiné známé nemáte, zkuste se spřátelit třeba se spolubydlícími na nemocničním pokoji. Nebudete se cítit sami a zvedne vám to náladu.
  4. V rámci svého zdraví zkuste chodit i na procházky v nemocničním areálu, nebo alespoň požádejte ošetřující personál, aby otevřel okno dokořán. A pak se zhluboka nadýchejte čerstvého vzduchu. Nezapomínejte, že venku na vás čeká zase mnoho dobrodružství!
  5. V případě, že je hospitalizace plánovaná na delší dobu, zkuste se s lékaři a rodinou domluvit na krátkodobé propustce domů (opět závisí na aktuálním stavu, jde o individuální věc). To vám též vlije energii do žil.
  6. Povídejte si čas od času i s milým ošetřovatelským personálem. I u něj můžete najít mnoho podpory.

Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock

Zdroj: AJMC.com, časopis Vnitřní lékařství

2364

Diskuze k článku