Šťáva z červené řepy pomáhá chránit zdraví srdce po menopauze

Šťáva z červené řepy pomáhá chránit zdraví srdce po menopauze
Šťáva z červené řepy prospívá ženám po menopauze Zdroj: Freepik

Šťáva z červené řepy je dobrá na srdce, říkají vědci. Důležitá je ale každodenní konzumace. Podle nového výzkumu může denní příjem šťávy z červené řepy podpořit zdraví kardiovaskulárního systému. Je totiž zdrojem důležitých dusičnanů, které přispívají k dobré funkci cév. To je důležité zejména pro ženy po menopauze, u nichž je vyšší riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Během menopauzy a po ní tělo produkuje méně estrogenu, což často vede ke zhoršení funkce cév a k možnému rozvoji srdečních onemocnění. Nová klinická studie z Pensylvánské státní univerzity naznačuje, že každodenní konzumace šťávy z červené řepy může zlepšit průtok krve cévami a snížit riziko kardiovaskulárních potíží. Výsledky studie byly zveřejněny v časopise Frontiers in Nutrition.

Jak probíhal výzkum

Vědečtí pracovníci rekrutovali z místní komunity původně 54 žen, které již byly ve fázi postmenopauzy. Do konečné analýzy ale bylo zahrnuto pouze 24 žen, z toho 12 v časné postmenopauze a 12 v pozdní postmenopauze.

Postmenopauza je poslední ze tří fází klimakteria, začíná jeden rok po poslední menstruaci. Během tohoto období se tělo přizpůsobuje nové hormonální rovnováze a klimakterické potíže pozvolna ustupují.

Účastnice měly klidový krevní tlak nižší než 130/80 mmHg, index tělesné hmotnosti (BMI) mezi 18,5 a 35, hladinu „špatného“ cholesterolu (LDL) nalačno pod 160 mm/dl, hemoglobin A1C pod 6 % a normální glykémii nalačno. Všechny účastnice studie byly nekuřačky a v době studie neužívaly žádné léky na srdce ani hormonální léčiva.

Na začátku studie konzumovaly účastnice (za jinak přísných dietních pokynů) 2,3 láhve koncentrované šťávy z červené řepy, posléze jednu láhev denně po dobu jednoho týdne. Každá láhev poskytovala stejné množství dusičnanů jako tři velké červené řepy. O několik týdnů později dostávaly účastnice jako placebo šťávu z červené řepy, ze které byly dusičnany odstraněny.

Autoři studie provedli zobrazovací vyšetření pomocí dopplerovského ultrazvuku, aby posoudili vliv šťávy z červené řepy na průtok krve brachiální tepnou účastníků před konzumací a po ní. Totéž bylo realizováno s placebem.

Dopplerovská ultrasonografie (také známá jako dopplerovský ultrazvuk) je zobrazovací technika, která umožňuje vizualizaci toku krve arteriemi. Je to neinvazivní a bezbolestná metoda, která využívá princip ultrazvuku a Dopplerova jevu.

Autoři došli k závěru, že průtok krve se zlepšil, když účastnice denně konzumovaly šťávu z červené řepy bohatou na dusičnany, ale účinek se vytratil do 24 hodin po vypití poslední lahve.

Navíc ani šťáva z červené řepy bohatá na dusičnany, ani placebo nezabránily poklesu průtoku krve po ischemicko-reperfuzním (IR) poškození v žádné ze skupin.

 

Maliny: Jsou skvělé na mlsání, a navíc pomohou s prevencí cukrovky, rakoviny a dalších civilizačních nemocí

Maliny pocházejí z Malé Asie. Údajně je na úpatí hory Ida sbírali obyvatelé bájné Tróje už v 1. století před naším letopočtem. Jejich domestikaci ...

Souvislost mezi menopauzou a kardiovaskulárními problémy

Podle doktorky Jayne Morgan, kardioložky a ředitelky pro vzdělávání ve společnosti Piedmont Healthcare Corporation (USA), „dochází v menopauze s poklesem hladiny estrogenů ke ztrátě kardioprotektivních účinků estrogenů na srdce“.

To potvrzuje i doktorka Jocelyn M. Delgado Spicuzza z Pensylvánské univerzity, která je hlavní autorkou studie: „Snížení produkce estrogenů během přechodu do menopauzy urychluje rozvoj rizikových faktorů srdečních onemocnění, jako je zvýšená hladina LDL cholesterolu, ztuhnutí cév a vysoký krevní tlak.“

V důsledku těchto rizikových faktorů je cévní systém zranitelný vůči kardiovaskulárním onemocněním, jako jsou mrtvice, infarkt a ateroskleróza, což zvyšuje riziko srdečních onemocnění po menopauze. K těmto účinkům přispívá i skutečnost, že estrogen působí jako antioxidant a protizánětlivý prostředek, a pomáhá tak omezit vznik usazenin v cévách, které mohou vést k infarktu.

Přírodní dusičnany přispívají ke zdravému srdci

Konzumace dusičnanů prostřednictvím rostlin je sekundární cestou ke zvýšení dostupnosti oxidu dusnatého v těle,“ uvedla doktorka Delgado Spicuzza. Oxid dusnatý je zodpovědný za rozšiřování cév, aby se přizpůsobily průtoku krve a aby do orgánů, jako je srdce, mohl být dodáván kyslík. „Vzhledem k tomu, že po menopauze již estrogen nestačí přirozeně stimulovat produkci oxidu dusnatého v těle, mohou k udržování zdravé funkce cév přispět dusičnany z potravy,” doplnila doktorka Delgado Spicuzza.

Střevní mikrobiom má vliv na zdraví srdce i na stárnutí

V lidském těle se nachází asi 50 až 70 bilionů vlastních buněk. Ty ale koexistují s dalšími zhruba 100 bilióny mikrobů – s bakteriemi, viry, ...

Dusičnany z rostlinných zdrojů jsou pro zdraví nejlepší

Pozitivním aspektem dusičnanů z rostlinných zdrojů je, že na rozdíl od léků na srdce, jako je nitroglycerin, si při trvalém užívání zachovávají svou účinnost.

Pokud jde o nejlepší zdroje dusičnanů, doktorka Delgado Spicuzza říká: „Nejlepším zdrojem dusičnanů v potravě je zelená listová zelenina (hlávkový salát, rukola, zelí, špenát), výhonková zelenina (řapíkatý celer, rebarbora), bylinky (bazalka, koriandr) a kořenová zelenina (ředkvičky, řepa, tuřín).“

Dodává ale, že je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, zda konzumace těchto potravin může zlepšit funkci cév u žen po menopauze.

Další potraviny, které podporují zdraví srdce po menopauze

Ženy v menopauze by měly na svůj jídelníček zařadit i další potraviny, které podporují zdraví srdce. Patří mezi ně například:

  • Šťáva z granátového jablka: Je bohatá na polyfenoly a antioxidanty, jimž je připisována schopnost zlepšovat průtok krve a snižovat ztuhlost tepen.
  • Citrusové plody a šťáva: Pomeranče, citrony a grapefruity obsahují flavonoidy a vitamin C, o kterých se předpokládá, že podporují funkci endotelu a zlepšují zdraví cév.
  • Hořká čokoláda: Obsahuje flavonoidy (zejména epikatechin), které mohou zlepšovat funkci endotelu a zvyšovat dostupnost oxidu dusnatého.
  • Zelená listová zelenina: Špenát, kapusta a rukola mají vysoký obsah dusičnanů, které se mohou přeměnit na oxid dusnatý a přispět k lepší funkci cév.
  • Bobulovité ovoce: Borůvky, jahody a další bobulovité ovoce jsou bohaté na antioxidanty a polyfenoly, které mohou přispět ke snížení zánětu a zlepšení stavu cév.
  • Olivový olej: Extra panenský olivový olej má vysoký obsah mononenasycených mastných kyselin a polyfenolů, které mají protizánětlivé účinky a podporují celkové zdraví kardiovaskulárního systému.
  • Česnek: Obsahuje sirné sloučeniny, které mohou pomáhat uvolňovat cévy a zlepšovat průtok krve.
  • Ryby: Tučné ryby, jako je losos a makrela, jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které mohou přispívat ke snížení zánětu a zlepšení funkce endotelu.
  • Zelený čaj: Bylo prokázáno, že zelený čaj bohatý na katechiny zlepšuje funkci endotelu a podporuje zdraví kardiovaskulárního systému.

Zdroj: medicalnewstoday.com, dále dle textu

Foto: Freepik

1371

Diskuze k článku