Elvis Presley: Král rock’n’rollu tajil cukrovku až do své smrti, přesto prý jedl za pět lidí. Miloval bláznův zlatý bochník
Správný výběr zimní obuvi pro diabetiky pomůže předcházet vzniku diabetické nohy
Zdroj: Freepik
Hlavně nohy v teple, říkávaly už naše babičky. A měly pravdu – studené nohy jsou častou příčinou nachlazení. Při výběru zimních bot ale huňatý kožíšek nestačí. A obzvláště ne diabetikům. Ti musí být extra opatrní na to, jaké boty obují. Protože nevhodná volba může zadělat na pořádný malér. Na co si dát pozor?
Zimní boty – a samozřejmě nejen ty – musí být kvalitní a musí vám dobře padnout. Jakékoliv otlaky, puchýře či jiná zranění mohou vést u diabetiků k rozvoji takzvaného diabetického vředu náchylného k infekcím, který se navíc špatně hojí. Obzvláště ti diabetici, kteří mají dlouhodobě nekompenzovanou cukrovku, se často potýkají s horším prokrvením dolních končetin v důsledku cukrem poničených cév. Špatně kompenzovaná cukrovka navíc vede i k poškození nervů, takzvané neuropatii, která se projevuje sníženou citlivostí. Z těchto důvodů tak diabetik mnohdy ani necítí, že si obul menší botu, že ho někde tlačí atd. A je tak vystaven mnohem vyššímu riziku diabetické nohy, která může v krajních případech vést až k amputaci. Proto je nesmírně důležité dbát při výběru obuvi extrémní opatrnosti a zároveň také každý den své nohy kontrolovat a důkladně o ně pečovat.
Příběhy diabetiků: Diagnóza cukrovky naší dcery měla zásadní dohru. Balancoval jsem na hraně propasti
Když jsme se dali s Karolínou dohromady, měli jsme akorát oba po vysoké. Pár měsíců jsme spolu jen randili, ani ne po roce jsme se ale ...
Volte speciální boty pro diabetiky
Nejlepší volbou, kterou můžete udělat, je pořídit si speciální obuv pro diabetiky. Ať už ale budete pořizovat speciální obuv, nebo klasické boty v obuvi, mějte na paměti, že vám musí dobře padnout – správná velikost je jednoduše základ. Nesmí vás nikde tlačit, ale ani padat z nohy, zároveň musí umožňovat pohodlný pohyb prstů. Při pořizování nové obuvi proto dbejte na důkladné zkoušení – v botách se procházejte po prodejně a nechte je na nohách alespoň po dobu 5–10 minut. Zároveň je zkoušejte v bavlněných ponožkách, ideálně silnějších, které budete nosit přes zimu.
A nezapomínejte ani na další zásadní pravidla:
- Nejlepší dobou pro nákup bot jsou odpolední hodiny – v tu dobu jsou nohy již dostatečně prokrvené.
- Vybírejte kvalitní obuv z kvalitních materiálů – na zimu jsou ideální kožené boty, které jsou dostatečně prodyšné a pružné, aby se přizpůsobily i oteklým nohám, a zároveň vynikají dlouhou životností.
- Volte obuv s pevnou (nikoliv však extrémně tuhou), silnější podrážkou, která je schopná absorbovat nárazy při chůzi. Bez dostatečného odpružení se vaše nohy rychleji unaví a budou bolet, pokud nejsou zvyklé být často na tvrdém povrchu. Zároveň by obuv měla mít hlubší vzorek, aby dobře přilnula k povrchu.
- Vždy si pořizujte zimní obuv, která má nepromokavý povrch a zároveň dobré izolační vlastnosti – je třeba, aby byla vaše chodidla v obuvi v suchu. Pamatujte, že vlhkost v kombinaci se sníženou cirkulací krve ve vašich nohou může zvýšit riziko vzniku diabetického vředu.
- Vyhněte se vysokým podpatkům, které mohou být při došlapu tvrdé a zvyšují riziko zranění, pokud správně nesednou.
- Vzhledem k tomu, že jsou chodidla diabetiků náchylnější ke zranění a v důsledku neuropatie se nemusí správně orientovat v prostoru, je třeba volit obuv se širokou základnou a pevnou patou, která poskytne dostatečnou stabilitu.
- U diabetické obuvi je vhodné zvolit také provedení s podpěrou nožní klenby či stabilizací kotníku – to ocení zejména diabetici, u nichž se projevuje Charcotova noha.
- Do obuvi si vždy pořiďte také dobře padnoucí vložky – ideální jsou speciální ortopedické vložky.
Praktický tip, jak nepodcenit výběr
Pokud si nejste s výběrem správné obuvi jisti, obraťte se na podiatra, který vám s výběrem pomůže na základě předchozího vyšetření nohou. Doporučit vám jej může váš diabetolog, nebo si jej můžete vyhledat sami – například na internetu.
Vánoční perníčky: laskomina s pepřem jako lék na žaludeční obtíže i cesta k nalezení partnera
Perníčky bývají jedním z prvních druhů vánočního cukroví, které se peče již na začátku adventu. Je totiž třeba, aby se řádně rozležely a změkly. ...
Nezapomínejte na správnou péči o nohy
Ani ty sebelepší zimní boty vám však nepomohou, pokud nebudete pravidelně pečovat o svá chodidla.
- Jakmile se vrátíte z venku, ihned se přezujte. Zkontrolujte také, zda nemáte vlhké ponožky či chodidla. Pokud ano, vysušte chodidla včetně meziprstí a přezujte se do suchých ponožek. Vlhkost podporuje růst potenciálně problematických bakterií.
- Každý den kontrolujte svá chodidla, zda se na nich neobjevují oděrky, puchýře či jiná zranění. V případě potíží či při změně barvy kůže kontaktujte svého diabetologa.
- Dbejte na správné zastřižení nehtů. Špatně zastřižené nehty jsou častou příčinou vzniku oděrek a následných vředů, jakož i infekcí – obzvláště, jsou-li na povrchu nehtu ještě plísně.
- Vyhněte se koupeli v příliš horké vodě – důsledkem neuropatie nemusíte cítit, že je voda příliš teplá, takže se můžete opařit.
- Suché nohy a popraskané paty pravidelně ošetřujte speciálními přípravky.
- Alespoň jednou za dva měsíce absolvujte ošetření u pedikérky, která vám zajistí odbornou přístrojovou pedikúru. O tom, jak toto ošetření funguje, i o tom, že na něj můžete využít příspěvky od zdravotních pojišťoven, jsme vás informovali ZDE.
A samozřejmě také nezapomínejte na vyrovnané hladiny glykemie. Mějte pod kontrolou svůj cukr a věnujte péči svému tělu i svým nohám – ušetříte si tak spoustu budoucích problémů.
Zdroje: care-med.ca, bioped.com, footanklecentermaryland.com, diastyl.cz
Foto: Freepik
6576