Sportovec Lukáš Kotkolík o extrémních závodech: „Hroznový cukr jsem nosil v ponožkách“
Vyberte si tu pravou pohybovou aktivitu
V životě diabetika má své místo i sport. Ne všechny sporty jsou však diabetikům doporučovány. Důležité je nejen umět si správně vybrat, ale také zvolit přiměřenou frekvenci, dobu trvání a intenzitu vybrané fyzické aktivity.
Vhodná fyzická aktivita představuje přirozený způsob, jak zajistit energii pro svaly.
Frekvence fyzické aktivity
I přesto, že pro diabetiky s nadváhou a obezitou by bylo vhodné cvičit každý den, z praktického a zdravotního hlediska se obvykle doporučuje věnovat se fyzické aktivitě 3x až 4x týdně. Zvýšená citlivost na inzulin totiž přetrvává i dva dny po fyzické zátěži. Nadměrná fyzická zátěž může také negativně ovlivnit nemoci pohybového aparátu, způsobit bolesti svalů, únavu a tím celkově zhoršit samotnou kompenzaci diabetu.
Intenzita fyzické aktivity
Náročnost a výběr vhodné fyzické aktivity přímo závisí na vaší fyzické kondici. Otestovat si ji můžete jednoduchou zkouškou “mluvení”. Pokud dokážete během fyzické aktivity mluvit, je ideální. Pokud můžete i zpívat, je nedostatečná. Ale pokud se během fyzické aktivity dostaví dušnost, je příliš vysoká a nevhodná.
Doba trvání fyzické aktivity
Jde o dobu, po kterou se věnujete fyzické zátěži bez přerušení. Pro diabetiky je vhodný třiceti- až šedesátiminutový nebo třikrát opakovaný desetiminutový trénink. Za týden by měla být celková doba cvičení minimálně sto padesát minut. Diabetici by neměli být bez fyzické aktivity déle než dva dny. Dobu tréninků je třeba zvyšovat postupně v závislosti na frekvenci srdce a celkovém zdravotním stavu. Velký význam při prevenci komplikací fyzické aktivity ve smyslu srdečních arytmií a pozátěžové hypotenze sehrává dodržování všech fází tréninku od rozcvičení přes zahřívání, postupné zvyšování a postupné snižování frekvence srdce.
Typ fyzické aktivity
Vhodný typ fyzické aktivity závisí, jak na preferencích diabetiků, tak na chronických a orgánově specifických komplikací diabetu. Obecně se doporučují obvykle všechny formy aerobní fyzické aktivity.
Fyzická aktivita má statickou a dynamickou složku
Statická složka představuje napínání svalu a překonávání stabilního odporu. Uplatňuje se při nošení břemen, posilování a silových cvičeních. Silová cvičení vhodně doplňují aerobní formy fyzické aktivity, neboť zvyšují toleranci na fyzickou zátěž posílením a zlepšením funkce zatížených svalů. Největší význam mají pro seniory s diabetem, neboť zvyšují citlivost na inzulin dokonce více než u dospělých diabetiků. Můžete je provádět i v domácím prostředí jako cviky na židli a za stolem (např. kroužení chodidly, střídavé zvedání pravé a levé nohy, tlačení prstů chodidel do podlahy, tři- až pětkrát opakované vstávání ze židle, dřepy a výpony). Musíte je však provádět pomalu, bez zadržení dechu a s ohledem na váš celkový zdravotní stav. Vyvarujte se posilování s těžkými činkami.
Dynamická složka znamená stahování a prodlužování svalů. Uplatňuje se při běhu a chůzi.
Jak se dostat do kondice?
Získání fyzické kondice a zlepšení celkového zdravotního stavu trvá u diabetiků vždy delší dobu. Mnozí se totiž nikdy téměř žádné fyzické aktivitě nevěnovali, ať už z odůvodněných obav z nežádoucích účinků při kombinaci diabetu s jinými nemocemi, z důvodu nedostatečné motivace nebo jen z pohodlnosti.
Fyzická aktivita zlepšuje prokrvení organismu, ale také metabolismus a tím významně působí na prevenci vzniku syndromu diabetické nohy, který způsobuje i nedostatečné prokrvení dolních končetin. Tím, že zlepšuje výkonnost, zlepšuje reakci na stres, což způsobuje menší labilitu glykemií.
Nedoporučované aktivity
Přestože celkový dopad fyzické aktivity na zdraví diabetiků je mnohostranný, existují i nedoporučované a vysoce rizikové sporty:
• rychlostní (běžecký sprint, plavecký sprint, rychlobruslení),
• spojené s nadměrným psychickým stresem (adrenalinové, extrémní a všechny soutěžní a vrcholové sporty, bungee jumping, parašutismus, potápění),
• spojené se zvýšením nitrohrudního tlaku a převažující silovou složkou (judo, intenzivní veslování, kulturistika, vzpírání),
• spojené s vyšším rizikem úrazu (kontaktní sporty, aikido, box, karate, kickbox, thaibox, zápasení, fotbal, házená, lední hokej, skateboard, snowboard),
• vyžadující náhlou změnu polohy těla (gymnastika, bradla, kladina, kruhy, házená, intenzivně vykonávané raketové sporty, krasobruslení),
• nejrizikovější a nepřerušitelné sporty (automobilové závody, bezmotorové létání, jachting, horolezectví, motorové létání, paragliding, rogalo, skálolezectví, skydiving, závěsné létání).
PhDr. Andrea Bukovská
532
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný