Diabetikům II. typu často chybí některé znalosti o cukrovce, které by jim mohly zachránit život
Správný cíl při hubnutí? Možná vám stačí, když budete dokonalí na 80 %
Zdroj: Shutterstock
Předsevzetí si lidé dávají po celý rok. Zhubnu, budu jíst zdravě, budu pravidelně cvičit. Jaké je to vaše? A jak dlouho vám vaše odhodlání pro dodržování takového předsevzetí vydrží?
U někoho je to týden, u jiného možná i měsíc. Faktem ovšem zůstává, že snaha o rychlou změnu životního stylu nemívá dlouhého trvání. Proč? Jedním z důvodů je, že si obecně stanovujeme příliš nekonkrétní a jen těžce dosažitelné cíle.
Zkuste si stanovit takové cíle, o kterých víte, že jsou v hranicích vašich možností. Pak nejenom že mnohonásobně zvýšíte šanci na jejich dosažení, ale zároveň si (možná úplně poprvé) vychutnáte slastný pocit úspěchu.
Nemusí to být na 100 %
Cíle nemusíte dosáhnout hned na sto procent, stačí na devadesát nebo i méně. I pouhé přiblížení stanovenému cíli je velký úspěch. A to je potřeba si uvědomit. Pravděpodobně se vám totiž nepodaří být vždy 100% dokonalí. Ale co být třeba dokonalí na 90% nebo 80%? Nebojte se chybovat, protože právě na chybách se člověk učí nejvíce.
Pokud přestanete vnímat chyby jako selhání, ale začnete na ně pohlížet jako na výzvy k nalezení nových způsobů řešení, zjistíte, že když něco není absolutně dokonalé, neznamená to ještě konec světa.
Stejně tak nemá smysl srovnávat se s ostatními a snažit se za každou cenu přiblížit někomu, kdo je úplně jiný než vy sami. Raději poznejte lépe sami sebe, oceňte své přednosti, přijměte i těch pár svých nedostatků, a naučte se mít se rádi. Naučte se rozlišovat důležité cíle od nedůležitých. Pamatujte, že nikdo není dokonalý ve všem, a tak si vybírejte jen ty cíle, na kterých vám skutečně záleží.
Tvarůžky: Kulinářská lahůdka, která pomáhá s hubnutím
Pochoutka s výrazným zápachem se vyrábí z netučného tvarohu. Díky tomu je přirozeně dietní, bez chemie, bezlepková a zároveň plná ...
Stanovte si dílčí cíle
Nesnažte se změnit všechny své nevhodné návyky najednou, ale měňte je postupně – pracujte metodou dílčích cílů. Čím menší změnu totiž uděláte, tím větší je šance, že u ní vytrváte. Lidské tělo preferuje pozvolné změny, a to jak v našem jídelníčku, tak ve cvičebních návycích (a v podstatě i ve všech dalších oblastech našeho života).
Člověk, který nikdy nesportoval, nemůže trávit celé hodiny ve fitness nebo po sobě chtít, aby denně naběhal desítky kilometrů. Nejen, že bude svým výkonem demotivován, ale pravděpodobně si také ublíží. Stejně tak to platí pro změny ve vašem jídelníčku. Nesnažte se být ze dne na den jiní, ale zařazujte změny raději postupně. Dílčí úspěchy při změně chování vás motivují k dalším změnám a k vytváření nových návyků, které budou přetrvávat již po celý život.
Dáváte si každý den k odpolední kávě něco sladkého?
Nezakazujte si sladké úplně, ale stanovte si cíl, že si budete sladké ke kávě dávat následující týden jen obden. Pokud se bez sladkého ke kávě zatím neobejdete, vaším cílem může být to, že si místo dortíku dáte čtvereček kvalitní hořké čokolády.
Chybí ve vašem jídelníčku zelenina?
Není nutné, aby vaším cílem bylo hned plnit doporučení a jíst půl kila zeleniny denně. Zpočátku si dejte za cíl, že zeleninu zařadíte alespoň do jednoho jídla dne.
Nejste vůbec zvyklí sportovat?
Nenuťte se do něčeho, co by vám bylo nepříjemné. Zpočátku bude stačit, když třeba 2x týdně vyrazíte na delší procházku.
Dospívání s diabetem: Většina dětí si sladkost dopřeje, na kompenzaci však zapomínají
Sedáme si do táborové jídelny – 20 dívek a 24 chlapců ve věku 12–17 let. Všichni mají cukrovku a léčí se inzulinem. Rozdáváme jim dotazník o ...
Chcete zhubnout?
Zvolte si cílovou hmotnost, kterou si budete moci udržet bez velkého úsilí a při níž vám bude dobře. Nedávejte si nereálné cíle, vzpomeňte si raději, při jaké váze jste se cítili v dospělosti nejlépe. Vaši cílovou hmotnost si můžete orientačně vypočítat podle uvedeného vzorce:
Zjistěte, kde děláte chyby
Abyste si mohli správně stanovit vaše dílčí cíle, je v první řadě potřeba zjistit, kde děláte chyby, a kde ještě máte ve vašich návycích určité mezery. O mnohých už určitě víte, ale některé si třeba ani neuvědomujete. Proto je nejlepší si své návyky nejprve důsledně zmapovat, což vám pomůže odhalit i zmíněné chyby. Pak už jen stačí vybrat si některou z problematických oblastí, na které budete chtít začít pracovat.
Pamatujte, že i pro cíl “zhubnu 5kg” je potřeba si stanovit konkrétnější kroky, které ke zhubnutí povedou. U někoho to může být třeba omezení odpoledního dortíku ke kávě, u někoho večerní zobání chipsů u televize a u někoho třeba zařazení pravidelného režimu.
Výzva pro vás: Zmapujte své návyky
Zapisujte si alespoň jeden týden vše, co sníte. Pište si i to, co jste při jídle dělali (např. sledování TV) a zda jste měli hlad nebo vás k jídlu vedlo něco jiného (stres, smutek, radost nebo jste zkrátka jedli jen tak, protože bylo jídlo k dispozici). Zkuste se stravovat tak, jak jste byli doposud zvyklí, nesnažte se svůj jídelníček nijak zdokonalovat ani upravovat, protože pak by vaše mapování a hledání chyb ztratilo smysl. Po týdnu si vezměte do ruky své zápisky a zamyslete se nad chybami, které děláte.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem Ing. Hany Pávkové Málkové
7498