Správná svačina pro diabetiky pomůže zahnat chutě, doplní potřebné živiny a nezvýší glykemii
Zlatým pravidlem při přípravě svačiny je výběr potravin s vysokým obsahem bílkovin, vlákniny a zdravých tuků, které pomáhají udržovat zdravou hladinu cukru v krvi. U osob s diabetem II. typu je zvýšené riziko obezity a chronických onemocnění, jako jsou například srdeční choroby. Proto je také důležité zaměřit se na potraviny, které jsou bohaté na živiny a celkově zdraví prospěšné.
Člověk by měl v ideálním případě jíst pětkrát denně, pro diabetiky platí pravidelné stravování dvojnásob. Je pravdou, že u diabetiků II. typu lze svačiny z jídelníčku v případě potřeby vyřadit, a tím snížit celkový energetický příjem a napomoci hubnutí, na druhou stranu je to ale možné pouze u jedinců, kteří poté nemají mezi hlavními jídly hlad a následně se nepřejí.
Svačiny mohou zabránit aktivaci úsporného režimu
V případě zařazení svačin organismus netrpí pocitem hladu a nedochází k aktivaci „úsporného“ režimu, při kterém tělo šetří energií a zpomalí metabolismus. Jenže, co pořád vařit? Pokud tápete a nevíte, po čem mezi jídly sáhnout, můžete se inspirovat v tomto článku. Důležité je vybrat svačinu bohatou na živiny, která podpoří pocit sytosti, aniž by vedla k přílišnému zvýšení glykemie. Hlavní zásadou je vybírat potraviny s vysokým obsahem vlákniny, bílkovin a zdravých tuků.
Vejce natvrdo
Blíží se Velikonoce a vajec bude všude přehršel, takže máte ideální příležitost. Vejce jsou všestrannou potravinou a skvělým zdrojem bílkovin. Mají nulový glykemický index, jsou zásobárnou draslíku a širokého spektra důležitých živin, jako je cholin a lutein. Většina živin je přitom obsažena ve vaječném žloutku. Studie z roku 2018 dokonce naznačuje, že pravidelná konzumace vajec může vést ke zlepšení hladiny cukru v krvi nalačno u jedinců s prediabetem nebo diabetem II. typu. Vědci zastávají názor, že konzumace jednoho vejce denně by mohla snížit riziko vzniku diabetu.
Mezi diabetem II. typu a Alzheimerovou chorobou je souvislost. Sklon k demenci může zvrátit správná strava
Podle výzkumu provedeného na univerzitě Texas A&M Irma Lerma Rangel School of Pharmacy a prezentovaného na výročním zasedání Americké ...
Jogurt s bobulemi
Mléko a mléčné výrobky jsou důležitou součástí jídelníčku, ať už kvůli obsahu kvalitních bílkovin, ceněného vápníku, nebo příznivých bakterií, které najdeme v zakysaných mléčných produktech. Jogurt s lesními plody je vynikající svačinkou pro diabetiky, a to z mnoha důvodů. Zaprvé, antioxidanty v bobulovinách mohou snižovat zánět a bránit poškození buněk slinivky břišní. Kromě toho jsou bobule skvělým zdrojem vlákniny, která pomáhá zpomalit trávení a stabilizovat glykemii po jídle.
Také u jogurtu byla prokázána schopnost snižovat hladinu cukru v krvi. To je částečně způsobeno obsaženými probiotiky, která mohou zvyšovat schopnost těla metabolizovat potraviny obsahující cukr. Jogurt je navíc bohatý na bílkoviny, to platí obzvlášť pro řecký jogurt. Jogurt a bobuloviny jsou perfektní kombinací, protože sladkost bobulí pomáhá vyvážit kyselost jogurtu. Stačí jednoduše zamíchat jogurt s bobulovinami, nebo je navrstvit na sebe, a vytvořit tak krásný dezert.
Hrst mandlí
Mandle jsou velmi výživné a vhodné ke svačině. Je to skutečná superpotravina. Jedna hrst mandlí (cca 30 g, což odpovídá doporučené denní dávce) obsahuje až 20 různých flavonoidů – tedy látek, jež pomáhají chránit před nemocemi srdce a cév. Vědci dokonce prokázali, že mandle mohou pomáhat s regulací hladiny cukru v krvi u lidí s cukrovkou. Schopnost mandlí stabilizovat glykemii je pravděpodobně dána kombinací vlákniny, bílkovin a zdravých tuků, které hrají důležitou roli.
Mandle navíc prospívají zdraví srdce, neboť snižují cholesterol a podporují regulaci hmotnosti, což jsou dva hlavní faktory prevence a léčby diabetu II. typu. Vzhledem k tomu, že mandle mají poměrně vysokou kalorickou hodnotu, je potřeba omezit velikost porce zhruba na jednu hrstičku.
Ovesné vločky a jáhly jsou silná dvojka. Velikonoční beránek vás příjemně překvapí
Velikonoční svátky s sebou přinášejí nejen radost z nastávajícího jara a rozpuku přírody, ale i příležitost strávit čas se svými ...
Pudink z chia semínek
Pudink z chia semínek se připravuje namáčením chia semínek v mléce, dokud směs nezíská konzistenci pudinku. Recept na výborný pudink najdete tady. Chia semínka obsahují omega-3 mastné kyseliny, polynenasycené mastné kyseliny, vlákninu, bílkoviny, antioxidanty i stopové minerály, takže jsou výbornou součástí vyvážené stravy. Vláknina v chia semínkách dokáže absorbovat velké množství vody, což zpomalí proces trávení a uvolňování cukru do krve. Navíc bylo prokázáno, že konzumace chia semínek pomáhá snižovat hladinu triglyceridů, což prospívá zdraví srdce.
Tuňákový salát
Tuňákový salát se připravuje smícháním tuňáka s majonézou, kterou mohou diabetici nahradit řeckým jogurtem nebo tvarohem, a dalšími přísadami, jako je celer a cibule. Tuňák mimo jiné obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které prokazatelně přispívají ke snížení zánětu a lepší kontrole hladiny cukru v krvi.
Pečená cizrna
Cizrna je neuvěřitelně zdravá luštěnina. V 1/2 šálku (82 gramů) cizrny je přibližně 7 gramů bílkovin a 6 gramů vlákniny, což z ní činí vynikající svačinu pro lidi s cukrovkou. Cizrna je navíc bohatá na vitaminy A, B, C, E, K, draslík, mangan, vápník, železo, fosfor a hořčík. Výzkum ukázal, že pravidelná konzumace cizrny a dalších luštěnin může hrát roli při snižování rizika cukrovky, a to díky jejich potenciálu přispívat k regulaci hladiny cukru v krvi. Jedním ze způsobů, jak si připravit cizrnu, je upéci ji na olivovém oleji a s kořením podle vlastního výběru.
Zdroj: medicalnewstoday.com, dále dle textu
57168