Správná dentální hygiena snižuje riziko rakoviny či mrtvice

Správná dentální hygiena snižuje riziko rakoviny či mrtvice

Dentální hygiena není důležitá jen pro stav chrupu a parodontu, ale i pro celkové zdraví. Výzkumy předních mikrobiologů totiž stále častěji přinášejí důkazy o spojitosti onemocnění parodontu (tkání, které „drží“ zuby v čelistní kosti) s výskytem kornatění tepen, mrtvice, cukrovky, revmatoidní artritidy, rakoviny či s předčasnými porody.

Stomatologie se před časem z medicíny oddělila jako specializovaný samostatný obor. Tím pádem se ale trochu pozapomnělo na to, že stav dutiny ústní má vliv i na celkové
zdraví člověka. „Onemocnění parodontu přitom například dvakrát zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice a až pětkrát cukrovky i chronických respiračních onemocnění. Také až sedmkrát zvyšuje riziko předčasného porodu, vede ke snížení porodní váhy i imunity novorozence,“ upozorňuje Mgr. Hana Kučová, DiS., dentální hygienistka z kliniky EUC Premium.

Záněty z úst cestují po těle

Ústní dutina má stejně jako jiné části těla (například trávicí trakt, reprodukční orgány či kardiovaskulární systém) svůj specifický mikrobiom, dokonce druhý největší po mikrobiomu střevním. Toto společenství mikrobů, specifických pro danou lokalitu v těle, zajišťuje bakteriální rovnováhu, a tím i imunitu. Pokud jej ovšem infikuje cizí mikroorganismus, vyvolá nejprve zánět (v ústech se nazývá gingivitida), který později způsobuje úbytek kosti nazývaný parodontitida a nakonec se stane zánětem celkovým. „Mikroorganismy a jejich toxické produkty migrují z postižené oblasti krevním řečištěm do celého těla – cév, srdce, trávicího traktu, reprodukčních orgánů atd., kde způsobují další zdravotní problémy. Napadají například stěny cév, čímž dochází ke vzniku, případně zhoršení již existujících, kardiovaskulárních onemocnění,“ vysvětluje Hana Kučová.

Předčasný porod kvůli parodontitidě?

Během těhotenství se zánětlivé procesy mohou krevním oběhem rozšířit z dutiny ústní až do plodovoplacentárních oblastí a vést k potratu nebo předčasnému porodu. Navíc způsobují i nepříznivé změny placenty, jejichž důsledkem je nižší porodní hmotnost dítěte. Může také dojít k poškození tkání plodu, čímž se zvyšuje riziko jeho onemocnění či dokonce smrti. Některá poškození se projevují až v průběhu života různými onemocněními.

Plod někdy také přestane škodlivé mikroorganismy vnímat jako „cizí”, ale jako tělu „vlastní“ a nevytváří si proti nim protilátky. Snížená imunita pak může po porodu způsobit celoživotní následky, včetně agresivního průběhu onemocnění parodontu. „Základem je léčba parodontitidy a gingivitidy v čase plánovaní těhotenství, nejlepší je však prevence vzniku těchto onemocnění v rámci pravidelných návštěv dentální hygieny,“ zdůrazňuje Hana Kučová.

Vyléčil revma vytržením zubu

Parondititida je také jednou z příčin revmatoidní artritidy způsobující destrukci kloubních chrupavek a přilehlé kosti. „Mimochodem první souvislost těchto dvou onemocnění prokázal již Hippokrates, který vyléčil revmatoidní artritidu vytrhnutím parodontálně postiženého zubu,“ podotýká Hana Kučová.

Začarovaný kruh diabetu a onemocnění parodontu

Třikrát větší pravděpodobnost vzniku onemocnění parodontu existuje u diabetiků. To pak přispívá ke zvýšení hladiny cukru, a tím pádem ke vzniku hyperglykémie, což opět zhoršuje onemocnění parodontu. Tento „začarovaný kruh“ může prevencí i léčbou parodontitidy pozitivně ovlivnit dentální hygienistka.

Zdraví ústní dutiny souvisí i s rakovinou

Škodlivé mikroorganismy z dutiny ústní a jejich toxické produkty mohou způsobit i maligní změny v buňkách trávicího ústrojí. „Četné statistiky a studie udávají zvýšený výskyt – zhruba patnáctiprocentní – rakoviny u pacientů s onemocněním parodontu, a to i přesto, že z nich byli zcela vyloučeni kuřáci. Jedná se především o častější výskyt
rakoviny v dutině ústní (jazyk, jícen) a dále celého trávicího traktu, nejčastěji žaludku, slinivky, střev a konečníku,“ upozorňuje Hana Kučová.

Dentální hygiena nebolí

Pravidelnými návštěvami dentální hygienistky tedy předejdete nejen onemocněním v dutině ústní (vzniku zubního kazu a onemocnění parodontu), ale i dalším zdravotním
komplikacím. „Onemocnění parodontu podle Světové zdravotnické organizace postihuje zhruba 80 procent lidí. Dentální hygienistka přitom dokáže vyléčit zánět dásní (gingivitidu) a zastavit či vyléčit chronický zánět celého parodontu (parodontitidu),“ dodává Hana Kučová.

588

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku