Sportujte bezpečně: zátěžové vyšetření před sportem
Léto je ideálním obdobím pro zkoušení nových sportovních aktivit. Jak ale zjistit, zda máte pro vybraný sport dostatečnou fyzickou kondici a že jeho provozováním neriskujete zdravotní komplikace? Proberte své rozhodnutí s lékařem, který vám může navrhnout spiroergometrické vyšetření činnosti srdce.
Vyšetření u lékaře zaměřené na celkové zhodnocení zdravotního stavu a fyzické kondice by před zahájením pravidelné sportovní aktivity měli absolvovat hlavně diabetici starší 40 let nebo ti, kteří mají diabetes více než 10 let. Cílem vyšetření je doporučit pacientovi vhodnou frekvenci, dobu trvání, intenzitu i typ cvičení a současně minimalizovat riziko vzniku komplikací fyzické aktivity.
CO CHCE VĚDĚT LÉKAŘ?
Diabetolog při zhodnocení celkového zdravotního stavu diabetika přihlíží k následujícím parametrům:
- glykemie ve velkém glykemickém profilu(Jedná se o osmibodový glykemický profil, kdy je glykemie měřena: před snídaní, 90 min. po snídani, před obědem, 90 min. po obědě, před večeří, 90 min. po večeři, před spaním a mezi 1. a 3. hod. ráno.)
- glykovaný hemoglobin HbA1c
- krevní tlak
- celkový cholesterol, HDL-cholesterol a LDL-cholesterol, trigylceridy (Všechno jsou to tuky, které kolují naším tělem, každý má ale trochu jinou roli.)
- tělesná hmotnost
- BMI (Body Mass Index) a obvod pasu
- absolvování edukace o diabetu v běžném životě a zvládání každodenního diabetického režimu
- přítomnost akutních komplikací diabetu
Diabetolog při vyšetření posoudí také rizika vzniku diabetické nohy při cvičení, poučí diabetika o možnosti vzniku hypoglykemie či diabetické ketoacidózy a připomene důležitost selfmonitoringu.
SPIROERGOMETRICKÉ VYŠETŘENÍ ČINNOSTI SRDCE
Lékař může navrhnout i spiroergometrické vyšetření činnosti srdce. Jedná se o nebolestivé vyšetření pod zátěží. Spočívá v jízdě na rotopedu nebo v chůzi s přechodem do běhu na speciálních pohyblivých pásech. Stroje, které se pro testy používají, nabízejí možnost plynulé regulace fyzické zátěže. Veškeré změny v činnosti srdce, v krevním tlaku i dýchání zaznamenává EKG. Naměřené hodnoty pak pacient sám doplní subjektivním hodnocením dýchavičnosti, případné bolesti na hrudníku nebo bolesti nohou podle Borgovy škály subjektivního hodnocení intenzity.
KAŽDÝ VNÍMÁME FYZICKOU ZÁTĚŽ JINAK
Uvedené ergometrické vyšetření by mělo být doplněné také o subjektivní hodnocení vnímání fyzické zátěže, protože to, jak fyzickou zátěž vnímá sám diabetik, je pro jeho bezpečnost při cvičení důležitější než sledování frekvence srdce, které může být ovlivněno chorobami a léky. Subjektivní hodnocení odráží skutečný vliv fyzické zátěže. Dá se hodnotit podle Borgovy škály subjektivního hodnocení vnímání fyzické zátěže. Pro diabetiky je velmi důležité naučit se vnímat bezpečnou fyzickou zátěž.
JAK PŘEDCHÁZET KOMPLIKACÍM?
Samozřejmostí by mělo být měření glykemie před, během a po cvičení, ale také dvě hodiny po skončení tréninku, kdy zvýšená citlivost na inzulin přetrvává a obnovuje se svalový glykogen. Význam má i měření glykemie v noci a nad ránem, protože doplnění zásobního glykogenu trvá tělu i několik hodin.
Pro prevenci srdečních arytmií a pozátěžové hypotenze (nízkého tlaku) se vyplatí přísné dodržování všech fází cvičební jednotky od rozcvičení, přes zahřátí a postupné zvyšování frekvence srdce na začátku tréninku až po postupné snižování frekvence srdce na jeho konci.
Autor: PhDr. Andrea Bukovská, MHA
395
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný