Sportovec s diabetem 1. typu Adam Korecký: Výsledek B7 je pro mě splněným snem!

Sportovec s diabetem 1. typu Adam Korecký: Výsledek B7 je pro mě splněným snem!
Chce-li někdo běžet extrémní závod, je potřeba začít s tréninky postupně, zdravě jíst, spát a cvičit. Zdroj: Adam Korecký

Běhání na dlouhé vzdálenosti, navíc v horách – pro někoho nepředstavitelná zkušenost, pro Adama téměř denní chléb, kterého se nemůže nabažit. A je v tom dobrý. Na extrémním běžeckém závodě Beskydská sedmička se umístil na vynikajícím šestém místě. Jaké to bylo a co má v plánu do budoucna?

Adame, umístil jste se v závodě Beskydská sedmička, což je extrémní 101 km dlouhý závod, na skvělém 6. místě. Gratuluji! Jaký je to pocit?

Moc děkuji. Upřímně, je to trochu sen. Běhání se věnuji zhruba čtvrtým, pátým rokem. Ultra běhání se věnuji druhým rokem. Minulý ročník Beskydské sedmičky byla moje premiéra v ultra běžeckém závodě, kterou jsem vyčerpáním dokončil za 15 hodin a skončil jsem na 24. místě. Strašně mě to chytlo a začal jsem trénovat a věnovat se závodům v horách a vzdálenosti větší 50 km.

Očekával jste takový výsledek?

Po závodech UTMB – Mozart 100 (105 km 5400 m převýšení) v Rakousku, Trail Verbier ST-Bernard (76 km 5300 m převýšení) ve Švýcarsku a KAT 100 (48 km 3200 m převýšení) v Rakousku jsem měl větší zkušenosti, více natrénováno a hlavně zkušenosti s cukrovkou a nastavením jídla a inzulínu.

Ale kdyby mi někdo minulý rok řekl, že budu na B7 na 6. místě z 3000 startujících a na Frenštátském náměstí budu na stupni vítězů (3. místo v kategorii 18-30 let), odpověděl bych mu, že je blázen!

Jaká byla vaše motivace se závodu zúčastnit? Chtěl jste si třeba dokázat, že to zvládnete i při diabetu?

Ultra běhání v horách mě doslova pohltilo! Atmosféra, výhledy v horách, překonání a poznání sám sebe v krizích, parta skvělých lidí. Beskydská sedmička má neskutečnou atmosféru! Pořadatelům musím vyseknout poklonu, protože je to fakt zážitek, který bolí, ale stojí za to se dostat do cíle. Od startu vás ženou lidi v Třinci a v cíli vás vítají na červeném koberci na Frenštátském náměstí. Jinak je to moje záliba, mám rád svobodu, hory a jsem soutěživej. Cukrovka na to nemá až tak velký vliv. Musím sice říct, že bez ní by se běželo mnohem líp, ale vlastně je to ukázka toho, že i s cukrovkou se dají plnit sny a překonávat limity.

Diabetická retinopatie: Předejděte ztrátě zraku zelenou zeleninou a tučnými rybami

Diabetes ovlivňuje celou řadu našich orgánů, včetně očí. Diabetická retinopatie se bohužel stává jednou z nejčastějších komplikací diabetu. ...

Konzultoval jste účast na B7 s vaší diabetoložkou? Nechal jste si poradit?

Upřímně ne, protože jsem v tu chvíli skončil v Dialine v Plzni a neměl svého doktora. Rady bych asi nepotřeboval, protože už vím, v jaké situaci jak reagovat. Zní to sobecky, ale na spoustu věcí jsem přišel sám v tréninku a na závodech. V minulosti mi s nastavením pumpy pomáhala paní doktorka Brožová z Dialine, které moc děkuji. Přecházím do IKEMU k paní doktorce Sochorové a moc se těším na spolupráci.

IKEM je jedna z nejlepších nemocnic. Do budoucna chci pomoct se zkušenostmi a daty ze závodů v nemocnici.

ZAČÍT SE MUSÍ POSTUPNĚ

Jak se nyní cítíte? Už jste si pořádně odpočinul?

Cítím se dobře, ještě tréninky nejsou úplně v plné zátěži, ale postupně už trénuji a připravuji se na další závody. Odpočinek proběhl v rámci bazénu a sauny.

Jak dlouho se z toho zápřahu tělo vzpamatovávalo, měl jste nějaké obtíže?

Tělo se vzpamatovalo rychle, mám rychlou regeneraci, každý den se 2x denně protahuji. Potíže jsem měl akorát den po závodě, kdy mě bolela přední stehna. Také jsem si na den snížil bazální dávku inzulínu, jelikož mi ještě dobíhala aktivita.

Jako ne-běžce mě hlavně zajímá, jak dlouho jste se na tento závod připravoval?

Připravoval jsem v rámci letošní sezony. Zvedl jsem běžecký objem km z 80–90 km na 130–160 km týdně a zařadil kopce a dlouhé běhy v horách.

A jak dlouho už běháte?

Opravdu běhání se věnuji zhruba pátým rokem, ale už předtím jsem hrál fotbal, hrál tenis, chodil si pro radost zaběhat, v zimě jezdil na běžkách, takže průpravu jsem měl.

Jakým způsobem se podle vás dá na takový závod natrénovat?

Kdo chce takový závod absolvovat, měl by začít postupně. Zaměřil bych na kopcovité závody do 20 km a postupně bych přidal závody s větším objemem km a převýšením. Chodit po horách a z kopců zkusit běžet. Důležitý je spánek (8-9 hodin denně), správně a zdravě jíst, cvičit, protahovat se. Důležitá je i správná regenerace a odpočinek (sauna, bazén, masáž) a být psychicky v pořádku.

Určitě bych začal rok před B7, pokud už uběhnete maraton a máte zkušenosti z lehce kopcovitých závodů.

A jak vypadají vaše tréninky?

Trénuji 5–6x týdně. Můj běžecký objem je 100 – 150 km. V týdnů mám běžecký trénink na vytrvalost, rychlost, kopce, seběhy i regenerační běhy. Doplňuji to v létě silničním kolem a v zimě běžkami. Každý den se protahuji, 2x týdně cvičím, chodím plavat.

Noční sovy mají vyšší pravděpodobnost vzniku cukrovky než ranní ptáčata

Podle nové studie zveřejněné tento měsíc v časopise Annals of Internal Medicine mohou lidé, kteří chodí pozdě spát, ohrožovat své zdraví. K ...

Upravujete si před tréninkem inzulínový nebo stravovací režim?

Mám inzulínovou pumpu Medtronic 780, kde si už hodinu před aktivitou dávám sportovní režim, aby mi inzulínová pumpa nepřidávala inzulín, abych nešel po vyběhnutí do hypoglykemie. Moje strava je založená na sacharidech, bílkovinách, zdravých tucích, zelenině a ovoci. Před tréninkem, který mám odpoledne, si dám k obědu nejčastěji rýži nebo těstoviny se zeleninou a krůtím masem nebo rybou, rád si dám tofu (celkem zhruba 4-5 výměnných jednotek) před tréninkem se trochu napiju Edgar Power drinku a dám si banán, na povzbuzení si dám espreso. Nebo 2-3 plátky rýžových krekrů s medem. Při tréninku používám do 2 hodin Gel od Edgaru, Iontový nápoj od Edgar, při delším tréninku nad 2h piju Edgar Power drink, dám si banán, používám tyčinky od Amix Sport energy snack bar, rozpůlím si kousky Snickers. Mám s sebou hroznový cukr, když je nejhůř, popřípadě se napiju klasické Coca-Coly. Proti křeči používám magnesium.

HYPOGLYKÉMII SE SNAŽÍM PŘEDCHÁZET

Když přejdeme k samotnému závodu, co všechno jste si sbalil do batohu? I třeba z hlediska potřeb pro diabetika?

Měl jsem povinnou výbavu v běžecké vestě – náhradní čelovku, NRC alufolii, OP průkaz, VZP kartičku, mobil, měl jsem sebou i průkaz diabetika, pytlík na odpadky, 500,- Kč, inzulínové pero se stejným inzulínem jako mám v pumpě. Dále jsem měl náhradní baterie do čelovky a na závody si beru gumový náramek, kde je napsáno, že mám diabetes. Zvolil jsem 2×250 ml soft flašky, místo 2×500 ml které se dávají do vesty a stačilo to na závod, B7 má krátké úseky mezi občerstvovačky a nebylo horko. Na pití jsem měl s sebou gumový kelímek a jeden náhradní, který se složí do vesty, ze kterého piju na občerstovačkách. Gely od Edgar Power, Gely Amix Slow Gel, 2x magnesium na křeče, pytlíček s Edgar Power drinkem, tyčinky Amix Sport Energy, Snickers. Pro Edgar Power drink používám pytlíček od Medtronic.

Měl jste během závodu hodně hypoglykémií? Jak poznáte, kdy si vzít na hypo jen hroznový cukr a kdy je potřeba kombinovat rychlé a pomalé sacharidy?

Hypo jsem úplně neměl. Mám nastavený alarm na hypoglykemii na hranici 6,0 mmol/l, abych dokázal včas zareagovat. Ale 2x jsem měl pod 6,0 mmol/l a šipka mi ukazovala na pumpě, že to jde ještě dolů. Což v danou chvíli mohu mít reálně pod 5,0 při zátěži. Jednou to bylo v kopci, kdy jsem to musel řešit rychlým cukrem – hroznový cukr (3–4 kusy) a gel od Edgar Power. Důležité je to zapít vodou. Podruhé před seběhem z kopce a věděl jsem, že to bude dlouhý seběh, tam jsem si dal Amix Sport Energy tyčinku a Amix Slow Gel, bylo za polovinou závodu a tělo si řeklo postupně o rychlejší cukr, tak jsem se párkrát napil coly, kterou jsem měl v soft flašce. To je moje strategie na ultra závodech, že za polovinou závodu si místo vody na občerstvovačce dávám colu, která mě povzbudí a dodá rychlé cukry. Důležité je každých zhruba 30-40 minut doplňovat cukry, sacharidy. I když ten moment mám třeba 8-9 glykémii, tak si stejně dám gel nebo tyčinku.

Ocenění ze závodu. | zdroj: Adam Korecký

A naopak, měl jste nějaké problémy s hyper během závodu? A všeobecně, s jakou glykemkou je dobré startovat?

Během závodu neměl, měl jsem v rozmezí 7–9, což bylo fantastické, a také mi to pomohlo k dobrému výsledku. Já nejraději startuji zhruba 9–10. Je to vyšší, ale na druhou stranu mě to nechává v klidu, že nejsem nízko. Stalo se mi, že jsem startoval na 16. Bylo to tím, že jsem byl nervózní a trochu mi to vystřelil i adrenalin. Po startu šla glykemie dolů.

A je nějaký limit glykémie, nad který byste už prostě nezávodil, nebo spoléháte na to, že to pohyb prostě stáhne?

Nestartoval bych, kdybych měl víc jak 20, nebo i 15 pokud bych se necítil dobře.

Svalové kontraktury nejsou nic příjemného: Jejich prevence je také v jídle a pití

Pokud se objevuje bolest, která přetrvává více dní od doby, kdy se poprvé objevila, může se jednat o nepříjemný problém zvaný kontraktura. Svaly ...

Jak jste si před závodem, během něj i po něm upravoval inzulínový režim?

Už hodinu před startem si dávám sportovní režim a v klidu před tím pár minut upravuji alarm na hypoglykemii. Před závodem jsem měl k obědu rýži s olivovým olejem (5 jednotek) a 4 hodiny před startem 4 jednotky špaget s trochou rajčatové omáčky a sýrem. To jsem vše pokryl bolusem a glykemie mi krásně držela kolem 8-9. Zhruba hodinu a půl před startem jsem spustil sportovní režim, na který jsem si dal banán a napil se se Edgar Power drinku a rozběhal se. Před tím jsem si dal od Nutrendu Gutar energy shot na povzbuzení, který jsem použil i v půlce závodu.

DOBRÉ OBLEČENÍ ULEHČÍ ZÁVOD

Kde máte během závodu pumpu schovanou, aby vám nepřekážela? Máte nějaké vychytávky třeba na oblečení?

Nosím běžecké leginy z Decatlonu – Evadict Emboss, které krásně drží inzulínovou pumpu a nepřekáží. Mají všité kapsy, kde se mi pumpa vejde a mají prostor na tyčinku nebo gel. V zadní části mají kapsu na telefon. Ke konci závodu už mě malinko dřely, což se mi stalo poprvé. Momentálně předcházím na běžecké legíny od Nike – Trail Half Tight, které jsou pohodlnější a mají super kapsy i na inzulínovou pumpu. Ale ten, kdo chce ušetřit a dát v klidu pumpu, tak ať mrkne a vyzkouší trailové šortky a leginy z Decatlonu. Je možnost využít běžecké pásy. Používám od značky Salomon – ADV Skin nebo od CamelBak ultra belt.

Jaké je podle vás ideální umístění senzoru tak, aby vám nepřekážel? Nastřelujete si třeba před závodem vždy nový senzor?

Senzor mám vzadu na paži, aby mi nepřekážel a dobře držel. Senzor si nastřeluji většinou den před závodem nový, abych měl jistotu. Zalepím ho tejpem, aby držel i přes pot. Senzor měřil dobře, neměl jsem problém. Když mám support na závodech, dávám si k němu náhradní.

Během závodu se člověk jistě dost zapotí… Neměl jste třeba problém s tím, že se vám odlepovala kanyla nebo senzor?

U senzoru ne, protože tam to mám zalepené tejpem. U kanyly jsem ještě problém neměl. Kanylu si dávám společně s inzulínem novou v den závodu. Pokud mám support, tak vše mám náhradní na přepíchnutí. V běžecké vestě mám inzulínové pero, kdyby přestala fungovat pumpa.

Jak nastavujete pumpu na samotný závod? Režim sport, nižší bazál? O kolik?

Sportovní režim mám nastavený na dočasný cíl 8,3. Upravuji alarmy na hypoglykemii, aby mě upozornili dříve, tzn. na 6,0 nebo na 5,0. Bazál snižuji večer před závodem zhruba o 20 %, pokud je start ráno. Pokud jako B7 je v noci tak ráno/dopoledne.

Vinobraní: Lahodný mok na srdce i dobrou náladu. Sklenka vína prospěje i diabetikům

Francouzi se ohánějí takzvaným francouzským paradoxem a tvrdí, že i přes vysokou spotřebu vína na osobu jsou zdravější než jiné národy, například ...

Říkal jste, že u sebe máte pro jistotu náhradní inzulínové pero. Už se vám někdy stalo, že jste ho musel použít?

Naštěstí se mi ještě nestalo při závodě, že bych ho musel použít. Když mám support, tak si dávám věci na přepíchnutí vždy k němu, pro jistotu. Beskydskou sedmičku jsem běžel bez supportu, takže jsem spoléhal na inzulínové pero, kdybych například spadnul a vytrhnul kanylu.

ZDRAVÉ STRAVOVÁNÍ JE ZÁKLAD

Jak jste řešil jídlo během celého závodu? Teď nemyslím na hypo, ale klasicky na hlad.

Během závodu jsem neměl hlad ani chuť na klasické jídlo. Měl jsem 2x vývar s nudlemi, který mi moc pomohl. Jinak jsem to odběhal na gelech a tyčinkách. V té rychlosti ani člověk nepřemýšlí nad nějakým větším jídlem. Chce být rychle v cíli a rychle trávit jídlo. Pokud bych to šel v čase kolem 20 hodin, určitě bych si něco dal, například těstoviny nebo rýži.

Co se vám z jídel či doplňků během závodů osvědčilo?

Začal jsem běhat na doplňcích od Edgar Power – gely, inotový nápoje, power drinky. Gely jsou hutnější a lépe mi podrží glykemii, iontové nápoje nejsou sladké, ale trochu slané, takže mi glykemie neustřelí a nerozhodí žaludek. Power drinky používám místo jídla, kdy do sebe dostanu potřebu sacharidů, aniž bych musel něco kousat a dlouho trávit. Dále tyčinky od Amix Energy bar, které mají palatinosu pro delší udržitelnost glykemie a Amix slow gel, který se postupně rozkládá a nemusí se zapíjet. Vše mám vyzkoušené v tréninku. Při nízké glykemii mi pomáhá Snickers tyčinka, hroznový cukr.

Jak jíte před samotným závodem a po něm? Snažíte se třeba před závodem vyhýbat těžkým jídlům či jídlům s velkým množstvím tuků a sacharidů?

Dva až tři dny navyšuji poměr sacharidů na oběd a večeři o zhruba 20-30 % v podobě rýže nebo těstovin. Dávám méně bílkovin a navyšuji příjem tuků (olivový olej, oříšky, avokádo). Před závodem nejím nic těžkého na žaludek. Jím to, na co jsem zvyklý – ke snídani ovesné vločky nebo rýžovou kaši, k obědu rýži nebo těstoviny.

V den závodu si nedávám zeleninu, která se dlouho tráví. Snažím se hodně pít vodu a dobře se zavodnit.

Dbáte na zdravé stravování i mimo závody?

Snažím se jíst zdravě a komplexně, vyhýbat se smaženým jídlům, alkoholu. Důležitý je spánek a regenerace, kdy se snažím spát 8–9 hodin. Zároveň relaxuji v sauně, bazénu, při masáži nebo se alespoň protahuji. Dbám i na psychickou pohodu a vyhýbám se před závodem stresu.  Psychika a stres má na glykemii dosah.

Tom Hanks získává navzdory diabetu fantastické role. V novém filmu Here zázračně omládne

Režisér Zemeckis, s nímž Tom Hanks spolupracoval již na světovém trháku Forrest Gump, je pověstný svým nadšením pro nové technologie. A proto se ...

Jak často jsou při závodech občerstvovací místa?

Na Beskydské sedmičce jsou občerstvovačky zhruba 10–15 km, což je krátká vzdálenost, zvlášť když není horko. Pil jsem iontové nápoje od Edgar Power, vodu a trochu colu. Dost mi vyhovalo, že Edgar Power byl oficiální sponzor závodu a gely a iontové nápoje měli připravené. Dále jsem využil kousky Snickers a čepovanou Kofolu. Nejlepší ale byl vývar v Ostravici a na Pustevnách. Na ostatních závodech jsou zhruba každých 15 km – 20 km. Podle vzdálenosti si beru velikost soft flašek do vesty a jídla.

Jako diabetik máte oproti zdravým závodníkům jistou nevýhodu. Vnímal jste to také tak, nebo jste se s tím prostě smířil a neřešíte to?

Nevýhoda to je, ale nevnímám to tak. Beru to tak, že jsou horší nemoci, které vám úplně zabrání sportovat a naplno žít. Někdy se mě ptají kamarádi, jestli mám s sebou „tamagochi nebo MP3 přehrávač” nebo jestli jsem nabitej inzulínem. Ve Švýcarsku ve Verbier mi pípla pumpa, když jsem šel dolů, a závodník z Belgie, který běžel se mnou, se podíval na hodinky a ptal se mě, proč mi pípají Garmin hodinky, když není celý kilometr. Spletl si to se zvukem hodinek.

Měl jste během závodu nějaké krize? Musel jste řešit nějaké nepříjemné situace?

Měl jsem tři krize, naštěstí nebyly tak veliké. Jedna byla ve čtvrtině závodu, kdy jsem šel nízko a musel jsem dát hroznový cukr a gel a malinko zvolnit. Potom už to bylo dobré, bylo to zhruba na 15 kilometru. Druhá byla po polovině závodu, kdy jsem trochu podcenil občerstvovací stanici a musel se dojídat. Třetí byla, když jsem spadl a narazil jsem si holeň a docela to bolelo, ale to k tomu patří.

MOTIVOVAT OSTATNÍ JE DŮLEŽITÉ

Jakých dalších závodů se plánujete zúčastnit? Chcete se B7 zúčastnit i další rok?

Mám za sebou po dlouhé době silniční závod Škoda Fit Plzeňský ½ maraton, který jsem běžel hned 2 týdny po B7 a vyhrál jsem. Týden na to běžím v horách na Velkým Javoru v Německu závod dlouhý 68 km s 2500 m převýšením. B7 příští rok mám v plánu a cílem je vylepšit čas minimálně o hodinu a běžet ji za 12 hodin. Cíle jsou veliké, tak uvidíme.

Vyhledával jste si předtím nějaké tipy a rady od ostatním dia sportovců, kteří se také věnují tomuto typu sportu?

Bohužel jsem nenašel v ČR ani na Slovensku diabetika, který by běhal na lepší úrovni ultra běhání. Momentálně je můj cíl poskytnout informace a pomoct dalším diabetikům, pokud by se chtěli věnovat běhání na dlouhé vzdálenosti. Chci také tím motivovat, že to dá zvládnout.

Mladých pacientů s chronickými záněty střev přibývá: Často trpí závažnějšími formami nemoci než dospělí

Podle odborníků trpí v současné době nespecifickými střevními záněty v Česku téměř 70 000 lidí. Značná část pacientů onemocní ještě před ...

Kde lze najít nějaké ověřené informace?

Můj cíl je do budoucna dělat semináře, akce a více se bavit s diabetiky, diabetickými dětmi a jejich rodiči o sportování a motivovat je. Tímto bych moc chtěl poděkovat firmě Toyota Dolák, u který jsem zaměstnaný jako prodejce nových vozů Toyota a hlavně mě podporuje ve sportu a v akcích podporujících pacienty. Spolupracuji i s dětským oddělením FN Nemocnice Plzeň, které podporuji finančně a dary, které zpříjemní pobyt dětí v nemocnici a dary pro doktory, kteří si potřebují občas oddechnout a jsou tím nejdůležitějším pro pacienty a rodiče. Mají můj největší obdiv. Domlouvám semináře a akce do budoucna například s nemocnicí IKEM. Pokud by byl zájem u dalších nemocnic, rád se s nimi domluvím.

2608

Diskuze k článku