Fascie: Věda přichází s novými souvislostmi v bolestech pohybového aparátu. Vyzdvihuje cvičení před léky
Sport při diabetu: Mějte nemoc pod kontrolou, plňte si sny a překonávejte své hranice!
Zdroj: Shutterstock
Diabetes v anamnéze nebrání tomu, abyste začali provozovat jakýkoliv oblíbený sport! Mnozí sportovci, u nás i v cizině, amatérští i vrcholoví, jsou toho jasným důkazem. V čem tkví jejich tajemství? Inspirovat se můžete třeba příběhem diabetičky a horolezkyně Gabriely.
Diabetiky mezi sportovci poznáte jen stěží. Díky chytré úpravě sportovního režimu dokonale zapadnou mezi zdravou populaci a skrze silnou motivaci uspět častokrát ve výkonu předčí ty, kteří se s cukrovkou neléčí. Nikdo si ani nevšimne, že si za skalním hřebenem v -20 °C aplikují inzulín…
I běžné aktivity mohou být pro diabetika rizikové
Na rozdíl od zdravých lidí musí mít diabetici neustále na paměti, že se jejich sacharidový metabolismus liší od normálu. Je tedy třeba mít přehled o své glykémii a zvláště před rizikovými aktivitami si ji raději přeměřit. O které činnosti se jedná?
- Řízení auta
- Používání těžké, zvláště motorové techniky
- Sporty, především ty extrémnější povahy
- Fyzicky i psychicky náročné situace
Těmto aktivitám se však diabetici nemusí vyhýbat. Stačí si individuálně, dle svých zkušeností a případně i rad lékaře, upravit dávku inzulínu či příjem sacharidů. Především ale buďte na pozoru a v případě jakýchkoli projevů hypoglykémie aktivitu ihned ukončete!
V přístupu ke sportu diabetiků 1. a 2. typu je mnoho rozdílů
Diabetici 2. typu mají sportování o něco snazší. Obvykle si nemusí píchat inzulín, a odpadá tak řešení jeho skladování a převážení. Sport navíc diabetikům 2. typu prospívá pro snížení hmotnosti a celkové vyladění metabolismu. Stačí tedy sportovat opatrně a vnímat reakce svého těla. V případě nevolností či dokonce závratí spojených s hypoglykémií okamžitě aktivitu ukončete, dodejte tělu rychlé sacharidy a odpočiňte si.
Při sportu mějte u sebe rychlou sacharidovou pomoc, třeba hroznový cukr nebo nápoj v podobě slazené limonády, čaje a ovocného džusu.
Diabetici 1. typu mají situaci složitější. Tato nemoc se léčí pouze inzulínem, který snižuje krevní glukózu. Ta je však snižována také jakoukoliv sportovní aktivitou, a hrozba hypoglykémie je proto daleko vyšší. Diabetici 1. typu si musí sami na sobě vyzkoušet, který druh pohybu ovlivňuje jejich glykémii a podle toho uzpůsobit příjem sacharidů a dávku inzulínu. Někteří sportovci nepřijímají inzulín před sportem vůbec, jiní jen v omezeném množství a někdo při sportu preferuje více sacharidovou stravu.
Znáte biofeedback? Vyzkoušejte posilovnu pro mozek a vytrénujte jej do perfektní formy
Biofeedback poskytuje zpětnou vazbu o činnosti vašeho mozku, díky čemuž můžete svoje mozkové schopnosti trénovat. Kontrolovaná mysl přináší řadu ...
Horolezkyně Gabriela se věnuje náročnému sportu i s diabetem
Horolezkyně a nadšená horská turistka Gabriela zjistila svoji diagnózu diabetu 1. typu po návratu z měsíční výpravy do indického Himaláje. Gábina popisuje svůj působivý příběh takto:
„Během výšlapů jsem ztratila 20 kg váhy a následujících několik měsíců jsem měla neustále žízeň. Pila jsem i 7 litrů vody denně, ale přisuzovala jsem to vedru a tomu, že hodně sportuji. Když se situace nelepšila, šla jsem k lékařce, která zjistila opravdu vysokou hladinu krevního cukru a nechala mě týden v nemocnici na kapačkách.“
Mnoho lidí by taková zkušenost od sportu odradila. Gabriela se však rozhodla ke sportu vrátit, jen o něco chytřeji než dříve. Více si hlídá své limity a snaží se skončit se sportem vždy, když se dostaví podezřelá únava. Jedna věc jí však dělá těžkou hlavu: „Můj velký problém jakožto horolezkyně je, že glukometr nechce v zimě moc fungovat. Navíc inzulín nesmí zmrznout, a jeho přenášení v -20 °C je tak problematické. Svlékání se v mrazu, abych si mohla píchnout inzulín, také není nic příjemného.“
Jak vyzrát na extrémní podmínky během sportování při diabetu?
V dnešní době existují speciální termoizolační pouzdra a ledvinky na přenos diabetických pomůcek, včetně glukometru, inzulínu a testovacích proužků. Mívají důmyslně řešenou konstrukci, která tepelně izoluje inzulín a poskytuje úložný prostor i pro malou svačinu, zdravotnické informace a další vybavení.
Život pak může významně usnadnit u aktivních sportovců i používání inzulínové pumpy a senzorů.
Panenský olivový olej jako mocný spojenec v boji s cukrovkou! Inspiraci hledejte v Itálii
Itálie je zemí, kde se k diabetu přistupuje s velkou důležitostí. Místní léčba je na špičkové úrovni a pacientům je zdarma poskytována většina ...
Nebezpečná hypoglykémie se může maskovat za obyčejnou únavu či zimomřivost
Hypoglykémie je zrádná v tom, že její příznaky jsou těžko rozpoznatelné od svalového vyčerpání nebo zimnice. Jedná se o:
- nadměrnou únavu,
- zvýšené pocení,
- poruchu drobné motoriky,
- svalové křeče,
- v pozdních stádiích mohou přijít až mdloby a bezvědomí.
Zvláště při náročných zimních sportech tak musíte být velice vnímaví, abyste tyto situace dokázali odlišit. Nejúčinnější prevencí je přestat s aktivitou hned, jak se tyto obtíže objeví. Možná to bude přehnaná reakce, ale v případě diabetu není opatrnosti nikdy dost.
Praktické rady, které byste před sportem s cukrovkou měli vzít v potaz
Existuje několik snadných opatření, která vám sport s diabetem mohou značně zpříjemnit. Dbejte zejména na tyto body:
- Správně upevněte pumpu! Používáte-li inzulínovou pumpu, před sportem se ujistěte, že ji máte správně a bezpečně upevněnou. Umístěte ji na část těla, která se při pohybu méně zapojuje. Můžete vyzkoušet komerčně dostupné upevňovací pásky a pouzdra, které jsou k tomuto účelu určené.
- Dia vybavení s sebou! Mějte s sebou při sportování vždy po ruce diabetické vybavení – inzulín s vhodným způsobem aplikace, glukoměr, pásky, medikaci a také kontakt na vašeho lékaře.
- Buďte vidět! Označte si sportovní vybavení (kolo, lyže, hůlky, pálku) samolepkou či štítkem určujícím vaši diagnózu. V případě akutních závažných komplikací může být tato drobnost k nezaplacení.
- Přiznejte se k diabetu! Při organizovaných sportovních aktivitách se nebojte oznámit spoluhráčům a především trenérovi či vedoucímu fakt, že jste diabetik. Vysvětlete jim, co mají dělat v případě hypoglykémie a ukažte jim, kde máte pro tuto situaci potřebné vybavení. Není za co se stydět, a když tuto informaci zveřejníte, budete se sami cítit klidnější.
- Mějte glykémii pod dohledem! Před sportem, během něj i po něm si měřte hodnotu krevní glukózy. Budete tak mít situaci více pod kontrolou a změřené hodnoty vám do budoucna pomohou udělat cílený odhad, jak upravit medikaci či příjem sacharidů ve vašem konkrétním případě.
Informace o tom, jak sportovat s diabetem, jsou předmětem mnoha děl české i zahraniční literatury. Doporučení podložená lékařskou praxí tak můžete čerpat i z odborných publikací, kterých naleznete např. na internetu v e-shopech nebo v knihkupectvích více než dost.
S diabetem lze ve sportu dojít až na vrchol
Váháte-li, zda se sportem při diabetu vůbec začínat, možná vás povzbudí vzor mnoha úspěšných sportovců – diabetiků.
- V USA funguje cyklistický tým složený pouze z diabetiků, jejichž cílem je dostat se díky aktivnímu tréninku na prestižní závod Tour de France.
- Americký horolezec Steve Richert zase propaguje a medializuje cukrovku prostřednictvím svých sportovních aktivit.
- Známý plavec a olympionik Gary Hall také vrcholově sportuje s cukrovkou.
- A z české kotliny lze jmenovat například i cyklistu Lukáše Frýbu, který vyhrává závody, přestože je diabetik.
Mnoho dalších diabetiků běžně sportuje pro svoji vlastní radost a dobrý pocit z pohybu, aniž by se museli umisťovat na předních příčkách sportovních žebříčků. Nejlepším rozhodčím i koučem jste si vždy vy sami, proto se nebojte a zkuste také sportu přijít na chuť.
Zdroj: Diabetes.co, Outfanatic
5507