Sójová mouka ozvláštní diabetický jídelníček: Je prospěšným zdrojem vlákniny, která pomůže s hyperglykémii

Sójová mouka ozvláštní diabetický jídelníček: Je prospěšným zdrojem vlákniny, která pomůže s hyperglykémii
Sójová mouka se mele ze sójových bobů, které dodají tělu mimo jiné dostatek kvalitní vlákniny. Zdroj: Freepik

Sója už dávno nepatří jen do jídelníčku vegetariánů nebo veganů, může sloužit také jako zpestření diabetické stravy. A nemusí jít jen o rostlinný nápoj nebo tofu, klidně zkuste také sójovou mouku.

Sójová mouka představuje významný zdroj důležitých minerálních látek, bez kterých by váš organismus nemohl fungovat. Mají podíl na mnohých chemických reakcích v těle a mnohé z nich působí jako silné antioxidanty, pro diabetiky jsou důležité jako ochrana před poškozením buněk a vznikem komplikací onemocnění.

Sója je přítelem diabetického jídelníčku

Sója luštinatá (Glycine max) je rostlina patřící do čeledi bobovitých (Fabaceae nebo Papilionaceae, což je synonymní název). Rostlina pochází z Asie, zejména Číny a Japonska. V místním folklóru patří mezi pět posvátných semen, další jsou pšenice, rýže, ječmen a proso. Používá se jako tradiční lék v čínské medicíně.

Ve fermentované formě se indikuje jako sedativum, antipyretikum (snižuje horečku), antiseptikum a pro zmírnění projevů plynatosti. Má velké trojlaločné listy a drobné květy, fialové nebo modré, v hroznovitém seskupení. Plody jsou chlupaté lusky dlouhé 3 až 8 cm, které obsahují 2 až 4 jedlá semena velikosti a tvaru hrášku. Semena se po sklizni suší horkým vzduchem a následně se z nich mele sójová mouka.

Tato luštěnina obsahuje kompletní bílkoviny, které pomáhají nahradit maso těm, kteří ho z nějakého důvodu nechtějí jíst.

Neobsahuje cholesterol a poskytuje tělu kvalitní tuky včetně mononenasycených a polynenasycených kyselin. Je čím dál více populární také v jídelníčku lidí, kteří nejsou typicky vegetariáni nebo vegani, ale jedí ji třeba v půstu, aby odlehčili tělu od toxické zátěže.

Co byste o ní měli vědět?

Strom ginkgo biloba je perlou tradiční čínské medicíny. Pomůže také jako prevence očního poškození

Jinan dvoulaločný je uváděn mimo jiné jako účinný bylinný prostředek pro podporu léčby zrakových poruch. U diabetiků může pomoci s projevy ...

Nejlepší zdroj rostlinných proteinů

Sójová mouka vyniká vysokým obsahem bílkovin, obsahuje jich až 40 % – jde o vůbec nejlepší zdroj rostlinných proteinů. Má dále vysoký obsah vlákniny, vitamínů A, B, E a K, minerálních látek, konkrétně železa, vápníku, zinku, draslíku a fosforu. Najdete v ní také fytohormony, isoflavony, které jsou podobné ženskému hormonu estrogenu.

U diabetiků může představovat jeden ze zdrojů prospěšné vlákniny, která má vysoký podíl na prevenci vzniku hyperglykémie, protože zpomaluje trávicí proces a cukry se uvolňují do organismu postupně.

Pokud se podíváte na zoubek minerálům v ní obsažených, najdete mnoho výhod, které skýtají pro vaše tělo. Ať už se jedná o železo, které je potřebné pro dobré fungování buněk, transport kyslíku a tvorbu červených krvinek. Hraje také podstatnou roli v produkci nových buněk, hormonů a neurotransmiterů.

Jak fungují další minerály obsažené v sóji ve vašem organismu?

  • Sója je dobrým zdrojem zinku, který se podílí zejména na imunitních reakcích organismu, tvorbě genetického materiálu, vnímání chuti, podporuje hojení ran a má pozitivní vliv na vývoj lidského plodu. Zinek také interaguje s pohlavními hormony a hormony štítné žlázy. Ve slinivce břišní se podílí na tvorbě, ukládání a uvolňování inzulínu.

  • Pomocí sójové mouky dodáte tělu také vápník, který je nedílnou součástí vašich kostí. Přispívá k tvorbě kostí i zubů a k tomu, aby byly zdravé. Vápník také hraje zásadní roli při srážení krve, udržování vyváženého krevního tlaku a stahování svalů – včetně toho srdečního.

  • Zinek je stopový prvek, který je v malém množství přítomný v lidském organismu. Jeho zásadní rolí je stimulace imunitních odpovědí, ochrana buněk proti stárnutí a atakům oxidativního stresu, udržuje kvalitu pokožky i vlasů, je důležitý pro krásné a pevné nehty. Zlepšuje hojení ran a má protizánětlivý účinek, je nezbytný pro zdravý růst plodu během těhotenství, příznivě ovlivňuje zrakové, chuťové a čichové funkce. Je důležitý také pro syntézu proteinů.

  • Draslík přispívá zejména k normální činnosti nervové soustavy, svalů a k udržení zdravého krevního tlaku. Hraje také roli při regulaci pH a pomáhá zlepšit acidobazickou rovnováhu těla (poměr kyselin a zásad). Podílí se na syntéze bílkovin a na fungování mnoha enzymů. Příliš nízká hladina draslíku v těle může vést ke křečím nebo slabosti. Ovlivňuje také krevní tlak.

  • Fosfor  je po vápníku druhým nejčastějším minerálem v potravinách. Vysoké množství je uloženo ve vašich kostech a zubech. Je nezbytný pro mnoho dalších tělesných funkcí, podílí se na tvorbě energie, udržuje dobrý stav buněčných membrán. Napomáhá udržovat acidobazickou rovnováhu krve.

Chcete se vyhýbat nápojům s teinem? Není to až takový problém, jak se může na první pohled zdát

Mnohé nápoje bez teinu jsou naopak velmi prospěšné, pokud se léčíte s cukrovkou, Ať už z hlediska obsahu prospěšné vlákniny, nebo antioxidačních ...

Jak prospěje diabetikům?

Sójová mouka může prospět diabetikům v mnoha ohledech. Je přirozeně bezlepková, hodí se například k přípravě palačinek nebo pečiva, kde se míchá s dalšími alternativními moukami, protože má vysoké emulgační schopnosti. Sója se navíc uvádí jako potravina, která může působit pozitivně v prevenci vzniku diabetu, ale také snížit možnost rozvoje jeho komplikací, pokud se s ním již léčíte. Isoflavony v ní obsažené byly zkoumány jako látky prospěšné pro eliminaci rizika srdečních chorob i cukrovky.

Sója je také výborná pro snižování LDL cholesterolu v krvi a krevních triglyceridů, napomáhá zlepšit cévní tonus.

Díky obsahu zinku i vitamínů E a A nabízí výbornou antioxidační aktivitu, která je pro diabetiky důležitá hlavně jako ochranná hradba proti rozvoji komplikací spojených s onemocněním, chrání tkáně před útoky volných radikálů. Zinek navíc napomáhá efektivnímu hojení ran a má protizánětlivý účinek, což je pro ty, kteří se léčí s diabetem, další pozitivní zpráva. Díky obsahu fytoestrogenů genisteinu, daidzeinu a glyciteinu může pomoci diabetičkám v období menopauzy nebo v managementu premenstruačního syndromu. Vitamín B a draslík s vápníkem se navíc postarají o udržení psychické rovnováhy.

Ženšen poskytne energetickou vzpruhu tělu: Diabetici jej ocení jako pomocníka s hladinami krevní glukózy

Ženšen je vnímán jako jeden z nejúčinnějších doplňků stravy, protože je to přírodní stimulant organismu, funguje jako dobrý adaptogen, podporuje ...

Jak používat sójovou mouku v kuchyni?

Sójová mouka má nízký glykemický index, není kalorická, nemá výraznou chuť. Můžete s ní nahradit klasickou rafinovanou mouku v dortech, muffinech, palačinkách, koláčích nebo chlebu. Je ideální také na přípravu bílých omáček (typicky se hodí na bešamel), k zahušťování jídel. Díky silným emulgačním schopnostem lze s její pomocí snížit v těstu na pečení podíl vajec a tuků (oleje, másla). Před použitím je lepší ji propasírovat skrz sítko, aby v ní nebyly hrudky. Lze dobře míchat do směsí s jinými alternativními moukami jako cizrnová, rýžová, kukuřičná, kaštanová, quinoa, čočková nebo pohanková mouka.

Upozornění: Podle Směrnice Evropské unie 2003/89/ES se jedná o alergenní výrobek. Doporučuje se nízká konzumace, denní spotřeba isoflavonů by neměla přesáhnout 1 mg/kg. Těhotné, kojící ženy a ženy na hormonální léčbě by se jí měly vyhnout. Článek je pouze informativní, nenahrazuje lékařskou péči.

Zdroje: Britannica.com, Healthbenefitstimes.com, Medicalnewstoday.com

2895

Diskuze k článku