Železo je důležité pro správné funkce organismu. Na co si dát pozor při jeho užívání?
Snadné dechové techniky pro okamžité ozdravení těla i mysli. Pomohou i při škytavce!
Zdroj: Shutterstock
Dech je to nejcennější, co máme. Zkuste být bez něj byť jen pár vteřin a hned pocítíte, jak důležitý je. Přesto však jen málokdo dokáže dýchat správně a funkčně. V nezbytnosti dechu je i jeho síla – zvládnete-li dech ovládat, budete ho moci využít pro zlepšení svého zdraví, zklidnění mysli či nabuzení k vyššímu výkonu. Představíme vám snadné dechové techniky vycházející z klasické jógy, které můžete začít hned využívat. Jste připraveni dodat své každodennosti nový nádech?
Mnohé starodávné techniky z východu, jako je jóga, tai-či, zen či meditace, kombinují fyzickou aktivitu s dechem. Často je to právě dech, který dodá pohybu či pozici ráznost, nebo naopak klid. Přitom těžit ze starých tradic není nic složitého a začít teď můžete i vy. Seznamte se se základními, avšak velmi účinnými dechovými technikami blíže a začněte je využívat v běžném životě.
Podklíčkový dech zvyšuje úzkost a napětí
Při bližším zkoumání dechových vzorců moderní společnosti zjistíte, že jen málokdo umí správně dýchat. Zkuste se nadechnout tak, jak jste zvyklí. Kde vnímáte svůj dech? Mnoho lidí dokáže dýchat pouze do hrudníku, a to často do jeho horní části, do oblasti tzv. podklíčků (pod klíčními kostmi). Tento dech je však zcela nevhodný. Zdaleka jím neprodýchnete rozsáhlou dýchací soustavu, nepodpoříte střevní peristaltiku a vaše dýchací svalstvo není patřičně aktivováno, což vede k jeho ochabnutí. Navíc podklíčkový dech zvyšuje pocit úzkosti, stresu a napětí. Takto povrchově často dýcháme ve vypjatých stresových situacích, kdy se cítíme být ohrožení a bezmocní.
Meditační techniky pro začátečníky. Vycvičte svoji mysl k poslušnosti!
Stav meditace je výsledek soustavné praxe, ke kterému není vždy snadné dojít. Sama snaha o meditaci je však často dostačující, abyste pocítili ...
Brániční (břišní) dech pro zdravé plíce i trávení
Naopak prodýchnete-li se až do spodních plicních laloků, zjistíte, že váš nádech dostal zcela nový rozměr. Je mnohem delší, plynulejší a vyplní značnou část plicní zásobárny. Správný nádech zapojuje nejvýznamnější dýchací sval – bránici – a tím jej posiluje. Nejen vaše paže a nohy potřebují každodenní trénink, bránice musí být taktéž patřičně zatěžována a relaxována. Bránice má tvar deštníku, který se při nádechu vyklene směrem dolů, čímž se zvětší prostor pro dech. Funkční dech využívá plnou kapacitu plic, takže brániční deštník se plynule otevírá a zavírá v maximálním rozsahu.
Věděli jste, že škytání jsou vlastně nekontrolovatelné stahy bránice? Brániční křeč někdy přerušíte volným řízeným dechem. Pokud dech při úporném škytání nestačí, zkuste bránici doslova otočit vzhůru nohama, například stojem na hlavě! Snazší verzí je hluboký předklon nebo pozice střechy (hlavou dolů).
Zkuste poslat svůj dech hluboko do břicha a prodýchat tuto oblast do všech stran: dopředu do břicha, dozadu do beder i do obou stran, jako byste nafukovali velký balón. Pokuste se svaly středu těla udržet roztažené a aktivní i při výdechu.
Plný jógový dech jako základní pránajáma
Zásadní je dobře ovládnout brániční dech. Jakmile dokážete dýchat do břicha, můžete dechovou vlnu rozšířit i do horních plicních oblastí. Začněte s nádechem do břicha, poté pošlete dech do hrudníku a posledními zbytky dechu vyplňte oblast podklíčků. Výdech postupuje naopak – nejprve vydechujte z podklíčků, poté z hrudníku a nakonec zcela vyprázdněte břicho. Trasu dechu můžete sledovat svými dlaněmi – položte si jednu na břicho a druhou na hrudník a pozorujte, zda a kdy se zvedají.
Zkuste vyplnit dechem i polozapomenutá zákoutí svých plic, a dopřejte jim tak tolik potřebnou aktivaci! Pomůže vám snadná vizualizace – představte si, jak posíláte svůj dech do tělních periferií, do konečků prstů na rukou i na nohou a do okrajů svého trupu. Přirozeně tak začnete dýchat více prostorově.
Nespěchejte na svůj dech. Dovolte si nadechnout i vydechnout až do konce. K tomu vám pomohou jemné zádrže dechu po nádechu i výdechu.
Správnými pohybovými návyky můžete ovlivnit svoje emoce a přechytračit tak vlastní mysl
Řeč těla prozradí více než slova. Pokud jste shrbení s pokleslou hlavou a staženými rameny, zdvořilostní odpověď „mám se dobře“ nepůsobí ...
Dechové zádrže – okamžik, kdy se vše zastaví
Chcete-li více prohloubit svoji dechovou praxi, v józe označovanou jako pránajáma, vyzkoušejte dechové zádrže. Mnozí praktikanti tvrdí, že právě v zádrži dechu se dostavují požadované účinky jógové pozice (ásany) a dějí se důležité metabolické pochody. Krátká zádrž dechu může být velice příjemná – je to vzácný okamžik, kdy se vše zcela zastaví a v těle i mysli zavládne absolutní klid. Nejprve si všimněte, zda se zádrž už teď neobjevuje ve vašem přirozeném dechovém rytmu. Poté ji můžete vědomě navodit – začněte s jednou vteřinou a postupně interval prodlužujte dle vlastních pocitů.
Častá pránajáma je v rytmu: 6 dob nádech – 4 doby zádrž – 6 dob výdech – 4 doby zádrž. Zkušenější praktikanti mohou intervaly prodlužovat, vždy je však dobré mít výdech stejně dlouhý či delší než nádech. To vede při pravidelné praxi k dokonalému vyčištění plic.
Pro dosažení ozdravných účinků řízeného dechu nemusíte denně cvičit pránajámu. Značný přínos má pouhý vědomý dech při každodenních činnostech. Zvláště v náročných až krizových situacích můžete využít síly tzv. očistného dechu – nadechněte se do plných plic a poté pomalu a dlouze vydechněte přes povolené rty a semknuté čelisti. Zvuk zní jako unikající pára z lokomotivy či papiňáku. Stejně jako v bublajícím hrnci klesá tlak, budete se i vy po tomto výdechu cítit lehčeji a uvolněněji.
Zdroj: Joga, Jogadnes, Joga-online, Rehabilitace
5654