Slinivka břišní: Zánět může pořádně potrápit. Přitíží vám kouření, nedostatek pohybu i další neduhy

Slinivka břišní: Zánět může pořádně potrápit. Přitíží vám kouření, nedostatek pohybu i další neduhy
Slinivka břišní je jeden z nejdůležitějších orgánů v lidském těle Zdroj: brgfx/Freepik

Slinivka břišní, jak již sám název napovídá, slouží k produkci břišních slin, tedy enzymů štěpících zkonzumované potraviny. Akutní zánět slinivky neboli pankreatitida se projevuje vytrvalými bolestmi břicha a úporným zvracením. To ale není jediný problém související se špatnou funkcí slinivky. Za rohem může číhat také cukrovka, nebo dokonce rakovina. Proto je potřeba o slinivku břišní, která je jedním z klíčových orgánů v lidském těle, dobře pečovat.

Slinivka břišní je součástí trávicí soustavy. Nachází se za žaludkem u zadní stěny břišní dutiny a měří zhruba 13 centimetrů.  

Trávicí funkce

Zdravá slinivka břišní produkuje pankreatickou šťávu obsahující trávicí enzymy, které rozkládají potravu na malé molekuly. Střeva pak mohou tyto menší molekuly vstřebávat.

Mezi tyto enzymy patří:

  • trypsin a chymotrypsin k trávení bílkovin,
  • amyláza, která štěpí sacharidy,
  • lipáza, která štěpí tuky na mastné kyseliny a cholesterol.

Valentýnský recept: Citronové tiramisu jako vyznání lásky. Pochutnají si nejen diabetici

Slovo „tiramisù“ znamená doslova „postav mě na nohy“ a pochází z dialektu používaného v italském městě Treviso. Z původního „tireme su“ vznikl ve ...

Hormonální funkce

Určitou část slinivky břišní tvoří tzv. Langerhansovy ostrůvky. Beta-buňky těchto ostrůvků uvolňují do krve hormony, jako je inzulin, glukagon a somatostatin. Inzulin snižuje hladinu cukru v krvi, glukagon ji zvyšuje a somatostatin reguluje ostatní hormony (růstový hormon apod.).

Po konzumaci jídla se zvyšuje hladina cukru v krvi a dochází k uvolňování většího množství inzulinu do krve, aby se glykemie vrátila do původního stavu. Porucha sekrece inzulinu (ať už dílčí, nebo úplná) má za následek příliš vysokou hladinu cukru v krvi (tzv. hyperglykemii) a vede k rozvoji cukrovky.

Zdravotní potíže v důsledku špatné funkce slinivky břišní

Oslabení slinivky může mít za následek celou řadu zdravotních problémů:

  • Akutní pankreatitida: Jde o náhlý zánět orgánu. Tento stav je vzácný, ale vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Mezi jeho hlavní příznaky patří  intenzivní bolest břicha, citlivost a otok, nevolnost a zvracení, horečka, případně svalové bolesti.
  • Chronická pankreatitida: Při opakovaném akutním zánětu slinivky se může vyvinout chronická pankreatitida, která vede k trvalému poškození. Nejčastější příčinou je nadužívání alkoholu a postihuje především muže středního věku. Hlavní příznaky zahrnují například přetrvávající bolest v horní části břicha a v zádech, úbytek hmotnosti, průjem, diabetes, mírnou žloutenku.
  • Dědičná pankreatitida: Může se vyskytnout v důsledku dědičné chybné funkce genů PRSS1 a SPINK1.
  • Rakovina slinivky břišní: Příčina vzniku je často neznámá. Mezi rizikové faktory rakoviny slinivky patří    kouření, užívání alkoholu, diabetes, nadváha a obezita, chronická pankreatitida, problémy s játry,  žaludeční infekce. Možné příznaky zahrnují  bolest v horní části břicha, protože nádor tlačí na nervy, žloutenku, nechutenství, nevolnost a zvracení, výrazný úbytek hmotnosti, slabost, bledou nebo šedou stolici.
  • Diabetes I. nebo II. typu: Cukrovka I. typu je autoimunitní onemocnění, které vzniká poškozením tzv. beta-buněk v ostrůvcích slinivky břišní a ztrátou schopnosti produkovat inzulin. Nejčastější příčinou je autoimunitní (protilátkami proti vlastnímu tělu vznikající) zánět. Cukrovka II. typu je naproti tomu metabolická porucha, která je charakterizována inzulinovou rezistencí a relativním nedostatkem inzulinu. Znamená to, že inzulinu se sice může tvořit dostatek, ale buňky na něj nedokážou reagovat.

U všech typů onemocnění slinivky břišní je důležité brát předepsané léky od lékaře a dodržovat nařízenou dietu. U zánětů jde o dietu nízkotučnou, u cukrovky o diabetickou. U obou dietních režimů je důležitá energetická rovnováha s důrazem na dostatek bílkovin. U nízkotučné diety je nutné doplňovat některé vitamíny a minerály, které jsou jinak rozpustné v tucích (A, D, E, K, zinek a hořčík).

Citrony: Chrání před ledvinovými kameny a anémií. Ocení je nejen diabetici

Citrony mají celou řadu zdravotních přínosů a na vašem jídelníčku mohou mít své místo, ať už máte cukrovku, nebo ne. Citrony a glykemický ...

Základem zdravé slinivky je prevence

Ideální je samozřejmě případným onemocněním předcházet. Nemocná slinivka bývá obvykle výsledkem nemírné konzumace alkoholu, kouření, ale i stresu. V případě diabetu jde také o nadváhu, nedostatečnou fyzickou aktivitu, hypertenzi a vysoký cholesterol. Jak pečovat o slinivku břišní?

  • Vyhýbejte se červenému masu, tučným a smaženým jídlům a sladkostem.
  • Omezte kávu a nápoje s přidaným cukrem.
  • Přestaňte kouřit.
  • Vyhýbejte se nadměrné konzumaci alkoholických nápojů.
  • Dodržujte pitný režim.
  • Zvyšte své pohybové aktivity.
  • Zařaďte do svého jídelníčku potraviny, které dokážou vázat volné radikály, jako je špenát, růžičková kapusta, mrkev, zelené fazolky, modré hrozny a kurkuma. Mezi další potraviny, které mohou slinivce prospět, patří česnek, batáty, borůvky a mléčné výrobky s vysokým obsahem probiotik.

Důležité je však zamyslet se nad svým životním stylem celkově. Položte si otázku, zda ve vašem životě nevládne stres, který zajídáte nezdravými potravinami, případně řešíte alkoholem. Pokuste se zvládnout nápory tíživých životních situací raději dlouhými procházkami, při kterých si vyčistíte hlavu, nebo jógou. Život není snadný, ale není radno si jej ještě více komplikovat zdravotními potížemi. Vaše slinivka vám za odpovědnou péči o tělo poděkuje.

Zdroj: medicalnewstoday.com, dále dle textu

Foto: brgfx/Freepik

34749

Diskuze k článku