Slibná léčba cukrovky spočívající ve zvýšení počtu buněk produkujících inzulín dává naději na zvrácení nemoci

Slibná léčba cukrovky spočívající ve zvýšení počtu buněk produkujících inzulín dává naději na zvrácení nemoci
Nový výzkum přináší diabetikům naději Zdroj: Pixabay

Nová preklinická studie odhalila kombinovanou léčbu, která výrazně zvyšuje počet buněk produkujících inzulín, a představuje tak možnost pro zvrácení diabetu.

Pro stovky milionů lidí, kteří se potýkají s cukrovkou, by nová studie mohla znamenat naději na vyléčení. Celosvětově žije s cukrovkou 537 milionů lidí. Počet beta-buněk produkujících inzulín je u většiny lidí s cukrovkou snížen, ale většina jedinců má stále nějaké zbytkové beta-buňky. Žádný z mnoha běžně užívaných léků na cukrovku však počet lidských beta-buněk nezvyšuje.

Nový lék zvyšuje počet buněk produkujících inzulín

Vědci z lékařských center Mount Sinai a City of Hope v USA vyvinuli nový lék, který dokázal u myší během tří měsíců zvýšit počet buněk produkujících inzulín (takzvaných beta-buněk) o 700 %, takže došlo k účinnému zvrácení průběhu onemocnění.

Tato studie je prvním případem, kdy kombinovaná léčba prokázala zvýšení počtu lidských buněk produkujících inzulín in vivo,“ uvedl Dr. Adolfo Garcia-Ocaña, který se podílel na studii.

Tento výzkum přináší naději na využití budoucích regenerativních terapií k potenciální léčbě stovek milionů lidí žijících s cukrovkou,“ dodal.

Můj příběh: Celý den trávím před obrazovkou a třeští mi hlava. Změnit to ale nemohu

„Ještě před pár lety jsem byla v pohodě,“ říká paní Jana. „Možná to bylo tím, že jsem byla mladší, nebo tím, že jsem u počítače a mobilu ...

Beta-buňky jsou klíčové

Beta-buňky jsou buněčným typem Langerhansových ostrůvků, které jsou součástí slinivky břišní. Jedná se o buňky s endokrinní funkcí. Jejich funkce spočívá v tom, že produkují do krve hormon inzulín, který pomáhá buňkám vychytávat z krve glukózu, a tím snižuje celkovou hladinu cukru v krvi.

U lidí, kteří trpí cukrovkou, se počet a kvalita těchto buněk snižuje, a protože neexistuje způsob, jak je regenerovat, stává se cukrovka nevratnou a obvykle se léčí pravidelnými injekcemi inzulínu u cukrovky 1. typu a úpravou stravy a životního stylu a specializovanými léky u cukrovky 2. typu.

Předchozí studie se zaměřovaly především na kultivaci nových beta-buněk v laboratorních podmínkách a jejich následnou transplantaci buď přímo do myší, nebo do malého zařízení implantovaného lidem.

V rámci této nedávné preklinické studie však vědci dokázali úspěšně vypěstovat buňky produkující inzulin přímo v těle diabetických myší, a obnovit tak funkci beta-buněk. Výsledky studie byly zveřejněny v časopise Science Translational Medicine.

Nová léčba je kombinovanou terapií, která využívá harmin, přírodní sloučeninu obsaženou v některých rostlinách, spolu s agonisty receptorů GLP1, což je skupina léků běžně používaná k léčbě diabetu 2. typu.

Malý počet lidských beta-buněk byl implantován myším, které postrádaly imunitní systém a sloužily jako standardní model pro studium diabetu 1. i 2. typu“, vysvětlil Garcia-Ocaña a dodal: „Kombinovaná terapie tyto myši léčila a jejich cukrovka byla rychle odstraněna.

Olivy: Nečekaný spojenec při léčbě obezity a cukrovky

Podle Státního národního ústavu má více než 60 % Čechů nadváhu, trpí jí až čtvrtina dětí. Obezita je nejrozšířenější civilizační onemocnění a ...

Probíhají klinické studie 1. fáze léčby

Vzhledem k tomu, že na newyorské univerzitě Mount Sinai probíhají klinické studie 1. fáze léčby, které mají zhodnotit bezpečnost harminu pro lidi, tým doufá, že by tento výzkum mohl vědce posunout o krok blíže k vývoji nového způsobu léčby cukrovky.

Pokud se nám v budoucnu podaří bezpečným způsobem rozšířit endogenní beta-buňky u diabetu, bude to znamenat významný pokrok v léčbě tohoto onemocnění,“ uzavřel Garcia-Ocaña.

Zdroj: euronews.com, dále dle textu

 

5600

Diskuze k článku