Diabetik Tom Hanks: Nejhorší věk je kolem pětatřicítky. Ve svých 68 letech se prý cítí líp
Slavní spisovatelé, kteří se léčili s diabetem: Hemingway utápěl deprese v alkoholu
Zdroj: Pixabay
Přemýšleli jste někdy, co vám o slavných ve škole neřekli? I mezi slavnými spisovateli se najdou diabetici, kteří si svým životním stylem příliš nepomohli. Podívejte se, čím celý život trpěl Ernest Hemingway nebo proč prosazoval Herbert George Wells na konci svého života vyhubení lidstva!
Ernest býval velmi tvrdohlavým chlapcem v době dospívání. Rodiče z něj chtěli mít hudebníka a univerzitně vzdělaného člověka. On však vzdoroval a stal se novinářem.
Podívejte se na pikantní zajímavosti o nejslavnějších spisovatelích své doby! Už víte, co vám ve škole neřekli, a co ovlivnilo celé generace?
S cukrovkou se potýká stále více lidí. Glukometr doma může pomoci
Cukrovka neboli diabetes je chronickým onemocněním, které významně ovlivňuje to, jak naše tělo hospodaří s krevním cukrem, tedy glukózou. Ta je ...
Ernest Hemingway byl neskutečně arogantní
Jeden z nejznámějších spisovatelů Ameriky, čelní představitel ztracené generace (Scott Fitzgerald, Ezra Pound, Gertrude Stein apod.), držitel Pulitzerovy ceny a Nobelovy ceny za literaturu, jakož i mistr krátkých forem prózy a průkopník moderní světové literatury. To je jeden z nejsilnějších hlasů 20. století, Ernest Hemingway, který se mimo jiné léčil i s diabetem. Mezi jeho nejznámější díla patří Komu zvoní hrana nebo Stařec a moře.
Traduje se, že právě díky své aroganci a přehnanému sebevědomí se těšil oblibě celého světa. Za fasádou úspěšného a rázného spisovatele se však skrýval celoživotní boj s depresemi, cukrovkou, alkoholismem i duševními problémy. Lékaři se dnes domnívají, že spouštěčem mohla být sebevražda jeho otce. Ten se zabil, když bylo Hemingwayovi pouhých 29 let. Z jeho smrti po zbytek života vinil svou matku a nikdy se přes ni nepřenesl.
Divoký život mu štěstí nepřinesl
Celý život nezřízeně pil, trpěl sebevražednými sklony a vyhledával nebezpečí. V roce 1961 spáchal sebevraždu. I po jeho smrti se po několik generací v jeho rodině opakovaly stále stejné duševní problémy. Jeho vnučka to později nazvala “Hemingwayovou kletbou”. Například jeho sestra Ursula se předávkovala léky, bratr Leicester se zastřelil, synovi Gregorymu byla diagnostikována maniodeprese, jeho vnučkám rovněž. Dokonce vnučka Margaux, která se v 70. letech proslavila jako modelka, spáchala sebevraždu na 35. výročí Hemingwayovy smrti.
Jeho zdravotní stav byl i po jeho smrti zkoumán mnoha psychiatry. Někteří došli k tomu, že trpěl hemochromatózou (vzácná porucha, při které není tělo schopno normálně zpracovávat železo). Pokud se neléčí, může vést například právě k depresím, poruchám chování či cukrovce. Ta postihla během života jak Hemingwaye, tak další členy jeho rodiny.
Zažeňte mlsnou a dostůjte tradici: Svatomartinské rohlíčky si mohou dopřát i diabetici
Kde se vzal sv. Martin, patron vojáků, vinařů a kovářů? Pokud bychom pátrali po původu svatého Martina, dostali bychom se až do 4. století, a to ...
Herbert George Wells byl zastáncem úplné svobody
Americký spisovatel, který měl též v anamnéze cukrovku, je spolu s Julesem Vernem nazýván otcem sci-fi žánru. Mezi jeho nejznámější díla patří Dějiny světa, Stroj času, Válka světů či Ostrov doktora Moreaua. Ještě před první světovou válkou prosazoval, aby vznikl samostatný židovský stát. Napsal také společensko-kritický román Diktátor, pro který mu byli inspirací Hitler a Stalin.
Ve svých knihách byl zastáncem úplné svobody v sexu, kterou hojně propagoval. To samé uplatňoval i ve svém životě. Mezi jeho milenky patřila například Margaret Sanger, bojovnice za antikoncepci, či ruská špionka Moura Budberg.
Poslední roky svého života byl zahořklý
Pravděpodobně vůbec nejznámějším jeho dílem je Válka světů, která vyšla už v roce 1898 a jednalo se o úplně první knihu tohoto typu. Popisovala invazi mimozemšťanů z Marsu do Anglie. Dokonce v roce 1938 vyvolala obrovskou paniku, když Orson Welles připravil její kontroverzní rozhlasovou adaptaci. Vysílalo ji americké rádio jako reportáž o přistání mimozemšťanů na Zemi. Většina posluchačů si v tu chvíli myslela, že jde o skutečnost a propadla šílené panice. Její nejznámější moderní adaptací je filmové zpracování Stevena Spielberga v hlavní roli s Tomem Cruisem a úžasnou Dakotou Fanning.
Některé z Wellsových románů jsou však protknuty jeho socialistickými názory, a tak jsou označovány za sociálně vědecké utopie. Na počátku 20. století je možno v jeho dílech pozorovat odklon od beletrie a zhlédnutí se v nepřiměřeném filozofování. V posledních letech svého života byl zahořklý a hojně vykřikoval, že nahrazení lidstva jiným živočišným druhem je skvělý nápad. Jeho přínos pro literaturu ale nelze popřít. Jeho díla se stala legendárními. Dokonce po něm byl později pojmenován kráter na Měsíci.
Zdroj: biogpraphy.com, wikipedia.org, britannica.com
1345