Slavní s diabetem: Neukázněný švihák Giacomo Puccini
Chybělo jen velmi málo a slavnou operu Madama Butterfly by skladatel Giacomo Puccini už nenapsal. Je ale možné, že bez osudné noci 25. února 1903 by toto dílo také nevzniklo. Na tragickém příběhu japonské dívky zvané Motýlek totiž Puccini pracoval v nemocnici a přezdívá se mu také „diabetická opera“.
Italský operní skladatel, celým jménem Giacomo Antonio Domenico Michele Secondo Maria Puccini (22. 12. 1858 – 29. 11. 1924) cestoval v noci 25. února 1903 se svou rodinou autem.
V té době byl již vyhlášeným komponistou, na svém kontě měl pět oper včetně Manon Lescaut, La bohème nebo Toscy, a dělal čest své rodině, kde se hudební talent předával již po pět generací. Byl také známý svou zálibou v rychlých autech, ale pro tentokrát neřídil. Vezl ho i s manželkou Elvírou a synem Antoniem najatý řidič. Ten však v jednu chvíli řízení nezvládl, vůz vyletěl ze silnice a po několika metrech skončil na střeše. Elvíra s Antoniem byli vymrštěni z auta a vyvázli s drobnými zraněními, řidič při nehodě také vypadl a utrpěl zlomeninu nohy, ale Puccini zůstal zaklíněný pod vozidlem s vážnou zlomeninou stehenní kosti a poraněním hrudníku. Jako zázrakem přežil, ale následná rekonvalescence byla náročná a dlouhá.
Ani v nemoci ho humor neopustil
Při pobytu v nemocnici lékaři Puccinimu navíc diagnostikovali diabetes mellitus. Na lůžku nebo kolečkovém křesle strávil několik měsíců, protože zranění se hojila špatně. Díky přenosnému klavíru však mohl komponovat dál a tak vznikala „diabetická“ opera Madama Butterfly.
Jeho pověstný humor ho ale ani tehdy neopustil. Když ho přišli navštívit přátelé do nemocnice, aby se poptali, jak se mu daří, odpověděl: „Výborně! Dokonce mi už začínají stavět pomník! Nevěříte? Tak se podívejte! Jedna noha je už hotová,“ smál se a ukazoval nohu v sádře.
Neukázněný ale elegantní světák
Navzdory tomu, že byl diabetik, dokázal si svůj život vždy naplno užívat. Jeho přátelé ho popisovali jako elegantního světáka, vášnivého lovce a milovníka rychlých aut, který se rád dobře najedl i napil. Často byl obklopený krásnými ženami, mnohdy mladšími než on, které obdivovaly jeho impozantní vzhled, úspěchy i smysl pro humor. Kdysi na školách mu učitelé vyčítali neukázněnost a špatnou docházku a stejné potíže s ním zřejmě měli později i lékaři. Puccini se totiž nechal slyšet: „Neposlouchejte rady lékařů a nemějte zbytečně strach. Cukr z moči stejně nedokážete dostat.“ Osudnou se však Puccinimu nestala neukázněnost při diabetu, ale jiná jeho neřest – příliš kouřil. V roce 1923 mu lékaři zjistili nádor hrtanu, který se mu pokusili odoperovat. V listopadu 1924 však Puccini zemřel na pooperační komplikace. Poslední operu Turandot s pohádkovým námětem již nedokončil.
479
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný