Skvělý lilek: Je chutný, plný vlákniny a ideální pro letní jídelníček diabetiků

Skvělý lilek: Je chutný, plný vlákniny a ideální pro letní jídelníček diabetiků
Lahodné lilky potěší oko škálou barev a příjemnou chutí, kterou podpoříte vhodně zvolenými bylinkami Zdroj: Freepik

Lilek je oblíbená zelenina letních dnů. Ať už ho grilujete, nebo si z něho připravíte některý ze středomořských pokrmů, nikdy s ním nešlápnete vedle. Navíc je velmi přínosný jako zdroj vlákniny pro diabetiky.

Jíst lilky se vyplatí z více důvodů. Kromě toho, že jsou chutné, jsou také velmi prospěšné vašemu zdraví. Nabité antioxidačními látkami a skvělé pro váš trávicí systém. Při cukrovce jsou zajímavé pro snižování hladin cholesterolu a pomohou i s hladinami glykémie.

Proč byste měli při cukrovce sáhnout po lilku

Lilek (Solanum melongena) zná úplně každý, patří spolu s bramborami a rajčaty do čeledi lilkovitých (Solanaceae). V jeho slupce je silně koncentrovaný solanin, molekula, která je při konzumaci v syrovém stavu toxická, a proto je potřeba jej tepelně upravovat. Je chutnou potravinou a díky škále barevného zastoupení také potěší oko. Existuje v klasické hruškovité fialové variantě, ale můžete si koupit i bílé, žíhané, černé i žluté lilky, včetně zajímavých kulatých druhů. Díky své textuře a chuti je jednou z nejoblíbenějších druhů zeleniny pro lidi, kteří chtějí snížit spotřebu masa.

Jaké jsou tedy výhody konzumace lilku, pokud se léčíte s diabetem?

  • Podpoří snížení cholesterolu v krvi, protože obsahuje malé množství fytosterolů a velké množství rozpustné vlákniny (omezují vstřebávání cholesterolu pocházejícího z potravy).
  • Pravidelná konzumace lilku se zmiňuje jako prevence kardiovaskulárních onemocnění.
  • Díky obsahu vlákniny a polyfenolů se rovněž doporučuje pro podporu pomalejšího trávení, a tím pádem i vzestupu hladiny krevního cukru.
  • Lilek má silné antioxidační působení. Antioxidanty jsou důležitými faktory prevence vzniku komplikací diabetu II. typu.
  • Schopnost lilku chránit buňky těla před působením oxidativního stresu je zmiňována i v případě prevence vzniku onkologických onemocnění. Podle výsledků studií snižují polyfenoly množení rakovinových buněk.
  • Lidé trpící ledvinovými kameny nebo artritidou by měli vzhledem k obsahu kyseliny šťavelové konzumovat lilek s mírou.

Ketoacidóza: Komplikace cukrovky, která může podstatným způsobem ovlivnit život diabetiků

Díky dobrému vzdělávání osob s diabetem se výskyt ohrožujících stavů, které nastávají při ketoacidóze, značně snížil. Je však dobré vědět, jak ji ...

Oblíbený diuretický i protizánětlivý prostředek

Kromě toho, že je oblíbenou součástí kuchyní, je lilek rovněž používaný jako nízkokalorický pomocník fytoterapie a nutričního poradenství. Kromě toho, že přispívá k eliminaci vysokých hladin cholesterolu, je i dobrým diuretickým prostředkem (podporuje vylučování vody z organismu). Má nízký obsah sodíku, je bohatý na draslík. Doporučuje se například při zánětu močových cest.

Díky vysokému obsahu vlákniny je lilek používaný ke zklidněné zažívacích potíží a podporu dobrých trávicích funkcí.

Napomáhá urychlit střevní průchod, a tím pádem je ideální zeleninou pro konzumaci v prevenci proti zácpě. Obsahuje i beta karoten, který je prospěšný nejen pro váš zrak, ale je skvělým souputníkem v boji proti předčasnému stárnutí pokožky. Má výborné protizánětlivé vlastnosti. Používá se i jako zdroj železa v úspěšném boji proti chudokrevnosti. Díky obsahu hořčíku má také dobrý vliv na svaly a nervovou soustavu. Najdete v něm i měď, mangan, selen a vitamíny B.

Střeva jsou vaším druhým mozkem: Při diabetu využijte dostupné domácí zdroje probiotik

Bez probiotik si mnozí z nás již nedokážou představit život. Pomáhají předcházet nepříjemné zácpě, budují odolnost proti infekcím. Jsou důležitá ...

Na jaké způsoby si můžete vychutnat lilek?

Budete-li si vybírat lilek, sáhněte po tom, který má hladkou, lesklou slupku a zelené, svěže působící kališní lístky, které přiléhají ke slupce. Vrásčité, matné lilky, které již hnědnou, nejsou dobrou volbou, protože mohou mít hořkou a velmi vláknitou slupku. Nemají rády pobyt v ledničce, měli byste je spotřebovat co nejdříve po zakoupení.

Co si připravit z lilku?

  • Francouzské ratatouille je oblíbená zeleninová směs, kterou si lidé bez lilku nedokážou představit. Připravíte ho snadno, potřebujete pouze cibuli, česnek, rajčata, papriky, cuketu, sůl, pepř, tymián a bobkový list.
  • Velmi podobná slavnému francouzskému pokrmu je i italská caponata. Připravuje se z lilku, cibule, papriky, řapíkatého celeru, rajčat, oliv, kaparů, soli, pepře a bobkového listu, přidává se do ní také trocha bílého vína.
  • Řecká kuchyně zase používá lilek k výrobě dipu, musaky a také si jej můžete vychutnat ve formě paputsaki (plněné).
  • Pokud chcete omezit spotřebu těstovin, ale rádi byste si vychutnali lasagne, můžete použít plátky lilku.
  • V případě, že milujete hamburgery, ale hledáte zdravější varianty jako náhradu klasických housek, tepelně upravená lilková kolečka jsou pro to ideální volbou. Stačí je opéct na pánvi s troškou olivového oleje. Můžete přidat bylinky.
  • Navíc je to ideální grilovací zelenina, ať už jako hlavní chod, nebo příloha k oblíbeným masům či špízům.
  • V zeleninových pokrmech si velmi rozumí s kari kořením.

Zdroje: Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, Sciencedirect.com, Britannica.com.

2505

Diskuze k článku