Škrábání jazyka dle ájurvédy: Posílí váš imunitní systém a pomůže při zápachu z úst

Škrábání jazyka dle ájurvédy: Posílí váš imunitní systém a pomůže při zápachu z úst
Zdravý jazyk je čistý, růžový, bez bílého povlaku a viditelných nesrovnalostí. Zdroj: Pixabay

Mnozí z těch, kteří bojují se zápachem z úst, by se měli podívat po dobré jazykové škrabce. Je tradičním pomocníkem ájurvédy, která ho vyzdvihuje jako pravý zázrak. Může být velmi dobrým pomocníkem v řešení tohoto problému.

Škrábání jazyka je tradiční součástí ájurvédy, která ho doporučuje jako jeden z efektivních prostředků pro to, abyste zbavili tělo nahromaděných toxinů. Používání škrabky je jednoduché a nezabere vám moc času. Navíc podle ájurvédských přístupů můžete touto praxí velmi prospět celému organismu.

Jazyk jako přítel chutí a bakterií

V dentální péči se mluví o ústních bakteriích, které se nenachází pouze v mezizubních prostorách, o které se běžně staráte pomocí mezizubních kartáčků a zubních nití. Téměř polovina bakterií žijících v našich ústech pochází z jazyka a mohou být jednou z příčin nepříjemného zápachu z úst. Jazyk je v tradičních léčebných systémech jako ájurvéda nebo tradiční čínská medicína jeden z orgánů pro provádění lékařské diagnostiky.

Zdravý jazyk by měl být růžový, bez vřídků a bělavého povlaku. Neměl by bolet nebo svědit.

Má na rozdíl od zubů drsný povrch plný hrbolků, které jsou ideálním místem pro usazování bakterií a jejich další rozvoj, proto se jich na něm nachází větší zastoupení. Odstranit je můžete například pomocí oblíbené techniky „mlgání“, převalování rostlinného oleje v ústech nebo pomocí škrabky na jazyk.

Proč si pořídit škrabku na jazyk?

  • Existují dřevěné, plastové, kovové nebo silikonové. Cena se různí podle materiálu.

  • Kovové škrabky na jazyk jsou nejhygieničtější a nejodolnější, po použití je stačí omýt horkou vodou a vydrží opravdu dlouho. Plastové mají tu výhodu, že jsou levné, ale také méně odolné a musí se pravidelně měnit. Velmi odolné jsou také škrabky ze silikonu.

  • Škrabka na jazyk snižuje výskyt bakterií v ústech a pomáhá zbavit se zápachu z úst.

  • Dle ájurvédy posiluje škrábání jazyka vaši imunitní obranu. Odstranění bakterií přítomných na jazyku zabraňuje jejich požití, což pomáhá v boji proti infekcím, které by mohly způsobit.

Čínská medicína pro diabetiky: Zima je obdobím nadvlády vody, v ledvinách sídlí vitální energie

Čínská medicína může být zajímavá také pro osoby léčící se s diabetem. Ukáže jim jiný pohled práce s nemocí a průvodními jevy, které jim ...

Ájurvédské kořeny škrabky na jazyk

Podle ájurvédy je čtení jazyka (Jihva pariksha) mocným nástrojem ke zkoumání vlastního zdraví. Tuto diagnostiku jazyka lze použít jako doplněk k diagnostice pulsu, nehtů a obličeje, abyste lépe pochopili, co se děje uvnitř těla. Podle praktiků ájurvédy lze s její pomocí odhalit problémy ve vašem organismu, které nejsou jinak viditelné nebo necítíte jejich projevy přímo, nejsou bolestivé.

Ideální čas pro kontrolu jazyka je ráno. Důležité je provádět ji pravidelně, aby bylo jasné, kdy se ve vašem těle hromadí toxiny.

Stav jazyka se může měnit podle toho, co jste snědli, některé potraviny mohou podle ájurvédského pohledu na stravování působit negativní reakce organismu a vychýlit jej z přirozené rovnováhy. Osvojení tohoto přístupu vede podle terapeutů k lepšímu pochopení vašeho těla a jeho potřeb a je nedílnou součástí prevence vzniku příznaků onemocnění nebo rozvoje jeho komplikací. Pohled na stravu z tohoto úhlu může být velmi prospěšný diabetikům. Používání škrabky na jazyk po probuzení podpoří podle principů ájurvédy lepší vylučování toxinů z těla.

Při diagnostice je jazyk rozdělen na 3 části spojené s různými orgány lidského těla. Přední třetina jazyka souvisí s plícemi, srdcem, hrudníkem a krkem. Pěna uprostřed této oblasti je často známkou nízké plicní energie s vlhkými a studenými plícemi a může vyústit v nachlazení, bronchitidu, astma nebo respirační alergii. Střední třetina jazyka zahrnuje játra, slezinu, žaludek a slinivku břišní. Vřídky na jazyku v žaludku mohou být odrazem gastritidy nebo peptického vředu.

Zadní strana jazyka je spojena s orgány v podbřišku, jako je tenké střevo a tlusté střevo. Pokud je tato zadní část jazyka pokryta povlakem, jedná se o áma (celková nepřiměřená zátěž organismu, metabolický odpad) nebo toxiny v tlustém střevě, což ukazuje na jeho nízkou energii. Změna barvy a citlivost jedné z těchto 3 oblastí jazyka ukazují na poruchu jí odpovídajícího orgánu.

Co se sleduje při jazykové diagnostice a na co to ukazuje?

  • Přítomnost toxinů, jejich umístění v těle, vlhkost nebo suchost, dominantní barva, praskliny, reliéfy, vroubkování nebo duté či vyboulené části jazyka.
  • Diagnostika odhaluje zdraví orgánů, nerovnováhu dóš Váta, Pitta a Kapha.
  • Poruchy trávicích funkcí.
  • Nahromadění tělesných toxinů a poruchy štítné žlázy.
  • Z jazyka se dá poznat také chudokrevnost, malá absorpce živin organismem.
  • Odhalit může také možné parazitické infekce nebo záněty přítomné v organismu.

Pampeliška je dobrým pomocníkem v kuchyni i kosmetice. Káva z kořene by měla zajímat i diabetiky

Pampelišky jsou bohaté na vitamíny a minerály, napomáhají obnovit energetické rezervy organismu a podporují správnou činnost trávicího systému. ...

Jak čistit jazyk škrabkou?

Čištění jazyka se provádí zezadu dopředu, aby se odstranily usazeniny jej pokrývající. Můžete k tomu použít samostatnou škrabku na jazyk nebo si kupte kartáček, který je určený také pro tento účel a má na druhé straně hlavy jemné zvrásnění. K údržbě povrchu jazyka by se neměly používat štětiny zubního kartáčku, protože na něm mohou vytvořit malé praskliny, v kterých se usazují bakterie snadněji a zápach z úst se může postupně zhoršovat. Nikdy netlačte škrabku do zadní části úst.

Pohyb by měl směřovat vždy od zadní části úst ke špičce jazyka. Obecně se doporučuje 4–8 tahů, některé zdroje uvádí až deset. Po použití škrabku opláchněte pod tekoucí vodou. Čištění jazyka škrabkou nemá žádná zvláštní rizika, může ale způsobit stimulaci dávivého reflexu. Abyste mu zabránili, nepokládejte škrabku na jazyk moc dozadu.

Upozornění: Pokud máte jakékoli podráždění na jazyku, nepoužívejte škrabku na jazyk, dokud se nezahojí. V případě nejasností o používání škrabky nebo její vhodnosti ve vašem konkrétním případě doporučujeme konzultaci se zubním lékařem.

Zdroje: Dentaly.org, Britannica.com, Nhs.uk, Healthline.com

11332

Diskuze k článku