Skořice: Objevte blahodárné účinky tohoto exotického koření
V dnešní uspěchané době se čím dál častěji vracíme ke zkušenostem našich předků a znovu poznáváme potraviny, které našemu tělu přirozeně pomáhají. A není lepší doba než teď před Vánoci, abychom si připomněli jedno podivuhodné koření, jehož účinky znali a využívali už staří Egypťané, a které dnes s takovou oblibou používáme do pečení. Skořice má mimo nezaměnitelného aroma i antibakteriální vlastnosti, dokáže aktivizovat celý lidský organismus, ale také má predispozice zpomalit postup propuknutí diabetu.
Skořice je tradiční starodávné koření, které se do Evropy dostalo za dob křižáckých válek. Nicméně v Asii i Africe bylo hojně využíváno už za dob faraonů, kteří moc dobře znali antibakteriální účinky tohoto koření.
Spirulina je výborný výživový doplněk, profitovat z ní mohou i diabetici. Snižuje hladinu krevního cukru
Spirulina je díky svým nepřeberným výhodám využívaná nutričními terapeuty a naturopaty po celém světě. Je brána jako bezpečný potravinový doplněk ...
Skořice a její původ
Aromatické tyčinky podivuhodných tvarů pocházejí z kůry stálezelených tropických stromů. Skořice se suší ze dvou druhů těchto stromů, a tak i my máme na výběr buď ze skořice cejlonské, nebo kasiové. Cejlonská skořice je považována za kvalitnější, s větším obsahem látek, ale tím pádem je samozřejmě i mnohem dražší a méně dostupná. Druhá zmíněná skořice je čínskou variantou, která obsahuje menší objem zdraví prospěšných látek, ale je levnější, a tím pádem i dostupná ve většině obchodů. Nicméně je potřeba říct, že většina zmíněných studií je prováděna právě se skořicí z odrůdy Cassia.
Zajímavost: Skořice není vhodná pro lidi léčící se s jaterními onemocněními.
Zdraví prospěšné látky skořice
Skořici díky jejím bioaktivním látkám můžeme zařadit mezi superpotraviny. Je nejsilnějším známým antioxidantem, který vyrovnává oxidativní stres v těle, ale obsahuje také mnoho vitamínů a minerálů, mezi které řadíme mangan, železo, vápník a vlákninu.
Fakt: Oxidativní stres je nežádoucí u všech lidí, i proto je doporučeno konzumovat skořici každý den.
Skořice nemá díky svým látkám pouze schopnost ovonět vaši kávu nebo okořenit oblíbené cukroví, ale má samozřejmě mnoho dalších pozitivních účinků na vaše zdraví. Umí se například vypořádat s poruchami trávení, účinně snižuje hmotnost nebo pomáhá v boji proti bakteriálním infekcím. Má ale také schopnost vyčistit vaše střeva od parazitů, působí jako metabolická vzpruha aktivující energii těla, ale také napomáhá lépe spalovat přijaté tuky, protože urychluje jejich štěpení. Dále také:
- brzdí enzymy zodpovědné za produkci kyseliny močové,
- pomáhá snížit systolický a diastolický krevní tlak,
- má pozitivní efekt na funkci mozku a zlepšuje paměť (doporučeno především u pacientů s predispozicí k Alzheimerově chorobě),
- podporuje mladistvý vzhled pleti a působí i proti celulitidě,
- snižuje hladinu cholesterolu,
- pomáhá v boji proti kvasinkovým infekcím.
Nedostatek bílkovin ve stravě je nejčastější příčinou přejídání a obezity
Bílkoviny, tuky a sacharidy patří mezi hlavní živiny lidského těla. Zatímco sacharidům a tukům jsou věnovány rozsáhlé studie a nekonečné články, ...
Skořice si poradí i s krevním cukrem
O tom, jestli skořice opravdu ovlivňuje krevní cukr, se mezi vědci vedou vášnivé debaty. Jedni svým výzkumem tuto teorii potvrzují, jiní ji naopak vyvracejí. Například výzkum z roku 2009 potvrdil, že jedna ze složek skořice, hydroxychalkon, napodobuje v těle účinek inzulínu, a tím urychluje průnik glukózy do buněk. Vedle toho tato studie také uvádí, že skořice zvyšuje citlivost buněk na inzulín, a pro nárůst inzulínové senzitivity stačí užívat skořici pravidelně po dobu dvou týdnů. I další studie byly poměrně slibné. Ty prokázaly, že při každodenní konzumaci skořice dochází k poklesu hladin dlouhodobého krevního cukru, ale zároveň se snižují i rizikové faktory spojené s cukrovkou a kardiovaskulárními chorobami (např. LDL cholesterol).
Zdá se však, že nejvíce by z konzumace skořice mohli profitovat právě pre-diabetici, kteří mají glykémii mírně zvýšenou, ale diabetes u nich ještě nepropukl. Giulio R. Romeo z Diabetického centra v Bostonu ve své studii uvádí, že potravinové doplňky se skořicí nebo konzumace skořice samotné pomáhají snížit varovné příznaky diabetu už po třech měsících, a to především tím, že snižují hladinu krevního cukru na lačno a zlepšují reakce těla na konzumaci sacharidů. Doporučená denní dávka skořice je tak mezi 1 až 2 gramy denně – při těchto hodnotách se zlepšují markery oxidačního stresu, citlivost na inzulín, ale i výsledky postprandiální hladiny glukózy (tedy výše krevního cukru po jídle), a to nejčastěji u diabetiků 2. typu. Diabetici 1. typu si samozřejmě musejí na konzumaci skořice dávat pozor, a to z důvodu hypoglykémie. U těch je lepší začít s menší dávkou a postupně tuto dávku navyšovat.
Fakt: Je důležité uvědomit si, že žádná potravina nenahradí léky nebo inzulínovou terapii. I tak je o potravinách, které vám s léčbou diabetu mohou výrazně pomoci, dobré vědět.
Závěrem
Jakákoliv konzumace skořice, ať už jde o koncentrované kapsle, nebo o koření samotné, by se měla řídit především selským rozumem. Pokud nemáte poškozená játra, je více než vhodné zařadit skořici do svého každodenního jídelníčku, avšak všeho s mírou. Myslete při tom i na možnost změny medikace a rozhodně buďte opatrní v případě, že už nějaké doplňky na snížení hladiny cukru v krvi užíváte. Na druhou stranu je skořice, na rozdíl od mnohdy předražených doplňků stravy, dostupná téměř v každém obchodě, a navíc i báječně voní a chutná.
Zdroje: celostnimedicina.cz, diabetes.co.uk, healthline.com
2455