Cukrovka a brambory: Diabetici si na nich mohou pochutnat, glykemický index ale závisí na postupu přípravy
Šípkové hálky: Parazit, který podporuje imunitu. Mohou pomoci i při bércových vředech, oparech či očistě ledvin
Zdroj: se svolením Lucie Formanové
Překvapily vás už někdy při procházkách přírodou či při sběru červených šípků na čaj malé mechovité kuličky na šípkových keřích? Pak vězte, že se jedná o šípkové hálky neboli bedeguáry, jež vypadají nejen lákavě na pohled, ale jsou i zdraví prospěšné. Pomoci mohou nejen diabetikům, a to s podporou imunity, při chřipce, nachlazení, ale i jako podpůrný prostředek při potížích, jako jsou opary, trávicí potíže či bércové vředy.
Kukačky nebo růžová jablíčka – to jsou lidové názvy, kterými jsou hálky šípkové často označovány. Ve skutečnosti jsou tyto roztomilé útvary parazité a slouží jako úkryt pro malou včeličku – žlabatku růžovou z čeledi žlabatkovitých. Ta má keře růže šípkové za svůj „domov“ už od brzkého jara. Tehdy na výhonky tohoto pichlavého keře naklade vajíčka a výhonky při tom napíchá. Líhnoucí se larvy pak produkují fytohormony, jež způsobují bujení rostlinných pletiv, která se přeměňují v hálky – místo, kde larvy žijí až do dalšího jara. Teprve následující rok vylétají z hálek dospělé žlabatky.
Syndrom neklidných nohou: Zhoršuje kvalitu života i spánku, přerůst může v depresi. Ulevit lze akupunkturou
Syndrom neklidných nohou postihuje častěji ženy RLS neboli syndrom neklidných nohou se může projevit v jakémkoliv věku, častěji však postihuje ...
Šípkové hálky prospějí při nachlazení i dalších obtížích
Lidové léčitelství zná účinky šípkových hálek již dlouhá staletí a využívá je především jakožto výborný imunostimulant, tedy k posílení imunitního systému. Díky vysokému obsahu fenolů, silných antioxidantů, jež jsou schopny zničit nejen volné radikály, ale i bakterie, houby a plísně, mají hálky také protibakteriální a protiplísňový účinek. Zároveň tyto látky také podporují trávicí trakt a oběhový systém, mohou pomoci při očistě ledvin a s odstraňováním písku z močového měchýře.
Šípkové hálky jsou pak také ceněny při léčbě nachlazení, horečnatých onemocnění, či chřipky, využít je však lze jako podpůrný prostředek při popáleninách, oparech, a to včetně pásových oparů, odřeninách či bércových vředech, jež dokážou diabetiky řádně potrápit.
Tinkturu ze šípkových hálek si zvládnete připravit doma
Parazitické chomáčky se nejčastěji zpracovávají do formy tinktury, která se následně užívá po kapkách v případě potíží. Právě nyní, na konci léta či začátku podzimu, si hálkovou tinkturu můžete vyrobit i vy – stačí jen mít trochu štěstí a najít při toulkách přírodou hálky na šípkových keřích.
Pro domácí použití vám plně postačí dvě až tři hálky, víc jich rozhodně není třeba. Sbírejte takové, které vypadají zdravě, nikdy ne hnědé a zaschlé. Jakmile přinesete hálky domů, rozřízněte je keramickým nožem a vydlabejte z nich larvy. Následně hálky nakrájejte na drobné kousky, přendejte do uzavírací sklenice a zalijte 40% alkoholem tak, aby byly zcela ponořené. Sklenici uzavřete víčkem, důkladně protřepejte obsah a nechte louhovat po dobu tří týdnů při pokojové teplotě, mimo přímého dosahu slunečních paprsků. Dobré je každý den se sklenicí trochu zatřepat, aby se obsah promíchal.
Po uplynutí tří týdnů sklenici otevřete a tekutinu slijte přes sítko či kávový filtr. Následně nalijte do skleněné lahvičky, ideálně z tmavého skla a s kapátkem. Vzniklou červenohnědou tinkturu pak můžete používat k podpoře imunitního systému či při potížích – obecně se dávkuje 1 kapka na 1 kilogram tělesné hmotnosti za den, která se dělí na dvě či tři dávky (při hmotnosti 60 kg tak budete užívat 3× denně 20 kapek, nebo 2× denně 30 kapek).
Můj příběh: Cukrovka zničila vše, co jsme celé roky budovali. Připravila mě i o dítě
Petra (51) žila s Honzou od střední školy. Po vysoké se vzali a začali oba pracovat na své kariéře – dařilo se jim to a užívali si života naplno. ...
Doporučení na závěr
Pamatujte, že stejně jako všechny ostatní byliny nemusí být ani šípkové hálky vhodné pro každého a je třeba k jejich užívání přistupovat s rozumem. Jestliže užíváte pravidelně léky, nebo si pícháte inzulin, měli byste se o jejich užívání poradit s ošetřujícím lékařem.
Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, mudr-alena-hamplova.cz, centrummediciny.cz
12382