Sezónní alergie u diabetika: Může její léčba ovlivnit hladinu cukru v krvi?

Sezónní alergie u diabetika: Může její léčba ovlivnit hladinu cukru v krvi?
Diabetici by měli být opatrní při volbě nosních sprejů a tablet proti alergiím. Vždy se vyplatí konzultovat výběr produktu s odborníkem! Zdroj: Shutterstock

I když možná pohled z okna nevzbuzuje dojem, že jaro konečně propuklo, z astronomického hlediska jsme jej přivítali již před několika dny, tj. přesněji 20. března, na který připadá první jarní den. S teplejšími dny, rozkvetlými stromy a keři však přichází i zrádné sezónní alergie, které trápí též nejednoho diabetika. Jak si počínat, pokud vsadíte na léky proti alergiím?

Kýchání, smrkání, slzení očí – to vše značně znepříjemňuje život mnohých alergiků především v jarní sezóně. Těch je v tuzemsku přes dva miliony, dle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny z roku 2020. A jejich počet dle všeho mírně roste. Pokud bojujete s alergií a zároveň se léčíte s cukrovkou, jsou tyto řádky právě pro vás! Vyplatí se obezřetnost při užívání specifických medikamentů zmírňujících alergické projevy.

Příčiny sezónní alergie a její vliv na hladinu glykémie

Faktorů, které mohou podnítit rozvoj sezónní alergie, je celé spektrum. Mezi ty nejběžnější patří například: přecitlivělost imunitního systému, dlouhodobý a neúměrný stres, negativní vlivy životního prostředí, vystavení toxickým látkám z okolí, disharmonie střevní mikroflóry, nebo například užívání některých léčiv (antibiotika). Co se týká diabetu a alergických projevů, je to takto – samotný fakt, že jste alergikem, nemusí nijak souviset s kolísáním hladiny krevního cukru, ovšem ovlivnit glykémii mohou vybrané skupiny léků tlumících příznaky alergií. Pojďme si je přiblížit.

Očkování s diabetem: Jaké vakcíny zvážit?

Senioři s diabetem by neměli s očkováním proti infekčním nemocem otálet (pokud jim to zdravotní stav dovoluje a lékař vakcínu ...

Léčiva proti alergiím a jejich účinky

Každý diabetik s alergií by se měl rozhodně poradit s ošetřujícím lékařem, jaké medikamenty k tlumení projevů jsou pro něj nejvhodnější. Poradit může i lékárník/lékárnice. Níže uvádíme krátký výčet vybraných skupin léků, které se proti alergiím užívají nejčastěji:

  • Dekongestanty: jsou volně prodejné, obvykle ve formě nosních kapek a sprejů. Uvolňují zduřelou nosní sliznici. V některých případech však mohou tyto léky zvyšovat glykémii, krevní tlak a tepovou frekvenci.
  • Antihistaminika: mnohé z těchto medikamentů jsou volně prodejné. Zpravidla neovlivňují hladinu krevní cukru, mohou však způsobit ospalost, kvůli které je ohrožena u diabetika správná korekce glykémie. Může tak snadno dojít k hypoglykémii nebo hyperglykémii.
  • Kortikosteroidy (steroidy): tato léčiva jsou z větší části předepisována přímo lékaři. Jisté druhy ovšem můžete zakoupit v lékárně i volně. Diabetik by měl být opatrný při užívání tablet, nosních kapek nebo sprejů s obsahem steroidů, neboť mohou způsobit hyperglykémii.

„Steroidy obsažené v některých druzích léků proti alergiím stimulují játra, aby produkovala více glukózy, a pokud si toho nejste vědomi, můžete být nepříjemně překvapeni zvýšenými hodnotami své glykémie,“ říká lékař Gerald Bernstein z Friedman Diabetes Institute v New Yorku.

Jak eliminovat působení alergenů?

Abyste se co nejlépe vyhnuli nepříjemným projevům sezónní alergie ve smyslu kýchání, posmrkávání, zahleňování, kašlání, kožních vyrážek, svědění či slzení očí a bolestí hlavy, zkuste působit preventivně. Vystavení se alergenům eliminujete například tak, že se půjdete projít nebo zacvičit si po dešti. Je tak větší pravděpodobnost, že voda pylové částice smyje a bude se vám lépe dýchat. Pakliže je venku větrno, snažte se omezit větrání okny a dveřmi, případně používejte vzduchový filtr nebo klimatizaci. A v neposlední řadě si dejte sprchu, když se vrátíte z procházky v krásné, avšak zapylené přírodě. Tím smyjete alergeny z kůže i vlasů.

Zdroj: canr.msu.edu, webmd.com, brainmarket.cz

1724

Diskuze k článku