Sezóna dovolených pomalu začíná aneb Jak na cestování s diabetem bez starostí

Sezóna dovolených pomalu začíná aneb Jak na cestování s diabetem bez starostí
U vody se vždy chraňte opalovacími krémy s vysokým UV faktorem Zdroj: Shutterstock

Cestovat s diabetem je v dnešní době jednodušší než kdy dříve. Ať už jste diabetik léčící se inzulínem, inzulínovou pumpou nebo tabletami, můžete si splnit svůj sen vyšplhat k pohoří Himalájí, putovat pouští na velbloudech nebo potápět se u Rudého moře. Na každou takovou cestu je však dobré se velmi pečlivě připravit.

Při cestování je diabetik nucen myslet na vícero věcí naráz. Pokud si tedy chce užít zasloužený odpočinek, je nutné počítat i s případnými komplikacemi a podle toho se zařídit. Podívejte se s námi na pár tipů, které vám zajistí pohodovější dovolenou.

Dovolenkové aktivity

V případě náročných fyzických aktivit je nutné upravit dávky inzulínu – plavání, šnorchlování a horolezectví jsou sporty, při kterých reálně hrozí hypoglykémie. Před každým takovým sportem si dopřejte o 20 až 40 gramů sacharidů více než obvykle. Pozornost také věnujte své kůži a nepříjemným oděrkám. V moři se snadno poraníte o ježka nebo o korál, ale odřeniny vám hrozí i v bazénu, proto je důležité s sebou přibalit boty do vody. Své nohy chraňte i před horkým pískem, který vás může snadno popálit (zvlášť trpíte-li neuropatií). A jak je známo, takové ranky se diabetikům špatně hojí.

Tip: Glykémii měřte mnohem častěji než obvykle. Sportovní aktivity ovlivňují glykémii ještě 24 hodin poté. 

Slunce a opalování

Mažte se, mažte se a ještě jednou mažte se! Opalovací krém s vysokým UV faktorem je naprostým základem. Ochrání před nebezpečným ultrafialovým zářením, ale také před popraskanou pokožkou, která může diabetikovi poměrně snadno zkomplikovat život. Podobné komplikace vám hrozí i při koupání v bazénu nebo v moři, protože chlor a slaná vody tělo vysušují. Proto je důležité se po každém takovém koupání osprchovat a místo vysušujícího mýdla použít spíše sprchový olej.

Opalování a s tím související vyšší teplota způsobují rychlejší vstřebávání inzulínu, což může vést k hypoglykémii.

Jak na inzulín a inzulínovou pumpu?

Inzulín je citlivý na jakékoliv změny teplot – to znamená, že by neměl zmrznout, ale také by neměl být vystaven příliš vysokým teplotám (více se o jeho skladování dočtete zde). Na cesty si s sebou přibalte dvojnásobek inzulínu, který byste jinak normálně potřebovali a vždy ho mějte u sebe v příručním zavazadle. Nákladní prostor totiž nemusí být vyhříván, ale navíc ho můžete potřebovat v době, kdy se vaše zavazadlo zpozdí nebo ztratí. Po příjezdu na hotel inzulín ihned uschovejte do lednice a na výlety či k moři uložte svá pera do chladícího pouzdra.

Tip: Před cestou je dobré informovat se, zda je váš inzulín dostupný i v zemi, kterou navštívíte (třeba i pod jiným názvem).

S inzulínovou pumpou si nezapomeňte přibalit i veškerý spotřební materiál, infuzní sety, náhradní balení, ale také jednorázové jehly, kdyby pumpa přestala fungovat. Ve vodě předpokládejte, že pumpa není vodotěsná a je ji potřeba dočasně odpojit. Infuznímu setu voda nevadí. Odpojenou pumpu schovejte na místo, kde je chlad (u vody používejte kvalitní obaly, případně inzulín zahrabejte hluboko do písku).

Praktické rady pro diabetiky aneb Jak ochránit svůj senzor po celý rok

Získat senzor a čtečku lze na předpis od diabetologa. Důvodů, proč senzor nemusí na vaší paži vydržet, je více. Patří mezi ně zejména nevhodná ...

Léky, které se hodí přibalit s sebou

Prozatím neexistují omezení, která by vám diktovala, kolik léků si s sebou do kufru můžete přibalit. I tak je dobré mít od svého lékaře potvrzení, že jste diabetik – zjednoduší to i proces kontroly na letišti, tj. pracovníci tak snáze a rychleji pochopí, že léky, které s sebou máte, jsou pro vás životně důležité. Do cestovní lékárničky si však nezapomeňte přibalit i léky proti průjmu, na bolest, rýmu a kašel. Dále by vám neměla chybě dezinfekce, náplasti a hojivý krém s aloe na popáleniny od sluníčka. Při návštěvě exotické destinace se doporučuje přibalit kvalitní repelent.

Stravovací režim může dostat zabrat

Diabetická dieta je taková malá trojčlenka mezi inzulínem, jídlem a pohybovou aktivitou. Zkušený diabetik umí sice velikost porcí a množství sacharidů odhadnout, i tak je ale lepší se na takové cesty zásobit rychlým cukrem. Cestujete-li na vlastní pěst nebo na akční dovolenou se spoustou výšlapů, udržujte hladinu glykémie v mezích normy.

Časový posun nemusí být noční můra

Pokud je časový rozdíl menší než dvě hodiny, není potřeba dělat žádné korekce inzulínu. Větší rozdíl znamená i další potřebná opatření – pokud cestujete na západ, váš den bude delší a vznikne tak mezera v dodávce inzulínu. Pokud cestujete na východ, váš den bude kratší a bazální inzulín se bude překrývat. To, jak dávkování inzulínu upravit, vám pomůže spočítat váš diabetolog.

Tipy na závěr, které vám cestování velmi zjednoduší

  • Zalaminujte si kartičky o vašem zdravotním stavu ve vícero jazycích, kde uvedete, jaké léky užíváte, a kontakt na svého ošetřujícího lékaře. Tyto kartičky mějte stále u sebe.
  • Vyfoťte si do telefonu veškeré své lékařské zprávy, pasy a potvrzení o ubytování (zkrátka vše, co by se v papírové podobě mohlo ztratit).
  • S sebou nezapomeňte veškerý zdravotnický materiál – měřicí proužky, lancety, náhradní senzor, čtečku a její nabíječku, glukometr, jehly, inzulíny a sety k inzulínovým pumpám.
  • Do exotických míst se doporučuje očkování proti oběma typům žloutenky, břišnímu tyfu a tetanu. U diabetiků lékaři doporučují i očkování proti chřipce a pneumokokovým nákazám.
  • Vždy jeďte pojištění (většinou vám bude stačit klasické cestovní pojištění, ale raději se před cestou poraďte).
  • Dlouhodobě se nevystavujte slunečnímu záření.
  • Dodržujte pitný režim! Pijte pouze balenou vodu a s alkoholem opatrně.
  • Nechoďte naboso – pohodlná obuv je základ každé dobré dovolené.
  • Od svého diabetologa si nechte vystavit diabetický pas, který po vás s velkou pravděpodobností budou v letadle požadovat.
  • Uložte si do telefonu nouzový kontakt pro případ nepříjemností (tzv. emergency contact).
  • Kontaktujte leteckou společnost v případě, že užíváte inzulínovou pumpu nebo máte kontinuální monitor glukózy – tyto přístroje můžou narušit komunikační a navigační systémy letadla.
  • Před dovolenou si sepište seznam se vším, co budete na dovolené potřebovat (vložte si ho do kufru a mějte ho na očích i při zpáteční cestě).

    Zdroj: diabetes.org, healthline.com, zdravyzivotscukrovkou.cz

    2594

    Diskuze k článku