Seriál, který už 20 let říká: I s diabetem se dá žít

Seriál, který už 20 let říká: I s diabetem se dá žít

Čeští diváci filmovou tvorbu z nemocničního prostředí milují. I proto byl v devadesátých letech co do sledovanosti seriál s poetickým názvem Když se slunci nedaří úspěšný. Ten měl navíc ambice být edukativní, a to i pro diabetiky.

Všech šest dílů se odehrává v jednom zdravotnickém zařízení, případně v rodinách dětských pacientů. Jejich lékařkou je doktorka Šnajberková (Dagmar Havlová Veškrnová, 63). Každý díl pojmenovali autoři Ivo a Eva Pelantovi po malém pacientovi postiženém nějakým zdravotním malérem – cukrovkou jako Honzík, mentální anorexií jako Zuzka či pomočováním coby důsledek stresu, kterým trpěl Michal.

Hlavní hrdina se s cukrovkou srovnává především v prvním a druhém díle. Později už bývá spíše ten, kdo pomáhá jiným malým pacientům, kteří se nemohou srovnat se svými problémy. A samozřejmě prožívá svojí první velkou lásku, shodou okolností jde o dceru jeho lékařky.

Diabetoložka: Můžeme vidět vývoj v léčbě

O komentář jsme tentokrát požádali diabetoložku MUDr. Denisu Janíčkovou Žďárskou, Ph.D. Ta si pustila první epizodu, která je celá věnovaná mladému diabetikovi.

„Malý Honzík se v tomto díle potýká se zprávou nově diagnostikované cukrovky. Tato skutečnost jistě ovlivní celý život pacienta a jeho blízkých. Podpora rodiny a přijmutí onemocnění za své, nesnažit se s cukrovkou bojovat, jako například Honzíkovo vědomé přejídání bez aplikace inzulinu, které může mít fatální následky, je jedním ze základních předpokladů hladkého průběhu,“ reagovala po zhlédnutí diabetoložka. Posoudila jej také z hlediska vývoje v léčbě. „Pacienti v dnešní době mají stran technického zázemí péči o cukrovku mnohem snadnější než Honzík. Ve scénách jsou používány zastaralé glukometry, jehly, stříkačky. Dnešní glukometry vyžadují jen malinké množství krve, odečet na displeji je do několika sekund, inzulinová pera výrazně pozvedla komfort při aplikaci,“ uvedla a dodala: „Bystrému oku také neujde, jak velké množství inzulinu Honzík aplikuje. Ve skutečnosti se jedná o velmi malé objemy. Tak například: pacient aplikující 10 jednotek krátkodobého inzulinu před jídlem si píchne ve skutečnosti 0,1 ml tekutiny – 100 jednotek je obsaženo v jednom mililitru inzulinu. Takže bolestivost je i z tohoto pohledu minimalizována.“

Dortík? Proč ne?

V první epizodě také zazní Honzíkův povzdech, že má doživotní utrum s dorty. „Takto doslova bych omezení v diabetické dietě neviděla. Šikovný pacient, který umí propočítat množství sacharidů, adekvátně upravit dávku inzulinu a nebude obézní, si jistě sladkou tečku může občas dovolit,“ poznamenala MUDr. Denisa Janíčková Žďárská, Ph.D.

Nemocnice plná hvězd

Režisér Hynek Bočan pro natáčení zvolil opravdu hvězdné obsazení. Tak například Jan Hartl (63) hrál roztržitého manžela doktorky Šnajberkové, Klára Issová (37) jejich dceru, Simona Stašová (61) maminku diabetika Honzíka, jejího manžela Jiří Schmitzer (66), Naďa Konvalinková (65) se v seriálu objevovala coby zdravotní sestra, Michal Dlouhý (47) jako mladý lékař, a mnoho další známých tváří. Hereckým rozjezdem byl seriál pro Nikol Štíbrovou (28), více známou například z Pojišťovny štěstí, kde si zahrála dceru Tomáše Krause (Miroslav Etzler, 51).
Hereckým rozjezdem byl seriál pro Nikol Štíbrovou (28), více známou například z Pojišťovny štěstí, kde si zahrála dceru Tomáše
Krause (Miroslav Etzler, 51). “V osmi letech jsem byla pacientkou doktorky, kterou hrála Dáša Veškrnová Havlová. Ta mi také napsala hezké věnování: Na památku mé kolegyni… Tím mi udělala velikou radost! Napsala kolegyni, rozumíte?!“ Vyprávěla později herečka.

Jan Exner

410

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku