Selhání nadledvin může zamotat hlavu i zkušeným

Selhání nadledvin může zamotat hlavu i zkušeným
Pokud máte nyní podezření na nedostatečnou tvorbu hormonů kůry nadledvin, poraďte se ve své diabetologické ordinaci. Zdroj: Shutterstock

Chronické selhání kůry nadledvin se plíživě objevuje už u dětských pacientů s diabetem 1. typu. Proč tomu tak je a dá se léčit? Nejdříve si zopakujeme trochu tělovědy, něco historie a pak se podíváme na problém odborněji, zaměříme se především na jeho záludnost.

Nadledviny jsou dvě, velké několik centimetrů, každá uložena těsně nad ledvinou (viz obrázek). Obaluje je vazivové pouzdro, mají kůru a dřeň. Dřeň produkuje hormony katecholaminy, tj. adrenalin a noradrenalin. Ty jsou nezbytné pro práci srdce, udržování krevního tlaku, napětí svaloviny průdušek aj. Zvyšují rychle glykémii a jsou tudíž okamžitou a účinnou obranou proti hypoglykémii. Podílejí se na vzniku hyperglykémie, která provází stres.

V kůře nadledvin, která se skládá z několika zón a druhů buněk, jsou produkovány hormony glukokortikoidy, mineralokortikoidy a v malém množství pohlavní hormony. Hlavním glukokortikoidem je hormon kortizon, je důležitý pro zvládání stresových situací. Mineralokortikoidy, hlavním je hormon aldosteron, pomáhají v těle regulovat hospodářství vody a hlavních minerálů, sodíku a draslíku.

Hormony nadledvin jsou tak důležité, že jejich významný nedostatek, zejména akutní, není slučitelný se životem.

Když zabrousíme do historie

Lékař Thomas Addison si v roce 1985 povšiml častého současného výskytu nedostatečnosti endokrinních žláz s některými neendokrinními nemocemi. Dlouhodobá nedostatečnost funkce kůry nadledvin se označuje jako Addisonova nemoc. V roce 1926 Schmidt popsal společný výskyt selhání kůry nadledvin a štítné žlázy, tento stav je pojmenován po něm. Carpenter roku 1964 zaznamenal současně předchozí situaci spolu s cukrovkou 1. typu.

Tato onemocnění mají společnou příčinu, autoimunitu, tj. poškození příslušných orgánů vlastními imunitními mechanismy. V poslední době rozvoje imunologie a genetiky jsou poznávány nové souvislosti a vzájemná propojení různých autoimunitních stavů (polyglandulární autoimunitní syndromy), které mohou často doprovázet cukrovku 1. typu již u dětí, nejde jen o postižení štítné žlázy a nadledvin, ale také především o celiakii, vitiligo (ztráty kožního pigmentu) atd.

Můj příběh: “Tchyně si stále půjčuje peníze. Tvrdí, že když má cukrovku, musí si alespoň užívat života.”

Víte, aby nedošlo k omylu. Já mám báječnou tchyni. Perfektně upravenou ženskou, která nezkazí žádnou legraci, vždy je připravena pomoci a o ...

Addisonova nemoc u dětský diabetiků

V literatuře se udává, že se chronické selhání kůry nadledvin vyskytuje přibližně u 0,5 % diabetiků 1. typu. Projevuje se obvykle velmi nenápadně a plíživě. Pokud na něj nepomyslíme, může dlouho, tj. i roky unikat pozornosti a trápit nemocného, jeho rodiče i lékaře.

Jaké jsou varovné příznaky ukazuje tabulka. První známkou mohou být nejasné opakované hypoglykémie a nevysvětlitelné snižování potřebných dávek inzulinu k udržení kompenzace cukrovky. Dalšími možnými projevy bývají tělesná slabost, nevýkonnost, snadná unavitelnost a sklon ke kolapsům pro snížení krevního tlaku, omdlévání. Může docházet k nevolnostem, bolestem břicha, zvracením nebo průjmům provázeným hubnutím.  Na tento stav někdy upozorní zvyšování množství kožního pigmentu, které způsobuje tmavší odstín pleti či „snadné opalování“ kůže.

Z výčtu rozmanitých příznaků a potíží je zřejmé, že mohou být způsobeny celou řadou příčin, onemocněními systému nervového, kardiovaskulárního, gastrointestinálního i endokrinního. Nebezpečí chronického selhání kůry nadledvin spočívá nejen v dlouhodobých zdravotních obtížích, ale také v tom, že při zátěžové (stresové) situaci nemusí organismus tento stres zvládnout a rychle následuje stav tzv. „Addisonské“ krize, tj. akutní selhání nadledvin, které ohrožuje život a obvykle vyžaduje okamžitou komplexní léčbu na jednotce intenzívní péče podmíněnou monitorováním životních funkcí včetně častých laboratorních kontrol vnitřního prostředí.

Průkaz selhání kůry nadledvin je klíčový

Situace není vůbec jednoduchá. V diabetologických ordinacích se to všeobecně ví a každý se tohoto stavu „tak trochu obává“. Především je nutno na jeho možnost pamatovat. V běžné praxi je otázkou, zda by potřebná laboratorní vyšetření neměla být „pro jistotu“ pravidelně prováděna u všech dětských diabetiků 1. typu, jak tomu je např. u onemocnění štítné žlázy nebo celiakie. Zatím to zavedeno není. Především proto, že selhání kůry nadledvin není tak časté a je otázkou, jak často tento screening provádět.

Navíc víme, že za různě dlouhou dobu po normálních výsledcích screeningu se může selhání rozvinout. Jinými slovy není nějaká jasná doba po získání normálních výsledků screeningu spolehlivě dlouhá a „zaručující dostatečnou funkci kůry nadledvin“.  K rozhodnutí o provedení příslušného laboratorního vyšetření obvykle proto dochází až na základě klinických příznaků. Je proto na dětech a jejich rodičích, aby na uvedené problémy včas v diabetologické ordinaci upozornili.

Jak vypadá vyšetření nadledvin?

Laboratorně sníženou produkci hormonů kůry nadledvin prokazuje rozbor krve relativně snadno, stanovením hladin sodíku (snížení), draslíku (zvýšení), kortizolu (snížení), aldosteronu (snížení) a adrenokortikotropního hormonu. Ten je tvořen v podvěsku mozkovém a stimuluje nadledvinu k tvorbě kortizonu. U selhání tvorby kortizonu bývá hodnota adrenokortikotropního hormonu v krvi tudíž zvýšena. Podvěsek mozkový se tímto způsobem snaží nadledvinu přimět ke zvýšení činnosti na potřebnou úroveň.

Autoprotilátky v krvi, které jsou namířeny proti strukturám buněk kůry nadledvin a potvrzují autoimunitní proces se nacházejí asi u 2 % diabetiků 1. typu. Jejich diagnostická hodnota je omezena tím, že se mohou vyskytnout i u zcela zdravých dětí.

Rozhovor se sportovkyní Annou Fernstädtovou: „S cukrovkou na olympiádě – Komplikace, která mě posunula dál“

Aničko, uváděla jste, že jste na olympiádě zbytečně nechtěla riskovat výkyvy glykemií, a proto jste tam jedla více méně ta samá jídla. Porušila ...

Léčba a prognóza starosti nedělá

Léčba je jednoduchá, prognóza výborná. Onemocnění délku a kvalitu života nesnižuje. Je třeba  na něj ovšem přijít včas. Denní pravidelné užívání tablet glukokortikoidu hydrokortizonu a mineralokortikoidu fludrokortizonu v příslušných dávkách je pro nemocné přijatelné a problém nečiní. Pravidlem je obvyklé dávky za stresových situací odpovídajícím způsobem zvyšovat. V ordinaci jsou vydávány instruktážních „kartičky“, tj. doporučení, jak se v podobných situacích zachovat. Pokud máte nyní podezření na nedostatečnou tvorbu hormonů kůry nadledvin, poraďte se ve své diabetologické ordinaci.

Tabulka 1: Příznaky upozorňující na možné chronické selhání kůry nadledvin | zdroj: se souhlasem autora MUDr. Škvora

 

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text použitý v původním znění se souhlasem autora MUDr. Jaroslava Škvora, CSc. 

 

2717

Diskuze k článku