Velký horoskop na červenec 2024 pro všechna znamení: Letní energie slibují osudová setkání, prosperitu i odpuštění
Sedmikráska chudobka a ptačinec žabinec: Bylinky, které prostupují sněhovou krustou
Zdroj: Shutterstock
Když nadejde zima, ty tam jsou rozkvetlé bylinky, které svou sílu již dávno ukryly zpět do svých kořenů, aby se s prvními jarními dny opět rozbujely životodárným chlorofylem. Ta chvíle je však vzdálená, stejně jako i teplé slunce, které požene klíčky vstříc svým vlastním nadějím. Nyní zem odpočívá, mnohde zmrzlá na kost, tam, kde je však o několik málo stupňů tepleji, můžeme pod sněhovou krustou spatřit houževnatou sedmikrásku chudobku stejně jako i ptačinec žabinec.
Jinak se zimou zelená snad jenom jedovatý zimostráz, břečťan, nezdolný barvínek, případně jmelí. To však aplikujeme velice jemně, je sice léčivé, pouze však v malých, umírněných dávkách. Pak dokáže snižovat hladinu cholesterolu, vysoký krevní tlak, změkčovat a odstraňovat vápenaté usazeniny v cévním systému, zlepšit krevní oběh, posílit srdeční sval, mírnit krvácení, což se využívá v čajových směsích při velmi silné menstruaci. Vraťme se však k sedmikrásce, kterou osobně mám velmi ráda.
Kráska jménem sedmikráska
Sedmikrásku chudobku pozná jistě každý, neboť je právě tou léčivkou, ke které přilneme už jako děti. Podobné to bude taktéž se smetánkou lékařskou. Tu si však můžeme, s přivřeným okem, splésti například s jestřábníkem chlupáčkem, mající květ podobný, sedmikrásku, tu si však spleteme stěží. Hovoříme o vytrvalé bylině s obvejčitými listy v nízké přízemní růžici. Stvoly s květy jsou vysoké do 15 cm, bývají zelené, někdy též zabarvené do červena. Květenstvím je úbor o průměru 1-3 cm. Středové terčovité květy jsou žluté, obvodové jazykové květy jsou bílé až růžové, na špici někdy červené. Plodem je nažka.
Příspěvky zdravotních pojišťoven v roce 2023 potěší: Přehled toho, na co máte nárok
Ať už se léčíte s kteroukoliv chronickou nemocí, nebo jste zdraví jako rybička, určitě uvítáte programy pojišťoven, které přispívají svým ...
Co, kdy a jak sbíráme:
Sbíráme květ s krátkou stopkou, nejlépe na jaře v březnu a dubnu, neboť právě tehdy bylinka obsahuje nejvíce léčivých složek. Pro léčebné účely se suší rovnoměrně rozložená na sušících sítech, případně podložce k tomuto procesu určené. Jsme-li však milovníky čerstvých ovocných či zeleninových salátů, které by měly mít v jídelníčku diabetika své právoplatné místo, vřele doporučuji přidat ji též začerstva. Máme-li pro změnu tuze rádi sirupy, které lze uchystat taktéž v dia verzi, kdy namísto klasické sacharózy, využijeme sladkých vlastností xylitolu, zcela bez obav uchystejme také je. Další možností bude také tinktura, případně sedmikráskový med. I ten lze uchystat o něco zdravěji, a to například s kokosovým cukrem, jehož glykemický index, oproti sacharóze, bude mnohem nižší.
Léčivé vlastnosti:
- mírní menstruační bolesti,
- pomáhá při kašli, zahlenění,
- podporuje vykašlávání,
- ulevuje při respiračních potížích,
- cenná pro svůj protizánětlivý a hojivý účinek,
- záněty močových cest a ledvin,
- napomáhá při vodnatelnosti,
- pozitivní vliv na zdraví pokožky, vlasů a nehtů,
- velmi dobrý účinek na zdraví žlučníku a jater,
- napomáhá detoxikaci a čistí krev.
Pečuje (nejen) o kůži
Zevně se sedmikráska používá ve formě koupelí, kdy mírní projevy lupénky, lišejů, vyrážek, ekzému a akné. Obklady ze sedmikrásky se také přikládají na špatně se hojící rány či vředy. Působení této bylinky je velmi nenásilné, dá se říci pozvolné, proto, můžeme ji kombinovat s dalšími léčivkami, které podpoří léčbu toho určitého neduhu, který nás trápí. Osobně ze sedmikrásky chystám první jarní čaj, společně s kopřivou dvoudomou a violkou vonnou. Takový nápoj pomáhá posílit ledviny, pomůže odvést z těla přebytečnou vodu, pokud nás tedy trápí nepříjemné zavodňování. Violka je navíc velmi dobrým zdrojem rutinu, což se zase hodí, chceme-li posílit naše cévy.
Pochutnat si a zahřát se
Pokud narazíme v zimní přírodě na sedmikrásky, i tehdy lze něco sedmikrásek nasbírat, případně, přichystat z nich polévku. Recept bude jednoduchý. Do klasické zeleninové polévky, jejímž základem bude brambor, kořenová zelenina, česnek a cibulka, vložíme hrst čerstvého sedmikráskového květu, povaříme společně a následně můžeme umixovat na krém. Případně, hotovou polévku posypeme čerstvou bylinkou, která teprve pokrmu dodá ten správný vizuální šmrnc.
Mistr České republiky v driftech Vladimír Doubek: „Adrenalin za volantem zvládám i díky senzoru“
Vladimír pochází z Chabařovic u Ústí nad Labem a v 15 letech patří mezi jeho největší záliby motorsport a kamarádi. Chtěl by být ...
Ptačinec žabinec alias ptačinec prostřední
Ptačinec je vlastně drobnou, nenápadnou bylinkou, velmi chutným salátkem, kterému, podobně jako sedmikrásce, nemusí být zima cizí. Zvláště, máme-li tady teplý rok. Hovoříme o nízké křehké, hustě rozvětvené, mělce kořenící léčivce, která je poléhavá, porostlá drobnými bílými chloupky. Květy jsou drobné, pětičetné, s bílými korunními lístky. Plodem je tobolka.
Co, kdy a jak sbíráme a uchováváme:
Pokud na bylinu vyrazíme časně z jara, výtečně tělu pomůžeme zbavit se odpadních produktů látkové výměny, pročistíme lymfu, pomůžeme mírnit projevy celulitidy, povzbudíme ledviny, také se zbavíme nepříjemného zahlenění. Zpracovat ji můžeme do podoby čaje, kdy sbíráme celou rostlinku, kterou pak zalijeme vroucí vodou a necháme zhruba 5 minut louhovat. Na půl litru vody postačí zcela jistě hrst čerstvé byliny.
Léčivé vlastnosti:
- cenný zdroj vitamínu C (v minulosti byl považován za jeden z hlavních zdrojů céčka),
- obsahuje také draslík, zinek, fosfor, hořčík, měď, ale i cennou kyselinu křemičitou,
- pomáhá při revmatismu, kožních problémech,
- pročišťuje tělo,
- čerstvá šťáva působí také proti bronchitidě,
- pozitivně působí na pleť při akné.
Do salátu i do polévky
Podobně jako sedmikrásku výše můžeme bylinku přidat také do polévky, anebo, uchystat z ní salát, společně s rajčaty, cibulkou, paprikou, lněným olejem, himalájskou solí, dobromyslí a kouskem dobrého sýru. Naši předkové bylinku často promísili pouze s olejem, octem, solí a takto servírovali. Osobně bych do salátu přidala ještě malé množství rozinek, což mu přidá jednu hvězdu navíc.
Ptačinec můžeme také odšťavit, kdy čerstvou šťávu užíváme po lžičkách, zejména při revmatismu, kožních problémech, neboť, podobně jako sedmikráska, i ptačinec dokáže pročistit tělo. Trápí-li nás bronchitida, i tehdy čerstvá šťáva z bylinky pomůže. Šťávou lze napustit také plátno, které pak přikládáme na kožní neduhy, zanícená místa, akné postiženou pleť.
Lísky, které prozáří kraj
Zima není úplně obdobím, kdy bychom s košíkem obcházeli lesy a louky, neboť příroda odpočívá sbírajíc sílu na své další jaro. Přesto, kromě sedmikrásek a ptačince, máme tu ještě jeden z pokladů. V únoru začínají nakvétat lísky a jsou vlastně první pastvou pro hladové včelky, které může mírná zima vylákat z úkrytu úlů.
Nízkosacharidová svačina sbalená na cesty: Vyzkoušejte hovězí jerky
Každý balíček skrývá atmosféru divokého západu. Stačí jen přičichnout a můžete se po vzoru našich kočovných předků klidně vydat na vyjížďku v ...
Zimní léčivý čaj
Z lískových jehněd lze uchystat léčivý čaj, který ulevuje při kašli a mírní projevy zápalu plic. V takovém případě pak zalijeme jednu polévkovou lžíci jehněd zhruba 200 ml vroucí vody, louhujeme asi 10 minut a následně popíjíme. Čaj též podporuje pocení a čistí krev. Protože obsahuje látky podporující látkovou výměnu, pomáhá i při hubnutí (pouze pomáhá, v žádném případě na něm nestavějme redukční touhy) a poruchách krevního oběhu.
Lísky mám ráda, jsou velmi štědré a to nejen, co se ořechů týká. Pro naše předky platila líska za keř počátků, jejich pružné větévky dokázaly nalézt podzemní prameny, zračily v sobě plodnost. Dle legendy též líska odvrací blesky. Obsahuje energii moudrosti, poezie, věštění a inspirace. Její používání odhání chmury a spánek pod lískou přivádí jasnovidné a významné sny. Mysleme však na to, že jehnědy lísky jsou vlastně první potravou včel a tak, zatoužíme-li si jich krapet nasbírat, buďme vskutku šetrní. Nechť jsme tedy přes zimu všichni, do jednoho zdraví.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text užitý v původním znění a se souhlasem autorky Mgr. Zuzany Švédové, DiS.
2412