Zaměřeno na prevenci diabetu II. typu: Co mohu jako rodič udělat pro zdravé návyky svého dítěte?
Rychlé občerstvení dětem chutná. Co však dělá s jejich zdravím?
Zdroj: Shutterstock
Ve společnosti se velmi spekuluje o tom, zda má častá konzumace rychlého občerstvení u dětí skutečně významnější vliv na rozvoj obezity a následně i diabetu II. typu. Pojďte společně s teheránskými vědci zjistit, jak to ve skutečnosti je a zda je tedy vhodné dítka do fast foodů brát.
V roce 2015 publikovala skupina vědeckých pracovníků z Teheránu studii, která se zaměřovala na otázku týkající se vlivu konzumace rychlého občerstvení na vznik metabolického syndromu u dětí a dospívajících. Pojďme si tedy osvětlit, co to vlastně onen metabolický syndrom je a jakých výsledků se vědci dopátrali.
Obliba fast foodů v tuzemsku bohužel roste
Možná za to může hektický způsob života, možná pohodlnost uvařit si vlastní oběd do práce – jedno je však jisté, Češi si v rychlém občerstvení vskutku libují. Nepohrdnou smaženými kuřecími kousky, nejrůznějšími hamburgery, plněnými tortillami ani bramborovými hranolky. Před dvěma lety například vyšlo najevo, že ve fast foodech se stravuje (ať pravidelně, nebo příležitostně) kolem 26 % lidí v tuzemsku. Ani dnes to zřejmě jiné nebude, ba co víc, je docela dost možné, že toto číslo výrazně stouplo.
Ve fast foodech se stravuje nejvíce lidí ve věkové kategorii 15 až 34 let. Nejméně pak holdují rychlému občerstvení lidé, kterým je nad 45 let.
Fast food = obezita? Tohle téma rezonuje hlavně s ohledem na děti
Smažené hranolky s kečupem zřejmě zachutnají kdejakému dítěti. A nejen to. Jídlo ve fast foodech je na první pohled lákavé a možná ani nemusí být na škodu, pokud jej dítko nekonzumuje s rodiči pravidelně a dlouhodobě. Českou společnost však pálí pravý opak. Je totiž jen málo českých dětí (věk 9 až 15 let), které neznají stravování typu fast food – to vyplývá z průzkumu VZP z roku 2013. Odborníci tvrdí, že rychlé občerstvení je rizikové v souvislosti s rozvojem obezity u dětí především tehdy, když tento typ stravování dominuje.
TIP: Má váš potomek chuť na pořádný hamburger? Pak ho připravte společně doma! Budete tak vědět, z jakých surovin jste jej připravili a získáte nutričně vyváženější jídlo než z fast foodu.
Eva Burešová stojí za svým partnerem Přemkem Forejtem v propagaci známého fast foodu. Co řekla?
Přemek Forejt se na chvíli vydal mimo dráhu profesionálního kuchaře a stal se reklamním mágem. Přijal totiž nabídku na propagaci celosvětově ...
Teheránská studie a její výsledky
Nyní se pojďme podívat na výsledky vědců z Teheránu, kteří publikovali v roce 2015 již zmíněnou studii o metabolickém syndromu u dětí s ohledem na rychlé občerstvení. Výzkum probíhal formou sledování dětí a dospívajících ve věku 6 až 18 let po dobu necelých čtyř let. Data o typu a frekvenci stravování byla zjišťována primárně prostřednictvím dotazníků. A jaký byl výsledek?
- Vyšší příjem jídel z fast foodů má na děti nežádoucí účinky a podporuje výskyt metabolického syndromu, snížení HDL (dobrého) cholesterolu v krvi a abdominální obezitu (hromadění tuku v oblasti břicha).
Vzhledem k výsledkům výzkumu vědci apelují na zlepšení světové osvěty týkající se kardio metabolických rizikových faktorů u dětí a dospívajících.
Co je to metabolický syndrom? Jedná se o soubor několika příznaků, mezi které lze zařadit např. poruchu glukózové tolerance, hyperinzulinemii (zvýšená koncentrace inzulínu v krvi), abdominální obezitu (tuk v oblasti břicha), snížení HDL (dobrého) cholesterolu, hypertenzi (vysoký krevní tlak) a hyperglykémii (zvýšený krevní cukr).
Stravování dětí a kompromisy
Je samozřejmé, že dítě chodící do školky nebo školy se nestravuje soustavně domácími jídly od rodičů. Obědy například konzumuje v jídelně, což vlastně nepředstavuje problém – tato strava bývá nutričně vyvážená. Ošemetné ovšem zůstává stravování po restauracích. Zde u těch nejmenších velí hlavně rodič! Je na jeho rozhodnutí, kam se s potomkem půjde najíst a jaká bude skladba menu. Proto by měl myslet na dostatečný příjem zeleniny a omezení smažených a sladkých pokrmů. Daleko vhodnější jsou ty pečené, dušené, grilované či pošírované.
Pakliže se jdete s dítětem najíst do rychlého občerstvení nebo restaurace, hlídejte velikost porce – dítě by mělo sníst jen takové množství jídla, na které je zvyklé z domova. Netřeba se přejídat. Zbytek si můžete snadno zabalit a odnést.
Epidemie obezity se netýká jen Ameriky: Jak velkou část světa ohrožuje a jak přispívá ke vzniku diabetu II. typu?
Dodnes se v lékařské komunitě vede debata, zda je obezita skutečně nemocí či volbou člověka. Pokud se řekne "obezita", mnoho lidí napadnou ...
Externí stravování u DIA dítěte
Rodiče diabetických dětí pak mohou řešit před stravováním v restauracích daleko více úskalí. Konkrétně rychlé občerstvení bývá dost problematické kvůli nedostatečným informacím o nutričních hodnotách pokrmu a současně také s ohledem na samotné “tučné” menu. Dobrou alternativou tak mohou být vegetariánské fast foody nebo ty, které se spíš zaměřují na zdravější raw a fresh jídla či na středozemní kuchyni. Jako rodič malého diabetika však víte nejlépe, co je ve vašem případě vhodné. Nenechte se tedy zbytečně zlákat přemírou dobrot, neboť by to neblaze zamávalo s glykémií potomka.
Zdroj: Kidshealth, Ncbi.nlm.nih, Agris, VZP
4155