Rozkvetlé lípy právě lákají ke sběru květu. Vyzrajte s jeho pomocí na zimní horečky a dýchací potíže

Rozkvetlé lípy právě lákají ke sběru květu. Vyzrajte s jeho pomocí na zimní horečky a dýchací potíže
Sladce vonící květy lípy zpříjemní letní podvečer v každé zahradě. Nasbírejte si je do zásoby na zimu. Zdroj: Pixabay

Kdo by neznal opojnou vůni kvetoucí lípy. Značí léto a láká nás k nerušenému snění v jejím stínu. Lípa je strom, který se u nás těší velké oblibě zejména díky svým květům, které mají mnohostranné využití v kuchyni i v tradičním léčitelství našich babiček. Lípa je známá svými léčivými vlastnostmi už po staletí. Lipový květ obsahuje řadu látek, které prospívají našemu zdraví, a to i u lidí s diabetem. Právě nastává období voňavé sklizně.

Lipový květ se určitě hodí nasbírat do zásoby. Dá se zpracovat na mnoho způsobů a do dalšího roku vám jistě nezbyde. Sbírejte ale raději jen po ránu a později večer, během dne je lípa plně obsazená pilnými včelkami!

Zavěšená lípa jako znamení slunovratu

Historicky byla lípa považována za posvátný strom a byla spojována s léčitelskými a magickými schopnostmi. Lipový květ se používal pro léčení různých nemocí, v lidové medicíně byl považován za univerzální léčivo na širokou škálu neduhů. Pohanské kultury ji dříve využívaly k oslavě letního slunovratu coby dekoraci – lidé věšeli lipové větvičky ze stropu jako jakousi obdobu vánočního stromečku. Při svitu svíčky lipové květy místnost krásně provoněly. Tento zajímavý zvyk si můžete vyzkoušet i sami doma.

Věděli jste, že…?
Lípa byla odedávna symbolem národní svobody a jednoty a dodnes má mezi dřevinami výsadní postavení národního stromu České republiky.

KVIFF: Festival na pohodu! Vyvarujte se diabetických komplikací a užijte si filmovou nálož naplno

Jako diabetici jste na jistá omezení bezpochyby zvyklí. Není tedy důvod zanevřít na lákavé letní zážitky a odepřít si kulturní akce z důvodu obav ...

Široká škála léčivých látek v jednom květu

V roztomilém smetanovém květu lípy najdeme řadu léčivých složek. Které se mezi ně řadí?

  • Flavonoidy: Tyto silné antioxidanty pomáhají chránit tělo před volnými radikály a mohou také působit protizánětlivě.
  • Esenciální oleje: Esenciální oleje v lipovém květu, jako je farnesol, působí antibakteriálně a antivirově. Při pravidelné inhalaci lipového odvaru mohou také pomoci zmírnit úzkost a napětí.
  • Třísloviny: Tyto složky mohou mít adstringentní, tedy stahující účinky, a prospívají také zdraví pokožky.
  • Mucilaginózní látky: Tyto látky zklidňují sliznice a zjemňují pokožku.
  • Saponiny: Saponiny podporují zdraví imunitního systému a mohou také působit jako přirozené detoxikační látky. V kosmetice fungují jako zmýdelňující činidlo.
  • Fenol-kyseliny: Fenolové kyseliny jsou důležité pro zdraví srdce a cév.
  • Vitamíny a minerály: Lipový květ obsahuje také některé vitamíny, zejména vitamín C, a mnohé minerály (draslík, vápník, hořčík, železo, měď, mangan), které jsou důležité pro podporu imunity a celkové zdraví organismu.

Lipový květ přispívá k řešení mnoha zdravotních obtíží

Díky svým rozmanitým léčivým vlastnostem je lipový květ je v tradiční medicíně využíván pro léčbu řady neduhů. Níže uvádíme některé ze zdravotních problémů, při kterých může být lipový květ užitečný:

  1. Nachlazení a chřipka: Díky svým účinkům povzbuzujícím pocení se lipový květ tradičně používá při léčení nachlazení a chřipky, dokáže totiž snížit horečku.
  2. Nespavost a úzkost: Díky svým uklidňujícím vlastnostem může být lipový květ použit při nespavosti a úzkosti.
  3. Zánět dýchacích cest: Lipový květ může pomoci zmírnit záněty horních dýchacích cest, včetně bronchitidy a laryngitidy.
  4. Trávicí potíže: Lipový květ může být užitečný při léčení některých trávicích potíží, jako je nevolnost, zácpa nebo nadýmání, a to díky svým mírně projímavým účinkům.
  5. Kožní problémy: Díky svým antiseptickým a protizánětlivým vlastnostem může být lipový květ užitečný při léčení různých kožních problémů, včetně akné, vyrážek nebo drobných kožních poranění.

Všechny tyto účinky mohou ocenit i lidé s cukrovkou, jelikož lípa podporuje celkové zdraví organismu. Nicméně je třeba zdůraznit, že lipový květ sám o sobě není lék na diabetes a jeho konzumace by měla být chápána pouze jako možná doplňková léčba pod dohledem lékaře.

KVIFF 2023: Diabetici se účasti na festivalu bát nemusí. Organizátoři mysleli i na ně

Filmový festival je v plném proudu a lázeňské město vítá každý den zástupy fanoušků. V davu se můžete snadno ztratit, ovšem jako diabetik máte ...

Lípa provoní i koupelnu a ozvláštní tradiční recepty

Lipový květ můžete s úspěchem využít v kuchyni i v kosmetice:

  • V kuchyni se lipový květ využívá především pro přípravu čajů, ale lze jej použít také v salátech coby jedlý květ, jako koření do pečiva nebo pro výrobu lipového sirupu. Lipový čaj je nejen chutný, ale také velmi zdravý.
  • Lipový květ lze využít také v kosmetice. Má antibakteriální a zklidňující účinky, takže je ideální pro citlivou a problematickou pokožku. Můžete z něj připravit osvěžující pleťovou vodu, masku nebo si jej přidat do koupele pro zjemnění pokožky.

Jak zachovat v lipovém květu co nejvíce účinných látek?

Při zpracování lipového květu v kuchyni je klíčové dbát na jeho správnou úpravu, aby se zachovalo co nejvíce léčivých složek. Zde jsou některé tipy, jak toho dosáhnout:

  1. Sušení: Lipový květ se obvykle sbírá a suší pro pozdější použití, typicky pro přípravu čajů v zimním období. Je důležité květy sušit rychle a při nízké teplotě, aby se minimalizovala ztráta esenciálních olejů a dalších cenných látek.
  2. Příprava čaje: Při přípravě lipového čaje je důležité květy nepřevařovat. Vařící vodou zalejte menší hrst lipových květů a nechte louhovat po dobu 5 až 10 minut, pak čaj sceďte. Nejlépe chutná mírně oslazený medem s pár kapkami citrónu.
  3. Skleněné nádoby: Pokud připravujete lipový sirup nebo tinkturu, je dobré používat skleněné nádoby, které nereagují s účinnými látkami, a neovlivňují tak jejich kvalitu.
  4. Skladování: Sušené lipové květy by měly být skladovány ve tmě, v těsně uzavřené nádobě, aby byla minimalizována ztráta účinných látek. Skladujte je mimo dosah přímého slunce a vlhkosti. Vhodné jsou velké sklenice s dobře těsnícím víčkem.

Pamatujte, že i přes správnou úpravu a skladování se může postupem času snižovat množství některých účinných látek v lipovém květu. Proto je nejlepší spotřebovat jej do jednoho roku od sběru, což platí ostatně pro většinu bylin. Lipový květ každopádně nabízí řadu možností využití a je významným pomocníkem pro naše zdraví.

Zdroje: ncbi, pubmed, iprima

1566

Diskuze k článku