Rozhovor s karatistou a diabetikem Jakubem: Při karate mi senzor nepřekáží

Rozhovor s karatistou a diabetikem Jakubem: Při karate mi senzor nepřekáží
Jakub se věnuje karate už 7 let. Zdroj: se souhlasem Jakuba Kíni

Stačí jeden den a kvůli diagnóze diabetu 1. typu se mladému sportovci může změnit život. Jakub je ale nadšený sportovec, kterého ani cukrovka nemůže zastavit. Celých 7 let se věnuje karate, ve kterém chce dosáhnout co možná nejlepších výsledků. Jak svou nemoc jako aktivní sportovec vnímá?

Jakub bydlí s rodiči a mladší sestrou v Lomnici u Tišnova. V září nastupuje na čtyřleté gymnázium v Tišnově. Diabetes mu byl diagnostikován před 2 roky. V současnosti používá senzor a inzulínové pero. Před nástupem do školy však bude přecházet na inzulínovou pumpu. Závodně dělá karate a baví ho také volejbal, snowboarding, florbal a jízda na kole. Ve volném čase se věnuje doučování španělštiny.

Jak dlouho děláš karate?

Už 7 let. Jak dítě jsem miloval film Karate Kid, a proto jsem si tento sport vybral.

Jarní pomazánky, které se budou hodit na velikonoční stůl: Využijte ředkvičku, celer, mrkev i vejce

Smažené řízky, bramborový salát s majonézou, tučné chlebíčky a hodně alkoholu – to jsou tradiční české Velikonoce. S takovou však nemůžete ...

Když ti diagnostikovali cukrovku, pomyslel jsi na to, že by nějak ohrozila tvoji sportovní kariéru?

Na ten den nejde zapomenout. Jeli jsme zrovna s dědou na ryby, když mi volala máma, že se musíme okamžitě vrátit. Dozvěděla se právě od paní doktorky, že mám vyšší cukry v krvi a že se to musí řešit. Vůbec jsem nechápal, co se děje. Cítil jsem se dobře, nic mě nebolelo, ale máma naléhala, že musíme jet do nemocnice. Okamžitě mě hospitalizovali a z krve mně naměřili 33 mmol/l. Byl to šok. Celý den jsem pak probrečel, protože jsem nemohl jet kvůli tomu na tábor. Jelikož v tu dobu byl covid, neměli jsme tréninky, takže jsem na karate vůbec nemyslel.

Jak moc cukrovka zasáhla do pravidelných tréninků?

Cukrovka na ně nemá zase tak velký vliv. Cvičím stejně jako dřív a ani si nemusím během tréninků moc měřit glykémii, protože na sobě už poznám, kdy mám nízký nebo vysoký cukr. Občas se kouknu na mobil, jakou mám glykémii, a podle toho buď cvičím dál, nebo si dám pauzu.

Jak dlouho takový trénink karate trvá? Jak se zpravidla během tréninku chová glykemie?

Cvičím 3x týdně zhruba hodinu a půl. Během tréninku mám většinou vyšší cukr. Jen párkrát jsem měl hypo.

Jak případnou hypoglykemii během tréninku řešíš?

Většinou si dám džus nebo hroznový cukr. Pokud mám už před tréninkem glykemii nižší než 5, dám si nějakou méně sacharidovou tyčinku, abych to nemusel řešit právě během samotného tréninku.

A dodatečně po tréninku míváš někdy hypo?

Ano, většinou mi cukry po tréninku padají dolů, ale vždy záleží na tom, jak náročný byl. V noci se pak často stane, že mě mamka budí, abych si dal alespoň džus.

Jaká je tedy pro tebe ta ideální glykemie před tréninkem?

Nejlepší je začínat tak se 5,5 až 8 mmol/l. To mám pak dobrou náladu a velkou výdrž. Když je to ale více než 8, rychle se unavím a musím si dát během tréninku pauzu.

Kde je ta hranice, kdy ještě cvičíš?

Zhruba do těch 13 mmol/l se snažím cvičit, pokud je ale glykemie ještě vyšší, musím si odpočinout a počkat, až se cukr zase srovná.

Vozíš si s sebou na závody své vlastní jídlo?

Vezeme s sebou vždycky ovoce a zeleninu. V den závodů ale moc nejím, dám si snídani a pak až na místě sním nějakou tu zeleninu a ovoce, aby mi nebylo špatně od žaludku.

Stop hubnutí! Klíčem k úspěchu je změna životního stylu

Ing. Hana Pávková Málková je absolventka VŠCHT se zaměřením na kvalitu a bezpečnost potravin. Zabývá se redukcí hmotnosti se zaměřením na trvalou ...

A máš nějakou speciální dietu?

Žádnou dietu nemám, ale snažím se jíst zdravě. Piji jen vodu a neslazený čaj. Občas domů koupíme nějakou colu bez cukru. Mamka někdy dělá low carb dezerty, peče doma chleba, protože třeba obyčejný rohlík je pro mě nevhodný.

Pro kontrolu glykemie využíváš senzor. Nepřekáží ti během karate?

Ne, senzor mi nijak nepřekáží. Aplikuji si ho na zadní část paže do oblasti tricepsu, kde je schovaný před případným úderem nebo kopem.

A už se někdy stalo, že by sis senzor poškodil?

Jednou jsem si ho strhl sám při volejbale, když jsem při doskoku zavadil paží o síť.

Ví ostatní sportovci nebo trenér o tom, že máš diabetes?

Ano, s trenérem jsme domluveni, že když budu něco potřebovat nebo budu mít hypo nebo hyperglykemii, tak to trenérovi řeknu a on mi dá pauzu, dokud nebudu v pohodě.

Jaké jsou tvoje největší sportovní úspěchy?

Zatím největším úspěchem je kvalifikace na Mistrovství ČR v karate v kumite, kde jsem se ale bohužel neumístil. Teď ale tvrdě pracuji na tom, abych se tam dostal znovu a tentokrát se i umístil.

Když se vrátíme na začátek cesty s cukrovkou, měli jste o nemoci zpočátku dostatek informací?

Při záchytu jsem byl hospitalizován v Dětské nemocnici v Brně, kde jsem byl přidělen paní doktorce Hájkové, kterou bych chtěl tímto moc pozdravovat a poděkovat za vše, co pro mě dělá, protože za ní jezdím doposud. Se vším nám poradí a pomůže. Je prostě super. V nemocnici mi vysvětlili asi všechno, ale když zjistíte, že máte vážnou nemoc, se kterou budete muset žít celý život, tak se prostě zpočátku nedokážete soustředit na hodinových přednáškách o tom, jak se o sebe a svou kompenzaci starat.

Dohledávali jste si také některé informace sami?

Ani, i když jsme si toho z nemocnice hodně odnesli, nějaké informace jsme zjišťovali i sami. Navíc po čtyřech měsících od záchytu jsme jeli do lázní Mánes v Karlových Varech, kde jsme měli různé edukace, procedury a dozvěděli jsme se hodně nových informací, jak se porvat s cukrovkou. Máma je také členkou skupiny diabetiků na Facebooku, takže odtud se dozvídáme spoustu praktických věcí, co se týká stravování, senzorů, pump a tak.

Rozhovor s diabetikem 2. typu Zdeňkem Nutzem: „Chcete-li s cukrovkou žít, bez pohybu to nejde“

Zdeněk se narodil v Jablonném nad Orlicí. V současnosti bydlí s manželkou a dcerou ve vesničce Písečná pod zříceninou hradu Žampach. Baví ho ...

KOMENTÁŘ DIABETOLOGA AS. MUDR. JANA BROŽE. Ph.D.

„Nezapomínejme na riziko nočních hypoglykemií po sportování“

Rozhovor ilustruje, jak díky moderním možnostem léčby diabetu mohou pacienti pokračovat i nadále ve svých zálibách. Byť to samozřejmě není tak snadné jako před tím, než se onemocnění objevilo. Jakub Kíni to se sportem dobře zvládá. Karate patří mezi úpolové sporty, pro které je charakteristická tendence spíše k vyšším hodnotám glykémie v průběhu jejich provozování. Přesto Jakub říká, že hypoglykémie občas měl, bylo by zajímavé vědět, v jakých souvislostech se objevily. Hypoglykémie v noci po tréninku souvisí s tím, že tělo buduje v tréninku spálený glykogen ve svalech a odčerpává z krve potřebnou glukózu. Pokud se hypoglykémie objeví, znamená to, že dávka sacharidů v období mezi tréninkem a spánkem nebyla dostatečná. Glykogen se buduje průběžně a někdy, podle toho, kolik se ho při sportu spálilo, to může trvat i celých 24 hodin. Rychlost jeho stavby se odhaduje na cca 5 % za hodinu z celkového množství, které se odhaduje u 72 kg vážícího muže na cca 400 g ve svalech a 100 g v játrech.

Jakub neříká, zda upravuje dávky inzulínu před a po tréninku, samozřejmě inzulínová pumpa, na kterou se chystá, mu umožní i toto dělat podstatně přesněji než režim s inzulínovými pery. Přeji hodně sportovních úspěchů.

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem MUDr. Jana Brože, Ph.D. a Jakuba Kíni 

1985

Diskuze k článku