Rozhovor s Kamilou Nývltovou: Stává se z ní mistr pečení a touží po nabídce do StarDance

Rozhovor s Kamilou Nývltovou: Stává se z ní mistr pečení a touží po nabídce do StarDance
Zpěvačka Kamila Nývltová už šestnáct let účinkuje v muzikálech Zdroj: fotograf Filip Matušinský

Už hodně let uplynulo od doby, kdy se na české hudební scéně poprvé rozezněl hlas Kamily Nývltové. Nezkušené děvče je tatam a kromě koncertování, účinkování v muzikálech a vydávání desek se tahle mladá žena vrhla na psaní kuchařek a pořádání dětských táborů. Na co se aktuálně ale těší nejvíce?

Jak se vám daří?

Mám se dobře a pracovně, za což jsem velmi vděčná. Připravuji svou druhou knihu o pečení a samozřejmě zpívám a koncertuji, opravdu se nenudím. Mám pocit, že žiju hodně rychle, ale nevadí mi to, člověk toho alespoň hodně stihne a stále se má na co těšit.

Odkud berete energii?

Jsem po rodičích, především po mamince velmi aktivní a „rychlá“. Dopředu mě žene touha něco v životě dokázat, něčeho dosáhnout a něco hezkého zažít. Moje práce je navíc krásná, barevná, pestrá a já ji mám opravdu moc ráda. Na druhou stranu ale také ráda odpočívám, zejména v rodinném kruhu či s kamarádkami od nás v Podkrkonoší, a ráda si užívám také svůj klid a soukromí.

BPA v plastových lahvích může mít vliv na rozvoj cukrovky 2. typu

Podle závěrů nové studie může vystavení bisfenolu A zvyšovat riziko cukrovky 2. typu. Podle vědců je zapotřebí další zkoumání vlivu těchto ...

Zmínila jste přípravu druhého dílu vaší knihy o pečení. Její první díl s názvem Na plech s Kamilou byl velmi úspěšný. Na co se můžeme v jejím pokračování těšit?

Kniha bude samozřejmě zase o pečení, které mě velmi baví. Ráda peču třeba cukroví nebo menší kousky pečiva. Kniha bude chronologicky rozdělena a bude se zaměřovat na období od sv. Martina přes Vánoce až po Masopust. Takže vánoční recepty a také recepty týkající se příprav na jaro.

NEPOSEDÍM, TAK PEČU

Jak jste se k pečení vlastně dostala?

Pekla jsem od mala s mou mamkou a vlastně spolu pečeme pořád, hlavně před různými svátky, třeba mazance před velikonocemi nebo vánoční cukroví. Vždy mě moc bavilo dělat radost druhým sladkostmi, které napeču. Velkým zlomem bylo ale období covidu, kdy byla zavřená divadla a já jsem zvažovala, co s volným časem, jelikož dlouho neposedím na jednom místě a navíc mám ráda vše naplánováno dopředu. Začala jsem tedy ve velkém péct cukroví a nabízet jej k prodeji – nakonec jsem v prvním roce covidu upekla na zakázku 206 kg cukroví

Jak jste zvládla upéct 206 kg cukroví u mamky v kuchyni?

No, to pečení vlastně docela šlo, to nebyl problém. Horší opravdu bylo rozřadit to všechno do krabic… No, ale to není vše. V druhém covidovém roce jsem si u nás v Podkrkonoší dokonce pronajala pekárnu a napekla na zakázku přes půl tuny cukroví. Potom v lednu mě hned kontaktovalo nakladatelství a nabídli mi, abych na téma pečení napsala vlastní knihu.

Podle čeho vybíráte do svých knih recepty?

Volím rodinné a ozkoušené recepty určené pro běžné domácí pečení. Tedy pro suroviny nemusíte do žádného specializovaného obchodu, vše se dá koupit v klasickém supermarketu. Dále se snažím o to, aby recepty nebyly zbytečně složité – tedy aby podle nich mohli péct i úplní začátečníci. Také kladu důraz na správné dochucení, to dodává tomu pečení ten opravdový „šmrnc“. V připravované knize navíc bude také několik zdravějších receptů, takže si přijdou na své opravdu všichni.

Vy sama jste štíhlá a jistě dbáte na svou figuru. Dáte si i vy sama kousek toho, co napečete ostatním?

Samozřejmě si také jednou za čas dopřeji něco sladkého. Jím zdravě a střídmě, proto si myslím, že když si občas dám něco ne úplně zdravého, ale v rozumném množství, tak se opravdu nic hrozného nestane. Naopak si myslím, že se nic nemá přehánět, a pokud má člověk na něco opravdu chuť, nevidím důvod, proč si to v rozumné míře občas dopřát – miluji třeba čerstvé ovoce a zeleninu. U nás doma se ale jedlo všechno a s jídlem se rozhodně neplýtvalo.

Glykemický index je pro diabetiky důležitým vodítkem, má ale svá omezení

Rozeznáváme tři kategorie glykemického indexu – potraviny s nízkým, středním a vysokým glykemickým indexem. Diabetici mohou regulovat hladinu ...

Je něco, čemu se ve stravování naopak vyhýbáte?

Ano, vyhýbám se bílému pečivu a celkově se snažím stravovat tak, aby mi nebylo těžko. Mám ráda různé fit chleby, na to kvalitní šunku, k tomu zeleninu, saláty a mám moc ráda ořechy. A třeba k večeři miluju krajíc zdravého chleba, na to plátkový sýr, šunku a navrch nakrájené jablko. Jinak si hodně chystám jídlo dopředu – třeba svačiny v podobě tvarohu s ovocem nebo chleba se šunkou. Ale dám si třeba i koprovku s knedlíkem, jen si těch knedlíků nedám pět, ale třeba jen jeden.

DRACULA MÍSTO FITKA

Stíháte při tom všem ještě sportovat?

Momentálně se cvičení tolik nevěnuji, občas si zajdu do fitka, ale cvičím pouze v ranních hodinách. Dříve jsem chodila do fitka klidně i šestkrát týdně, ale jelikož mám nyní problém s kolenem, tak jsem to musela hodně omezit. Ale víte, co jsem zjistila – když jsem teď cvičení ve fitku omezila, tak se nic opravdu zásadního s mou figurou vlastně nestalo. (úsměv)

Navíc stále účinkujete v muzikálu Dracula v Hudebním divadle Karlín a v muzikálu Kleopatra v Divadle Broadway – to asi je tak trošku i náhrada fitka… Musíte najednou zpívat i tancovat, to je jistě náročné.

Ano, už šestnáct let účinkuji v muzikálech, které patří k těm nejúspěšnějším v Česku. Na tanec jsem šikovná, a jelikož tancuji odmala, nedělá mi kombinace tance a zpěvu problém. Ale máte pravdu, co se týče práce, tak se opravdu nezastavím a jsem neustále v pohybu. V létě pojedeme na muzikálové zájezdy po zámcích a hradech, pravidelně také koncertuji s projektem Sing Sing Quintet a budu zpívat i s Big Bandem Felixe Slováčka. Už jsou v prodeji také vstupenky na můj vánoční koncert, který se uskuteční v listopadu v Divadle Hybernia. Na tomto koncertě vystoupí řada hostů, mimo jiné také Thomas Bergersen, norský hudební skladatel a zakladatel společnosti Two Steps from Hell – proslavil se hudbou k filmům Avatar, Piráti z Karibiku či Harry Potter.

S projektem americké skupiny Two Steps from Hell máte sama zkušenost. V loňském roce jste vystopovala jako sólistka na jejich evropském turné. Jak jste se k tomuto projektu dostala?

Měla jsem tak trochu štěstí, jelikož jedna z amerických sólistek nedostala na turné vízum, takže jim chyběla zpěvačka. Narychlo tedy sháněli někoho, kdo bude schopný naskočit do rozjetého vlaku – a jejich dirigent si vzpomněl na mě. Takže jsem měla velké štěstí a turné jsem si užila.

Jste tedy pěvecky velmi vytížená. Jak dbáte o svůj hlas?

Před vystoupením se snažím vždy rozezpívat. Někdy mám dokonce období, kdy zpívám každý den, to už pak není ani rozezpívání potřeba a naopak se snažím si ty hlasivky nepřetížit. Říká se, že by člověk před vystoupením neměl jíst oříšky či mléčné výrobky – občas to ale nedodržím a stejně vše odezpívám. Buď zpěvačka zpívat umí, nebo zpívat neumí, to je to hlavní.

Vyšlo nové číslo časopisu DIAstyl!

Jak co nejlépe zvládnout letní dovolenou s dětmi s diabetem 1. typu, poradí MUDr. Jaroslav Škvor, CSc. Připomene také, co si určitě nezapomenout ...

Máte nějakou vysněnou roli či projekt, kterého byste se ráda zúčastnila?

Ano, moc by se mi líbilo účinkovat v projektu StarDance. Jak jsem zmínila, tanec mě velmi baví a moc se mi líbí ta noblesa, ale i tvrdý trénink, kterým soutěžící několik měsíců procházejí.

Nesmíme zapomenout ale na zajímavý projekt, jehož jste součástí. Jste patronkou pěvecké soutěže a letního vzdělávacího campu pro začínající zpěváky „Česko zpívá“. Můžete nám tento zajímavý projekt více popsat?

Česko zpívá je mezinárodní soutěž, která je určena začínajícím zpěvákům ve věku od 9 do 26 let. Soutěž vznikla na popud toho, že jsem se jako malá také účastnila různých pěveckých soutěží – žádná se ale nekonala u nás ve východních Čechách, což se moje maminka rozhodla změnit a založila vlastní soutěž. Původně se to jmenovalo „Podhorský čtyřlístek“, ale postupně se soutěže účastnilo stále více dětí z celé republiky, tak jsme se rozhodly soutěž přejmenovat na „Česko zpívá“ a soutěž se stala mezinárodní. Děti k nám jezdí nejen z Česka, ale také z Polska a ze Slovenska. Velkým benefitem je pro všechny účastníky účast profesionální poroty přímo z branže, která se snaží všem vystupujícím objektivně poradit a pomoci jim tak jejich výkon zlepšit. Navíc se snažíme, aby si to děti užily a nebyly odhaleny zbytečnému stresu a negaci.

Zdroj: časopis DIAstyl,

autorizovaný článek použitý se svolením autorky Kamily Nývltové

1241

Diskuze k článku