Rozhovor se sportovkyní a diabetičkou 1. typu Pavlou Rychtarčíkovou: „Všechny mé túry byly výjimečné.“
Rozhovor s fytoterapeutkou Monikou Poledníkovou na téma: Byliny a diabetes
Zdroj: užito se svolením autorky Moniky Poledníkové
Léčivé rostliny nebo také byliny jsou velmi diskutovaným tématem, zejména co se týká jejich interakce s klasickými léky. Ani diabetik by tedy neměl nijak experimentovat, nežli se dostatečně poradí s odborníkem. Chcete se dozvědět více o tom, co je vhodné při diabetu? Pak se s námi ponořte do rozhovoru plného informací se sympatickou fytoterapeutkou Monikou Poledníkovou!
Na úvod vám Moniku Poledníkovou trochu představíme. Tato dáma není pouze fytoterapeutkou (pozn. redakce: fytoterapeut = lidově bylinkář), ale také aromaterapeutkou. Studovala vyšší odbornou školu zdravotnickou (obor Dietní sestra) a dále pak obor Léčivé rostliny na Farmaceutické fakultě v Hradci Králové. V oblasti fytoterapie a aromaterapie má nespočet odborných kurzů. Konkrétně fytoterapii (pozn. redakce: fytoterapie = léčba léčivými rostlinami) učila ve Škole přírodního léčení Tilia. Monika se však věnuje i sportovním a rekondičním masážím a absolvovala kurz fitness trenéra.
Pracovní dráhu měla fytoterapeutka Monika velmi pestrou. Přes 22 let totiž pracovala v médiích (rádio, televize) jako moderátorka. Dvacet let pak působí i jako redaktorka a šéfredaktorka. Zajímavostí také je, že stála u zrodu ve své době nejpopulárnějšího a nejčtenějšího časopisu o bylinách a deset let jej vedla.
Natrefit můžete od Moniky Poledníkové například na knihu Bylinkové recepty. Dokonce si vede i své osobní webové stránky Monikapolednikova.cz, na kterých se o této dámě dozvíte víc. Osobně ji pak můžete vidět v různých koutech republiky, jelikož pravidelně pořádá semináře a workshopy. Občas vystupuje jako host v televizních pořadech (Polopatě, Receptář prima nápadů). Také provozuje e-shop s vlastními bylinnými produkty (čaje, bylinné kapsle a chystá i tinktury či veterinární produkty – ty jsou nyní ve fázi testování) s názvem Parapharmacy.
Moniko, prosím, prozraďte nám, co Vás vedlo k tomu, abyste se začala věnovat bylinkám?
O byliny a alternativní léčbu se zajímala už moje máma. Měla zdravotní problémy, navštěvovala bylináře a já jsem jezdila s ní. Pamatuju si, že mě to naprosto fascinovalo. Babička u nás na vsi pak sbírala, co kde rostlo, a říkala mi o tom. Milovala jsem to. Pak jsem se odklonila jiným směrem, skoro 25 let jsem se živila jako moderátorka v rádiu a v televizi. K tomu jsem dělala i redaktorskou práci. Avšak během těch celých 25 let jsem bylinky a vše kolem studovala. Zkrátka mi to učarovalo. Studovala jsem zdravotnickou školu, aromaterapii, ponořila jsem se do biochemie, studovala jsem obor Léčivé rostliny na Farmaceutické fakultě v Hradci Králové. A k tomu jsem si dělala nejrůznější kurzy: masérka, fitness trenérka, kouč, studovala jsem psychosomatiku…
Ono to vypadá, že je toho moc. Ale čím víc člověk studuje, tím víc zjišťuje, že potřebuje studovat ještě víc a potřebuje se ponořit do dalších témat, protože všechno se vším souvisí. Napsala jsem knihu Bylinkové recepty, jsou v ní jednoduché návody z prostých ingrediencí na výrobu domácí kosmetiky, lékárničky i úklidových prostředků. A protože sama vyrábím bylinné čajové směsi na míru, tinktury a podobně, založila jsem s kolegou loni e-shop, ve kterém jsou produkty, které jsem sama vytvořila. Speciálně na bylinné kapsle jsem opravdu hrdá, protože mám neuvěřitelné zpětné vazby od zákazníků.
Neděláme to ve velkém. Chci zachovat kvalitu a chci tu pro své zákazníky být. Někteří mi volají, konzultují, povídáme si. Baví mě to, je to moc fajn. Je štěstí dělat to, co mě baví. Teď mám našlápnuto ke studiu farmacie. A na podzim si plánuji udělat rekvalifikační kurz zdravotní tělesné výchovy.
Kolik druhů bylin znáte skutečně zpaměti?
To jste mě zaskočila. Opravdu netuším. Ale při studiu na Farmaceutické fakultě jsme museli znát asi 150 nebo 200 bylin zpaměti a všechno po nás chtěli latinsky. Jestli bych vám je ale odříkala ještě dneska, to nevím. Ale stále se učím a stále studuji. Mám doma knihovnu plnou herbářů a zajímavých knih o bylinách, přírodní léčbě i aromaterapii. A neustále v nějaké z nich ležím a učím se. I když v praxi pak nejde o to, kolik bylin zpaměti znám, ale o to, jak jsem schopna pomoci klientovi.
Přiznám se, že mnohdy míchám bylinky převážně intuitivně. I když pochopitelně s vědomím, které k sobě pasují, podporují se, případně ty, které klient může, pokud užívá nějaké konvenční léky.
Květové vody alias hydroláty: Jakým způsobem mohou pomoci diabetikovi?
Květové vody jsou jedním z pilířů bezpečného přírodního léčení, protože jsou účinné a mohou se používat tam, kde jinak hrozí vysoké riziko ...
Jak se stavíte k tématu přírodní “léčby” diabetu bylinkami? Mnozí lidé na ni dost sází. Je to hazard se zdravím?
Hazard se zdravím to je v případě, že vám “osvícený léčitel” řekne, ať vysadíte všechny léky a začnete se léčit jen bylinami a řídíte se jeho radami. A že takových je… Pokud vám někdy někdo něco takového řekne, tak honem pryč. Já ve své praxi spolupracuji s lékaři, konzultuji s nimi a vše podrobně rozebíráme. Jsem ráda, má-li klient i nějaké krevní testy, výsledky vyšetření a podobně, abychom mohli nastavit skutečně účinnou a kvalitní bylinnou terapii. Avšak s tím, že klient zatím dál pokračuje v konvenční léčbě a je sledován u svého lékaře.
Jestliže vše funguje dobře, pak je možné začít léčbu upravovat. A opět – vše se souhlasem a vědomím klientova lékaře. A ano, přírodní léčba diabetu funguje velice dobře. A naprosto skvěle funguje u těch, kteří mají jen zvýšený cukr, jsou pod kontrolou, ale léky ještě neužívají. Zde jsou výsledky mnohdy fascinující. Ještě doplním, že u diabetu je vždy nutné věnovat se i dalším věcem, jako je jídelníček, případně psychosomatika atd.
Na jaké bylinky by diabetik mohl vsadit pro příznivé účinky?
Těch bylin je vícero. Nerada však uvádím všeobecně nějaké konkrétní. Bojím se, aby se toho někdo zbytečně “nechytl” a nepustil se do samoléčby. Vždy s klienty pracuji individuálně, řešíme například i další obtíže, které mohou s diabetem souviset. Podle toho pak volím byliny, případně terapii. Všeobecně tedy lze říci, že diabetikům prospívá pampeliška. Běžte a denně snězte sedm mladých pampeliškových listů, je to i úžasná regenerace. Také čekanka, fazolový lusk, borůvka, jestřabina, oman a často se do směsí přidává i špetka puškvorce. Byliny do směsi se pak volí podle toho, co klient potřebuje a co případně řeší dále.
Osvěžující bylinné čaje, které můžete popíjet po celý rok
Bylinné čaje, odvary a výluhy byly dříve využívány k léčbě mnoha neduhů. Naši předci věděli, kdy kterou bylinu sbírat, jak ji uchovávat a ...
Jaké druhy bylin mohou naopak diabetikovi “ublížit”?
Vyloženě o bylinách, které by diabetik nesměl, skutečně nevím. Spíše je důležité u bylinné léčby diabetu hlídat, aby vše – tedy i bylinná směs – bylo sestaveno správně. A aby se některé byliny například vzájemně neovlivňovaly s léky.
Na koho se může diabetik obrátit, pokud by chtěl doporučit konkrétní bylinky jako doplňkovou léčbu?
Vždy na odborného fytoterapeuta. Případně, pokud nevíte, na koho se obrátit, pak můžete konzultovat v lékárně s farmaceutem. Ale s tím, který je u okénka “na předpis”, tam jsou magistři. Tedy ti, kteří vystudovali farmaceutickou fakultu a tudíž dobře rozumí i přírodní léčbě. A jsou schopni vám poradit a něco nabídnout i v případě, že užíváte nějaké léky, neboť znají jejich složení a mohou zhodnotit případné vzájemné působení užívaných léků a bylin. Toto nikdy, prosím, nepodceňujte. Každá bylina je opravdu malou chemickou laboratoří. A v případě, že nebudete byliny užívat správně nebo ve správném množství, navíc ještě k lékům, můžete si ublížit.
Jakou bylinku máte ze všech nejraději a proč?
Levanduli, protože miluji Provence a vůbec celou Francii. Ale jako člověk s nižším tlakem se levandulí raději příliš neobklopuji. Myslím, že bych v její společnosti rychle omdlela. Mám ráda mateřídoušku. Voní mi a chutná mi z ní čaj. Na jaře si užívám bršlici kozí nohu, je z ní skvělý špenát. A teď v létě si pochutnávám na kopřivových semíncích. Je to lahůdka. Už jste to někdy zkusila? Mimochodem, je to adaptogen a nabijí vás energií.
Chcete něco našim čtenářům vzkázat?
Užívejte si léto a prázdniny. Sbírejte čerstvé bylinky a hned je snězte, udělá vám to dobře. Třeba taková sedmikráska je vhodná i pro cukrovkáře. Udělá vám dobře na těle i na duši a skvěle chutná!
Zdroj: autentický rozhovor s fytoterapeutkou Monikou Poledníkovou, Wikipedia
9912