Rozhovor s diabetikem 2. typu Zdeňkem Nutzem: „Chcete-li s cukrovkou žít, bez pohybu to nejde“

Rozhovor s diabetikem 2. typu Zdeňkem Nutzem: „Chcete-li s cukrovkou žít, bez pohybu to nejde“
Stejně jako nezhubnete po jednodenní hladovce, nestane se nic ohromujícího, když si to jedno pivo nebo zmrzku občas dáte. Zdroj: Shutterstock

Život s diabetem není jednoduchý – je plný mýtů i nepochopení. Hypoglykémie je stav, při kterém si neznalé okolí může myslet, že jste opilí. V tu chvíli je dobré mít kolem sebe lidi, se kterými můžete své potíže sdílet. A nejenom to. Zdeněk Nutz o tom ví své, a proto založil facebookovou skupinu Hubneme s cukrovkou. O jeho cestě jsme si s ním otevřeně popovídali.

Zdeněk se narodil v Jablonném nad Orlicí. V současnosti bydlí s manželkou a dcerou ve vesničce Písečná pod zříceninou hradu Žampach. Baví ho příroda, fotografování, počítače a sociální sítě. Cukrovka se u něj projevila nenápadně v roce 2006. Nejdříve k její léčbě používal léky, ale později mu byl doporučen inzulín.

Vzpomenete si ještě na den, kdy vám lékař oznámil, že máte cukrovku? Jak jste se cítil?

Problém byl asi hlavně v tom, že jsem si nezjistil prakticky žádné informace a žil jsem v takovém bludu, že cukrovku mám, protože jím moc cukru. Navíc jsem nepozoroval žádné potíže. To je taková ta cukrovková plíživá zrada.

Změnil jste po tom zjištění nějak svůj životní styl?

Ne. Tenkrát mě nic nevyvedlo z míry. Letáčky o zdravé stravě jsem někam zastrčil, protože přeci nevyměním špekáček za brokolici. Měl jsem pocit, že žijeme jen jednou, tak proč se držet zpátky.

Dnes byste to udělal jinak?

Dnes bych doplnil: Žijeme jen jednou, je sice pravda, ale otázkou je, jak dlouho a s jakým komfortem.

Měl jste od začátku inzulín?

Asi dva roky jsem měl nejdříve léky a potom už inzulín.

Stejně jako nezhubnete po jednodenní hladovce, nestane se nic ohromujícího, když si to jedno pivo nebo zmrzku občas dáte.

Poskytli vám hned na začátku dostatek informací?

Mám výborného praktika. Vše mi vysvětlil, a nakonec i doporučil diaporadnu. Jenže já, bohém, jsem si z toho vzal jen to, že jsem přestal sladit kafe. Dnes se tluču do čela, když vím, kolik informací se dá získat.

Stop hubnutí! Klíčem k úspěchu je změna životního stylu

Ing. Hana Pávková Málková je absolventka VŠCHT se zaměřením na kvalitu a bezpečnost potravin. Zabývá se redukcí hmotnosti se zaměřením na trvalou ...

Podařilo se vám zhubnout asi 15 kg. Odkud jste získal motivaci? 

Když vážíte 127 kg při běžné výšce 173 cm a je vám 64, tak začnou takové na první pohled nicotné problémy. Neobléknete si sám ponožky, neostříháte si nehty, potíte se, špatně se vám vstává z ušáku i z postele, zadýcháváte se do kopce a do schodů, leckdo se vám vysmívá, při návštěvě slyšíte demotivační průpovídky, sem si nesedej, ta židle pod tebou praskne. A mohl bych toho sepsat ještě mnohem víc.

Zkoušel jste i nějaké diety?

Ano, ty jsem taky vyzkoušel. O nich ale už dnes vím, že nefungují.

Co bylo tím budíčkem?

Naražené koleno. Nesmějte se. Opravdu jsem šlápl na hrábě a ty spadly tak šikovně, že jsem se o ně málem přerazil. A ráno jsem zjistil, že sám nevstanu z postele. To byl takový ten zlom. To přepnutí přepínače, který máme každý v hlavě.

Na co jste přepnul?

Zdravá, vyvážená a pravidelná strava, hodně pohybu, minimálně stresů a pitný režim. Na jídlo se těšit a radovat se ze života. A víte co? Funguje to.

Jak v takovém podání vaše strava vypadá?

Zakázal jsem si knedlíky, cokoliv z bílé mouky, smažená jídla, uzeniny a z masa jen kuřecí. Dávám si pozor na běžnou rýži a sladké ovoce, typicky hroznové víno. Zakazuji si také sladké nápoje. Naopak přednost dávám čerstvým neupravovaným potravinám. A vždycky platí vyváženost, to je bílkoviny, sacharidy, tuky a vláknina. Jím 5x denně po 3 hodinách. Myslím také na pitný režim. Piju, i když nemám pocit žízně, klidně 3 litry za den.

Porušíte někdy tahle svoje striktní pravidla?

Stejně jako nezhubnete po jednodenní hladovce, nestane se nic ohromujícího, když si to jedno pivo nebo zmrzku občas dáte. Ale musí být jedno a občas. Určitě to neznamená každý druhý den.

Zvládl jste redukci hmotnosti sám?

Když to rozhodnutí přišlo, zapsal jsem se do ročního programu firmy Nutriadapt v Ústí nad Orlicí, kde se mě ujala velmi příjemná majitelka Karolínka Pařízková a kam jsem docházel co 14 dnů na kontrolu. Hned při první návštěvě se konala akce „Jáchyme, hoď to do stroje“. Místo kondiciogramu vypadlo lejstro, kde kromě jiných nedobrých hodnot bylo napsáno, že právě žiji v těle, kterému je 128 let. Správně. Dvakrát víc, než mně bylo. A to vás docela vyděsí, chtěl jsem říci namotivuje.

Už jste na té svojí ideální váze?

Všechno už je teď jinak. I ty ponožky si už obléknu sám. Nebo co mám najednou ve skříni věcí, které mi zase jsou! Ale cesta to není jednoduchá. A jak známo: „Cesta bez překážek obvykle nikam nevede.“ A tak se objevily překážky, které těžko ovlivníte. Už podruhé na mě skočil Covid. A ještě s těmi několikatýdenními únavami. A jak se nehýbu, váha stojí. Ale přepínač v hlavě jsem nechal přepnutý na „život“!

Rozhovor s modelkou a Miss Czech Republic Krystynou Pyszkovou: „Na krásné povinnosti Miss si budu těžko odvykat“

Korunku královny krásy „nosíte na hlavě“ od května. Už jste si zvykla na všechno, co to obnáší? Všechny povinnosti, které se pojí s výhrou Miss, ...

Snažíte se také aktivně sportovat?

Chcete-li s cukrovkou žít nebo potřebujete hubnout, tak to bez pohybu prostě nejde. Já chodím pravidelně plavat. A pak jsou tu cíle. Mým cílem jsou rozhledny. Nebo se zapojit do nějaké hry, jako je u nás třeba putování po Kačenčině pohádkové říši. Nezapomeňte také na aerobní pohyb. To je zjednodušeně 30 až 40 minut cvičení s tempem podle tabulek kolem 120 tepů za minutu.

Zažil jste někdy hypoglykemii?

Ano a nic příjemného to není. A to jsem měl prý jen „poslíčky“. Zapomněl jsem se najíst a byl v bazénu trhat rekordy. Vyšel jsem ven a začala se mi motat hlava, třást ruce a objevil se pocit, jako byste se nadnášeli.

Jak jste to vyřešil?

Honem do obchodu pro hroznový cukr a sladké nápoje. A stejně to trvá tak půl hodiny, než cukr vyrovnáte. Hypoglykemie je nebezpečná, a proto je dobré u sebe nosit kartičku s nápisem „Jsem diabetik, volejte 155 nebo 112“.

A bojujete někdy s hyperglykemií?

Stane se. Nemělo by, ale stane. Hladina cukru by měla být vyvážená po celý den, co to jde. Dobré jsou glukometry, co údaje převedou do mobilu a tam ukazují tu „krásně rovnou“ křivku.

Poznáte, že se blíží?

Mně třeba začne zvonit v uších, a dokonce slyším hudbu. Kdyby to šlo natočit, mohl ze mě být úspěšný skladatel.

Zmínil jste boj s covidem. Jak se nemoc projevila na vašem celkovém zdravotním stavu s ohledem na cukrovku?

Covid je velký problém, pěkná potvora a mrzí mě, jak ho někteří stále dokola zlehčují, a dokonce si na tom postavili byznys. Všechno, co jste se naučili pro tu klidnou hladinu cukru, vám rozhází. To sice umí i běžné nachlazení, ale Covid umí zlobit i mnoho týdnů. Asi nejhorší je ta únava, která vám zabrání se pořádně hýbat. A bez pohybu se všechno pokazí.

Jak se vám líbil edukačně-motivační pobyt pro diabetiky 2. typu v Luhačovicích?

Jsem velmi rád, že jsem se k tomu odhodlal. Něco takového by měl zažít každý, kdo třeba o cukrovku jen zavadí, nebo už má nějaké větší potíže. Bohužel zřejmě není možné takto skutečně „proškolit“ milion diabetiků.

MUDr. Jitka Husáková varuje: Špatná kompenzace diabetu může ohrozit ledviny

V ledvinách jsou za filtraci krve a tvorbu moči odpovědné glomeruly, nebo také ledvinná klubíčka (obr.1), ve kterých jako filtr funguje tzv. ...

Jak to probíhá?

Jsou to tři dny plné přednášek a besed, které vedou zkušení lidé, na kterých hned poznáte, že jsou to skuteční odborníci. Najděte si stránky diaktiv.cz a přijeďte.

Na facebooku jste správcem skupiny „Hubneme s cukrovkou“. Jaká je její myšlenka?

Je to komunita cukroušů a cukřenek, co mají k cukrovce ještě nadváhu a chtějí s tím něco opravdu dělat… Jde nám o sdílení zkušeností a vzájemnou podporu. Je nás za ty dva roky už 3 200. Jsou s námi lékaři, nutriční poradci nebo třeba šéfredaktorka tohoto časopisu či vedoucí úžasných Luhačovických edukačních pobytů. Hlavním cílem je vzájemná pomoc a výměna zkušeností.

Přidejte se do naší skupiny na Facebooku „Hubneme s cukrovkou“ a sdílejte s námi vše, co vám trápí i těší. | zdroj: se souhlasem Zdeňka Nutze

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem Zdeňka Nutze

66559

Diskuze k článku