Bis Bis

Rodinné prokletí: Hugo Haas jako jeden z mála přežil. Jeho syn zemřel ve třiceti, zcela zbytečně

Rodinné prokletí: Hugo Haas jako jeden z mála přežil. Jeho syn zemřel ve třiceti, zcela zbytečně
Hugo Haas se proslavil mimo jiné rolí doktora Galéna ve filmu Bílá nemoc Zdroj: volné dílo, Wikimedia Commons

Když slavný předválečný herec Hugo Haas jako přísný otec v komedii Mravnost nad vše kázal o neposkvrněném chování své rodině, netušil, že jej jeho syn Ivan přežije o pouhý rok. Možná je to tak dobře, děti by neměly umírat dříve než rodiče, říká se. Ivan Haas měl cukrovku a nemocné ledviny, ale nebýt selhání zdravotnického personálu, mohl by se nejspíš dožít vyššího věku než pouhých 30 let. Život rodiny Haasových však nebyl snadný ani v jiných ohledech. Byli totiž židovského původu – a to se za války neodpouštělo.

Hugo Haas se narodil do rodiny židovského majitele obchodu s obuví. Umělecké nadání však Hugo podědil nejspíš z matčiny větve. Strýc z matčiny strany byl totiž hercem ve Vídni. Hugo přitom nebyl jediný, kdo se upsal uměleckému životu. Zatímco on se proslavil jako herec a režisér, jeho bratr Pavel se stal hudebním skladatelem.

V roce 1939 dostal Hugo Haas kvůli židovskému původu výpověď z Národního divadla. Přišla doba, která otřásla nejen životem slavného herce, ale miliónů dalších lidí.

Nacisté zatočili s celou rodinou, Hugo přežil

Hugovi bylo jasné, že je zle, a proto se svou o šestnáct let mladší manželkou Bibi emigroval do Francie. Pětitýdenního syna Ivana ovšem museli nechat doma. Jak těžké muselo být rozloučit se s tak malým miminkem, si asi neumíme ani představit. Malého Ivánka si vzala na starost známá Haasových, později se o něj starala rodina Pavla Haase. Hugo s Bibi si tenkrát naivně mysleli, že se pro svého syna co nevidět vrátí. Ve skutečnosti se s ním shledali až po válce.

Z Francie se Haasovi přesunuli do Portugalska, ale chtěli ještě dál – do USA. Bibi se podařilo vyjednat cestu ponorkou, ovšem kapitán je odmítl přepravit s jejich třemi psy, takže z dohody sešlo. Pro Haasovy to bylo štěstí, protože ponorka se po nárazu na minu potopila. Hugo a Bibi se nakonec do Ameriky přece jen dostali. Hugo Haas nakonec pokračoval v kariéře tam – jako herec či režisér tam natočil úctyhodných 35 filmů.

Jan Libíček: Sám vlezl hrobníkovi na lopatu. Kvůli děsu z lékařů neřešil cukrovku ani ledviny

Skvělý komik s tělnatou postavou a dobromyslnou tváří vážil svého času až 150 kilo a trpěl celou řadou zdravotních problémů. Nemocné ledviny jej ...

Pavel Haas skončil v plynové komoře

Vpádem nacistů do Čech byla přerušena i kariéra jeho bratra, skladatele Pavla Haase.  Jeho osud byl zpečetěn deportací do koncentračního tábora v Terezíně, kde ještě mohl komponovat, a následně do Osvětimi, kde pouhý den po příjezdu umírá v plynové komoře. Pavel se naštěstí těsně před deportací rozvedl se svou ženou Sofií, která se podle zfalšovaných ruských dokladů vydávala za křesťanku. Tím Pavel zachránil jak svou manželku, tak malou dceru Olgu před podobným koncem. Ve stejném roce (1944) vyhasíná v plynové komoře i život tatínka bratrů Haasových.

Draslík nad zlato. Běžné potraviny pomohou diabetikům ochránit ledviny a srdce

Dobrou zprávou je, že draslík je zastoupen v celé řadě opravdu chutných potravin. Diabetici, pro které je tento minerál životně důležitý, tak ...

Syn Ivan měl cukrovku a zemřel kvůli chybě zdravotníků

Šťastnější život nedaly sudičky do vínku ani Ivanovi, synovi Huga a Bibi. Měl diabetes a také nemocné ledviny, takže musel pravidelně docházet na dialýzu. Aby toho nebylo málo, v důsledku cukrovky oslepl.

Zemřel v roce 1969 v pouhých třiceti letech při jedné z pravidelných návštěv nemocnice v New Yorku. Zdravotníci na dialyzačním oddělení se dopustili fatální chyby – popletli dialyzační roztoky, a navíc z místnosti odešli. Červené světlo sice okamžitě signalizovalo chybu, ale nikdo tam nebyl. Křik pacientů nakonec personál přivolal, někteří pacienti ale už tou dobou byli v kómatu. Několik z nich se podařilo zachránit, Ivan Haas ale mezi šťastlivci nebyl.

Hugo Haas se, na rozdíl od Bibi, která se zhroutila, smrti svého syna nedožil. Sám opustil tento svět o rok dříve, ve svých 67 letech.

Díky reprízám českých filmů si můžeme tohoto úžasného herce pravidelně připomínat i dnes. Největší úspěch u diváků sklízely jeho autorské komedie Život je pes (1933), Mazlíček (1934), Ať žije nebožtík (1935), Švadlenka (1936) a Mravnost nade vše (1937), které režíroval Martin Frič. Jejich posledním společným snímkem byl film Děvčata, nedejte se (1937). Proslavil se ale i mimo kategorii humoru, například špičkovým ztvárněním role doktora Galéna v Čapkově Bílé nemoci.

Zdroje: brightlightsfilm.com, csfd.cz, lidovky.cz

 

34108

Diskuze k článku